نشر از جانب خطرناک و بی خطر ؟

اگر چه حرکت ساده ای است ، اما برخی از انواع این حرکت اساسی را باید در برنامه

اگر چه حرکت ساده ای است ، اما برخی از انواع این حرکت اساسی را باید در برنامه ها جای داد و لازم به ذکر است که همه انواع آن موثر و ایمن نیستند .
حرکت نشر از جانب یا همان صلیب یکی از رایج ترین حرکات تمرینی سرشانه است . هرکسی از یک مبتدی گرفته تا قهرمانان مستر المپیا این حرکت را انجام می دهد . حتی گرچه حرکت ساده ای از لحاظ اجرایی به حساب می آید ، اما برخی از انواع آن قابل اجراست و همه انواع آن ایمن و موثر نیست .
بعضی ها تلاش می کنند در حرکات تمرین خود مقداری خلاقیت به خرج دهند . این الزاماً ایده خوبی نیست چون معمولاً اینها توجه زیادی به بیومکانیک ندارد و در پی آن ممکن است اتفاق بدی رخ دهد و به بیان ساده تر می شود گفت که خلاقیت بدون ملاحظات علمی می تواند منجر به آسیب شود .
وقتی که بازوها را در هر مدلی بالا می برید و در شانه را به طرف داخل چرخش می دهید ریسک آسیب در تاندون های چرخاننده شانه را بالا می برید به اضافه تاندون جلوبازو و یک کیسه پر از مایعات به نام bursa.
نتیجه نهایی انجام نشر از جانب با دستی که به طرف جلو اندکی چرخنده است باعث ناراحتی در چرخاننده شانه سفتی تاندون جلوبازو و  bursitis می شود.

نشر از جانب خطرناک و بی خطر ؟
این می تواند باعث سائیدگی و پارگی این تاندون ها شود و همچنین در حین برخی از حرکات تمرینی سرشانه و سینه . اگر حین انجام نشر از جانب و نشر از جلو شست دست به طرف بالا چرخیده شود ، سرشانه کار را انجام می دهد اما تاکید به جلوبازو و تاندون جلوبازو منتقل می شود .

وزنه سبک شاید باعث مشکل زیادی نشود اما دمبل های سنگین تر به صورت مشخص می توانند باعث سفتی تاندون جلوبازو یا پارگی غضروف گرد دور کیسه سرشانه شود . نشر از جانب که با این شکل اجرا شود معمولاً باعث می شود شخص اجرا کننده درد خیلی زیادی را در ادامه اجرا آن حس کند . حقیقت این است که حالت مچ هیچ سودی را به همراه ندارد . تنها اقدامی که باعث افزایش کارایی حرکت نشر از جانب می شود ، اجرای آهسته تر حرکت برای کاهش فشار از روی مچ است چون احتمال آسیب مچ یا وزنه های سنگین وجود دارد .

روش ساده تر این است که نشر از جانب را آهسته تر اجرا کنید و مچ ها در حالت صاف باشد یعنی نه به جلو چرخیده باشند نه به عقب . همیشه در تلاش برای تجربه های جدید در حرکات اندکی توجه و احتیاط به خرج دهید به ویژه در آزمایش ایده های جدیدی که دهن به دهن می چرخند و مد می شوند . همه آنچه که باید انجام دهید این است که شب ها تلویزیون را روشن کنید و تبلیغات روز را نگاه کنید و یا اوایل صبح به تبلیغات دقت کنید .

بعد از چند ماه دوباره همین کار را انجام دهید تا ببینید آیا هیچکدام از آن تبلیغات باز هم انجام می شوند یا تبلیغات جدیدی جای آنها را گرفته است . این روش های تمرین و تجهیزات به کمپانی ها کمک می کند تا چیزهایی را به فروش برسانند . حقیقت ساده این است که تمرین خیلی جذاب و قابل فروش نیست اما جواب می دهد .

مسئله این است که همه دوست دارند ماشین خود را پولیش کاری کنند اما هیچکس نمی خواهد موتور بسازد . جان کلام این است که باید از اصول و حرکات تمرینی استفاده کنید که جواب می دهد نه اینکه بخواهید به آنچه مد می شود توجه کنید. 

به اشتراک بگذارید:

ثبت دیدگاه