ارزشهای اسیدهای چرب ضروری

پیش از هر چیز لازم به ذکر است که وقتی واژه ضروری را در پیشوند یک ماده غذایی

پیش از هر چیز لازم به ذکر است که وقتی واژه ضروری را در پیشوند یک ماده غذایی می بینید معنایش این است که بدن برای زنده ماندن به آن احتیاج دارد و به خودی خود قادر به ساختن آن از دیگر مواد نیست،مثلا آمینو اسیدها ضروری یا اسیدهای چرب ضروری.

به همین دلیل اسیدهای چرب ضروری یا به اختصار EFAها ،برای بدنسازان و تمام افراد دیگر اهمیت حیاتی دارند. بسیاری از مردم هنوز تصور می کنند که تمام چربی ها برای بدن مضر هستند ، ولی این به هیچ وجه واقعیت ندارد. در واقع انواع مختلفی از چربیها وجود دارد- انواع سالم و نا سالم. و EFAها از جمله مهمترین چربی ها به شمار می آیند.

اولا به این دلیل که EFAها شامل دو مورد از چربی های ضروری هستند : اسید های چرب امگا-۳ و امگا-۶٫

EFAاسید های چرب ضروری ها به دلیل مزایای متعدد در زمینه سلامتی ، برای بدن جنبه حیاتی دارند ، برای ممانعت از مشکلات قلبی عروقی، از جمله فشار خون بالا ، افزایش LDL (کلسترول مضر) و احتمال شکل گیری لخته خون و انسداد عروق. EFA ها همچنین کمک می کنند به افزایش سطوح HDL (کلسترول مفید)، و کمک به اجتناب از بروز آرتروز و شکل گیری سرطانها.

فراتر از این، EFAها مزایای خاصی هم برای بدنسازان دارند. EFA ها دارای خواص چربی سوزی و آنابولیک هستند. در واقع همزمان این دو توانایی را دارند که بر حجم عضلانی بیفزاید و از ذخایر چربی بکاهند.

همچنین آثار مثبتی بر خلق و خو، سطح انرژی، سرعت به بهبودی بیماریها، عملکرد حافظه، ترمیم مفاصل و احساس شادابی در افراد دارند. به عبارت دیگر EFAها بی اندازه با ارزشند.

اگر مقدار کافی از EFAها در رژیم شما وجود ندارد، میتوانید به شکل مکمل از آنها استفاده کنید. بهترین توصیه ما این است که محصولی را بیابید (شامل روغن ماهی یا تخم کتان) که شامل مقادیر بالاتری از اسید های چرب امگا-۳ نسبت به امگا ۶ می باشد. هر دو این اسیدهای چرب مهمند ، ولی معمولا رژیم های معمول افراد حاوی مقادیر کافی از اسیدهای چرب امگا-۶ است و مقادیر زیاد آن می تواند مضر باشد.
مصرف روزانه دو تا شش گرم روغن ماهی یا دو تا چهار قاشق غذا خوری روغن تخم کتان می تواند مقدار کافی از اسید های چرب امگا ۳ را در اختیار شما قرار دهد

اسید های چرب ضروری

به اشتراک بگذارید:
اصغر مرادی

About اصغر مرادی

اصغر مرادی –مدیر سایت بادی فول خلاصه سوابق: قهرمان سنگین وزن هشت دوره پرورش اندام (دهه۷۰و۸۰) مربی بین المللی فدراسیون جهانی IFBB ـ (۱۳۸۶) مربی بدنسازی اکادمی ملی المپیک ایران (۱۳۸۵) تحصیل کرده تربیت بدنی (۱۳۹۰) موسس و مربی باشگاه گلها (۱۳۷۶) مدیر شرکت و سایت بادی فول (۱۳۹۰) مدیر مسول و سردبیر مجله الکترونیک بادی فول (۱۳۹۵) مشاور در تجهیز، مدیریت و بازاریابی باشگاهای بدنسازی (۱۳۸۶)

Leave a Comment