برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

منو
برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

فهرست مطالب

پک متخصص بیماری های داخلی گفت: ورزشکاران در فاصله افطار تا سحر بدون توجه به احساس تشنگی، مایعات بسیاری مصرف کنند.

دکتر لاله حاکمی در خصوص آداب تغذیه ای روزه داری ورزشکاران اظهار داشت: فعالیت منظم جسمی موجب بهبود عملکرد متابولیک، دستگاه قلبی و عروقی، تنفسی، عضلانی و اسکلتی می شود و قطع این گونه فعالیت های جسمی به مدت یک ماه آمادگی سبب کاهش سطح عملکرد این سیستم ها می شود.

بنابراین قطع برنامه های ورزشی در روزه داران توصیه نمی شود اما تغییر برنامه غذایی و روش زمان بندی ورزشی در بسیاری از موارد لازم است که این امر در مورد ورزشکاران حرفه ای صادق است. فعالیت های جسمانی را در چهار سطح فعالیت های روزمره زندگی، فعالیت های هوازی و تمرینات قلبی عروقی، فعالیت های قدرتی و استقامتی عضلانی، کششی و استراحت می توان در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه فعالیت های روزمره زندگی باید همانند گذشته انجام شود، ادامه داد: این فعالیت ها عمدتا مصرف انرژی در واحد زمان بالایی ندارند و در عین حال دمای بدن و میزان تعریق را به طرز چشمگیری افزایش نمی دهند. در سطح فعالیت های هوازی و تمرینات قلبی عروقی تعداد ضربان قلب و تعریق به شکل قابل توجهی افزایش یافته و درجه حرارت مرکزی بدن بالا می رود بنابراین بهتر است این دسته از فعالیت ها بعد از افطار و قبل از سحر انجام شوند.

 بهترین فاصله بین افطار و برنامه ورزشی ۴۵ دقیقه تا یک ساعت است، افزود: در این فاصله زمانی مراحل هضم، تخلیه معده و جذب اولیه کربوهیدرات ها در دستگاه گوارش پایان یافته است. این امر موجب کاهش مشکلات گوارشی، نفخ و ورم معده شده و در عین حال ورزشکار به علت سطح قند خون مناسب احساس ضعف یا کاهش کارآیی نخواهد داشت.

 ورزشکاران باید قبل از ورزش یک تا دو لیوان آب بنوشند و در حین فعالیت جسمانی نیز هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک لیوان مایعات میل کنند. پس از انجام ورزش مصرف آب میوه طبیعی همراه با قدری نمک به منظور تامین آب، املاح و گلوکز از دست رفته پیشنهاد می شود.
توصیه می شود ورزشکاران در فاصله افطار تا سحر بدون توجه به احساس تشنگی، مایعات بنوشند و به منظور حفظ قند خون در ساعت های بعدی از کربوهیدرات های پیچیده همانند خرما، توت یا انجیر خشک بعد از ورزش استفاده کنند.

فعالیت های قدرتی و استقامتی عضلانی و کششی به جهت صرف انرژی قابل توجه بهتر در فاصله بین افطار و سحر انجام شوند. در سطح استراحت به ورزشکاران توصیه می شود علاوه بر حفظ فعالیت بدنی مناسب در این ماه استراحت کافی جهت بازیافت انرژی از دست رفته و ترمیم بافت ها انجام دهند.
به ورزشکاران توصیه می شود میزان کالری مورد نیاز خود را فاصله بین افطار تا سحر محاسبه و مصرف کنند و از گروه های مختلف غذایی، کربوهیدرات ها، پروتئین ها، مواد لبنی، میوه جات و سبزیجات و چربی ها به مقدار و درصد مناسب استفاده کنند.

حاکمی با اشاره به اینکه استفاده از چربی های غیراشباع شده مثل روغن زیتون یا کنجد بر چربی های اشباع شده برتری دارد، یادآور شد: استفاده از کربوهیدرات های پیچیده و طبیعی همانند نان و سیب زمینی بر قندهای ساده ارجحیت دارد ورزشکاران باید قبل از شروع برنامه ورزشی جدی تحت معاینه پزشک قرار گیرند و این امر برای ورزشکاران روزه دار اهمیت بیشتری دارد.

در صورتی که ورزشکار دچار بیماری تب دار یا اسهالی است بهتر است موقتا به فعالیت پزشکی نپردازد. بانوان ورزشکار حرفه ای باید از کافی بودن ذخایر آهن بدن خود مطمئن باشند تا دچار احساس ضعف مفرط در زمان ورزش در ماه رمضان نشوند. مصرف سه تا چهار لیوان شیر یا ماست در فاصله افطار تا سحر برای ورزشکاران به ویژه بانوان ورزشکار توصیه می شود.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درج آگهی بدنسازی

حداکثر 10 عکس مجاز می باشد