تقویت قدرت و حجم خالص عضلانی با یک گیاه جادویی

تقویت قدرت و حجم خالص عضلانی با یک گیاه جادویی

شنبلیله گیاهی است که در مناطق گرمسیر از هندوستان گرفته تا بخش های مختلف خاورمیانه و شمال آفریقا
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
28+

تقویت قدرت و حجم خالص عضلانی

شنبلیله گیاهی است که در مناطق گرمسیر از هندوستان گرفته تا بخش های مختلف خاورمیانه و شمال آفریقا می روید: حاوی انواعی از مواد شبه استروئید گیاهی که مزایای مختلفی برای سلامتی دارند.

بسیاری از مطالعات نشان دهنده آثار تنظیم کنندگی آن بر ترشح انسولین، حساسیت سلول ها نسبت به انسولین و کاهش سطح قند خون است. همچنین استفاده از مکمل های شنبیله می تواند بطور کارآمدی باعث کاهش سطوح کلسترول نوع بد و افزایش کلسترول مفید شود. گذشته از مزایای چشمگیری که برای سلامتی دارد، مطالعات بسیاری نشان داده که ساپونین های استروئیدی موجود در شنبیله باعث ارتقاء آنابولیسم و ریکاوری می شوند.

در مطلعه ای که حدود یک سال پیش نتایج آن در ژورنال جوامع بین المللی تغذیه ورزشی منتشر شد، دانشمندان به ارزیابی آثار مصرف مکمل های شنبیله در کنار هشت هفته تمرین بر قدرت و ترکیب بدنی پرداختند. افراد مورد آزمایش شامل ۴۹ مرد سالم و با تجربه بودند که برای ۶ ماه هیچ مکمل تقویت کننده کارایی ورزشی مصرف نکرده بودند.

آنها به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند، یک گروه ماده بی اثر و گروه دیگر عصاره شنبیله دریافت کردند ( ۵۰۰میلی گرم در روز در یک دز مصرف (و در طول هشت هفته آزمایش، تغییری هم در رژیم غذایی آنها اعمال نشد. افراد چهار بار در هفته تمرین کردند (دو جلسه تمرین روی بالاتنه و دو جلسه تمرین روی پایین تنه) تحت نظارت کارشناسان تمرین. همه افراد تحت مطالعه، از جهت ترکیب بدنی، قدرت بیشتر، استقامت عضلانی، ظرفیت هوازی، در ابتدای شروع تحقیق، همچنین پس از گذشت چهار هفته و سپس هشت هفته از رژیم تمرین و مکمل ذکر شده مورد بررسی قرار گرفتند.

محققان گزارش کردند تمام افراد، مقدار برابر از تمرینات را در طول زمان تحقیق انجام دادند. اما کسانی که عصاره شنبیله دریافت کردند، ۲ درصد کاهش بیشتری را در چربی های بدن خود و افزایش حجم خالص عضلانی تجربه کردند نسبت به گروهی که ماده بی اثر دریافت کرده بودند که تغییر محسوس در نسبت های بدنی دیده نشد. نتایج نشان دهنده افزایش توده بدون چربی بدن هم بود. همچنین افزایش چشمگیر قدرت بالا تنه و پایین تنه در کسانی که از شنبیله استفاده کرده بودند دیده شد. بر خلاف مطالعات منتشر شده پیشین، محققان شواهدی مبنی بر اثر شنبیله بر سطح هورمون های موجود در خون نیافتند (شامل تستسترون، دی هیدروستسترون، استروژن، کورتیزول، انسولین، لپتین)، بنابراین بنظر می رسد نتایج حاصل ارتباط با آثار هورمونی نداشته باشد.

نتیجه گیری نهایی:

بر خلاف بسیاری از مطالعات، این مورد مستقیماً بر بدنسازان انجام شده، در واقع روی ورزشکارانی که با وزنه تمرین می کردند با استفاده از مدل تمرین بدنسازان.
حقیقت این است در افرادی که شنبلیله دریافت کردند، مقدار افزایش قدرت بیشتری مشاهده شد و ترکیب بدنشان نسبت به گروهی که ماده بی اثر دریافت کرده بودند ارتقاء یافت. ولی تعجب اینجاست که این یافته ها نتیجه تغییرات هورمونی نبوده. از این رو تحقیقات بیشتری بر این مکمل قدرتمند مورد نیاز است برای اینکه مکانیزم اثر عصاره شنبلیله بر ارتقاء کارایی ورزشی و ترکیب بدنی مشخص شود.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۱۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۶۰۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۵دیدگاه

ارسال دیدگاه

2 دیدگاه در “تقویت قدرت و حجم خالص عضلانی با یک گیاه جادویی

  1. Avatar
    1. اصغر مرادی

ارسال دیدگاه