دریافت آنلاین برنامه بدنسازی و تغذیه

مصرف مکمل ها برای رشد حداکثری عضلات امری اجتناب ناپذیر است. این بدان معنی نیست که رشد ماهیچه های بدن بدون مصرف مکمل غیر ممکن است بلکه به این معنی است که افزودن به حجم عضلات بدن بدون مکمل تا اندازه محدودی میسر است و پس از مدتی روند پیشرفت در اضافه کردن سایز عضله و یا سوزاندن چربیها رفته رفته کند شده و نهایتا پس از مدتی متوقف میشود ضمن اینکه حتی برای ورزشکاران مبتدی که از پیشرفت خوبی برخوردارند مصرف مکمل باعث نتیجه گیری بهتر میگردد. به همین علت است که شما تقریبا هیچ بدنسازی با اندام شکیل و زیبا نمیتوانید بیابید که مکمل مصرف نکرده باشد. در واقع مصرف یا عدم مصرف مکمل فاصله بین نتیجه گیری” خوب”و “عالی” است.


اما در این میان نکته قابل توجه اینکه چه نوع مکملی باید مصرف کنیم که نتیجه دلخواه را گرفته و با در نظر گرفتن هزینه خرید مکمل چه نوعی از آن برای ما مناسب است؟
در میان انواع مکمل ، مکملهائی هستند که” اساسی” محسوب میشوند و مصرف آنها برای هر بدنسازی که حداکثر پیشرفت مطلوب اوست ضروری است. به غیر از مکملهائی که ما آنها را در اینجا “ضروری” مینامیم ، مصرف سایر مکملها با نظر مربی و با در نظر گرفتن شرایط بدنی و اهداف هر شخص بطور جداگانه تجویز میشود.

اکنون به ذکر مکملهای ضروری میپردازیم:
۱-پروتئین وی
تأمین مقدار پروتئین لازم برای افراد غیر ورزشکار کار دشواری نیست و حتی اگر حداقل مقدار پروتئین لازم برای افراد عادی هم از طریق غذا تأمین نشود در کوتاه مدت آسیب جدی به آنها نمیرسد ولی در مورد افراد ورزشکار و بویژه بدنسازان که روزی ۳ الی ۵ گرم پروتئین به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن نیاز دارند، رساندن این مقدار پروتئین بوسیله غذا تقریبا غیر ممکن است و حتی اگر کسی بتواند این مقذار پروتئین را در غذای روزانه خود بگنجاند مسلما به خود آسیب میرساند چون همراه با مواد غذائی پروتئینی ، مواد ناخواسته و مضر دیگری نظیر چربیهای اشباع شده حیوانی وارد بدن شده که باعث فشار زیاد به دستگاه گوارش و انباشت این مواد مضر در بدن میشود که آسیبهای جدی را به همراه دارد.

ضمن اینکه امکان رعایت نسبت آمینواسیدها در غذای عادی وجود ندارد که باعث عدم جذب بسیاری از این اسیدهای آمینه میشود که از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه نخواهد بود.بنابراین وجود مکمل غذائی وی پروتئین در برنامه روزانه بدنسازان اکیدا توصیه میشود.
۲گلوتامین
گلوتامین نوعی اسید آمینه است که بیشترین درصد را در تشکیل ساختار عضلات اسکلتی دارا میباشد.زمانیکه بدن تحت فشار تمرین با وزنه است گلوتامین موجود درفیبرهای عضلانی آزاد شده و همین امر موجب از دست رفتن آب عضله یا (دی هیدراسیون) میشود که دراین صورت پروتئینهای موجود در ماهیچه کاتالیزه یا تجزیه میشوند. با مصرف گلوتامین جذب آب و سنتز پروتئین توسط عضلات افزایش یافته که نهایتا منجر به افزایش حجم سلولهای عضلانی میگردد.

گلوتامین همچنین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده که با قرار گرفتن بدن در شرایط سخت تمرین با وزنه بسیار حیاتی میباشد.بعلاوه این اسید آمینه غده هیپوفیز را در مغز تحریک به ترشح بیشتر هورمون رشد میکند. دیگر اینکه مقدار ناقل عصبی “گاما آمینو بوتریک اسید” بوسیله گلوتامین افزایش می یابد و این امر موجب بازتوانی سریع بدن پس از تمرین با وزنه میشود.
۳- کراتین
کراتین از متداول ترین و محبوب ترین مکملهای ورزشی-غذائی میباشد. انرژی مصرفی عضلات در تمرین با وزنه و بسیاری از ورزشهای دیگر بوسیله سیستم فسفو کراتین تأمین میشود. تحقیق بر روی ورزشکاران قدرتی نظیر پرورش اندام نشان داده است که مصرف روزانه ۱۰ گرم کراتین مونوهیدرات باعث افزایش قابل توجه حجم عضلات میشود. هنگامیکه این مکمل همراه با روزانه ۱۰ گرم گلوتامین و ۴۰ تا ۶۰ گرم وی پروتئین مصرف شود اثر آنابولیک آن بر روی رشد ماهیچه مضاعف میشود.

۴-مولتی ویتامین
علاوه بر مکملهائی که ذکر شد مصرف یک مولتی ویتامین خوب نیز توصیه میشود. خوشبختانه امروزه در داروخانه های سراسر ایران مولتی ویتامینهای مرغوب و اصل در دسترس همگان قرار دارد ولی نکته ای که باید در مصرف اینگونه مکملها در نظر گرفته شود اینکه بدن شما نسبت به هیچ یک از ترکیبات آن حساسیت نداشته باشد چون مولتی ویتامینها علاوه بر انواع ویتامین حاوی عناصر و املاحی هستند که بعضی از افراد ممکن است به آنها واکنش حساسیتی نشان دهند.

بنابراین بهتر است در موقع خرید مولتی ویتامینها دقت کنید به هیچ یک از ترکیبات آنها حساسیت نداشته باشید یا حداقل در هنگام مصرف، بدن خود را به دقت رصد کرده تا هرگونه تغییر غیر طبیعی مثل ناراحتی دستگاه گوارش و دردهای احتمالی در نقاط مختلف بدن فورا تشخیص داده شوند. به علاوه اگر شما سابقه بیماری خاصی دارید باید قبل از مصرف مولتی ویتامین با پزشک خود مشورت کنید .

بعنوان مثال اگر کسی سابقه بیماری بزرگی پروستات داشته باشد در مصرف مولتی ویتامینهای حاوی عنصر”روی” باید دقت کند مقدار روی موجود در آن بیشتر از ۱۵ میلی گرم مصرف روزانه نباشد.
برنامه صحیح مصرف مکمل یکی از عوامل مهم پیشرفت بدنسازان است که در کنار تغذیه مناسب و ورزش منظم موجب حصول نتایج مطلوب میگردد. مصرف همزمان بعضی از مکملها باعث میشود اثر مثبت آنها بر رشد عضلات بیشتر شود و همچنین مصرف همزمان بعضی از آنها ممکن است تنها موجب اتلاف پول شود.

همانطور که گفته شد مکملهائی که در بالا ذکر شد نمونه هائی هستند که تقریبا برای همه بدنسازان لازم اند (مگر آن دسته از افرادی که مشکلات پزشکی خاصی داشته باشند که در این صورت باید با پزشک خود مشورت کنند) و باعث پیشرفت هر چه سریعتر آنها میشوند. اگر قصد مصرف مکمل دارید بهتر است با یک مربی مجرب مشورت کنید 

دریافت آنلاین برنامه بدنسازی و تغذیه

83 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید بنده بازیکن فوتبال هستم چه نوع مکملی پیشنهاد میکنید که هم به بدنم اسیب نرسونه هم عضله سازی کنه؟؟؟؟

 2. باسلام و خسته نباشید
  ۱۸سالگیم تازه شروع شده
  دارای ۹۰کیلو وزن و ۱۸۰قد و سابقه سه ماه بدنسازی ؛ استفاده از سوما برای من ممکن هست یا برای سریع عضله سازی کردن از چه مکملی باید استفاده کنم

  1. اگر سوما نتیجه ای هم داشته باشد کمتر از ده روز بعد قطع کردن اثرشاز بین خواهد رفت
   اگر ۵وعده غذایی خوب مصرف میکنید بعد به فکر مکمل باشید سوالات متداول مصرف مکمل را درسایت بخوانید

 3. سلام چجوری تشخیص بدم اصل هست مکمل گلوتامین
  من الان گلوتامین nolimit دارم استفاده کردم یک ماه با رژیم غذایی منتهی تغییری احساس نمیکنم؟؟؟؟

  1. گلوتامین حجم وقدرت محسوسی نمیدهد که ظاهرا متوجه بشوید درخرید باید مطمن باشید از جای درستی میخرید

 4. سلام من ۱۸ سالمه و ۷۵ ک وزنم و ۱۸۶ هم قدمه به نظر شما اگه تنها پروتین وی رو مصرف کنم مشکلی داره؟

 5. سلام وقت بخیر . من دو تا گینر on دارم می خواستم ببینم اگه دو تا دوره برم همراه این گینرا چه چیز هایی باید مصرف کنم . دوره اول کراتین و گلوتامین میدونم ولی دوره بعدی نمیدونم

  1. هیچ الزامی ندارید مکملی را با مکملی دیگر مصرف کنید بخش سوالات متداول مصرف مکمل را درسایت ما بخوانید

 6. سلام.خسته نباشید..من تاالان چندتا مکمل استفاده کردم اصلا رو بدنم جواب نداده…راهنمایی کنید ممنون

  1. زیر ۱۸سال مکمل مصرف نکنید بدن شما دراین سن دریای از هورمون طبیعی است با تغذیه خوب از ان استفاده کنید وبه مکمل وابسته نشوید

 7. سلام خسته نباشید من ۱۶ سالمه قد ۱۸۰ و ۶۶ کیلوگرم هم وزن دارم ۳ هفته ای میشه بدنسازی کار میکنم میخواستم بدونم میتونم مکمل وی مصرف بکنم

  1. بهتره به مکمل وابسته نشوید وبهتراست حداقل بعداز ۱۸سال به مکمل فکرکنید دراین سن مصرف نشود

 8. سلام ۸۳کیلو وزز دارم(۲۷کیلودر ۸ماه اخیر کم کردم) ۱۷۸ قدمه تقریبا ۲۰سال سن دارم.۳ ماه است به طور منظم باشگاه میرم(۶روز هفته)سوال من اینه آیا مکمل ها عوارض دارند؟ و درصورتی که ندارند شما پیشنهاد میکنید ک من مصرف کنم؟ودرصورتیکه پیشنهاد میکنید مصرف کنم په مکملی مصرف کنم؟

  1. بهتراست به مصرف مکمل وابسته نشوید وبهتراست به تغذیه وتمرین تکیه کنید وبدون عوارض تا۱۲۰سالگی ورزش کنید

 9. سلام اقای مرادی من تقریبا ۲۰ سالمه ۱۷۸ cm قدمه تقریبا ۸۳ کیلو هستم(در ۸ ماه گذشته ۲۷کیلو کم کردم) ۶روز هفته باشگاه میرم. هدف من هم عضله آوردن و هیکل خوبه(منظور خیلی عضله ای شدن نیست)حالا آیا در کل مکمل چیز خوبیه هست یا نه عوارض داره یا نه و درصورتی که چیز مضری نیست آیا صلاح میدونید من مصرف کنه و چه مصزف کنم؟

  1. من پیشنهاد میکنم با این اراده قوی به تغذیه وتمرین تکیه کنید وبه مکملها وابسته نشوید طبیعی وسالم ادامه دهید

 10. سلام کراتین خارجی رو تهیه کنیم یا همین ایرانیش که در داروخانه موجود هست؟کدومش استاندارد تره؟

 11. سلام.ببخشید من۱۹سالمه و باقد۱۹۱دارای وزن۷۵کیلوچه مکملی رابرای من ترجیح میید؟؟؟باتشکر

 12. بعد قطع مکمل نمیتوانید امادگی را همان طور نگهدارید بدن وابسته میشه بهتره اصلا طبیعی کار کنید

 13. سلام یه سوال داشتم برای اولین دوره پروتیین وی کافیه یا باید پروتیین دیگه ای هم مصرف کنی کنارش با تشکر؟؟؟

 14. با سلام من ۳۰ سالمه وزن ۷۵ کیلو و قد ۱۷۷ دو ماهه بدنسازی کار میکنم برای افزایش حجم عضله پروتئین وی گلد استاندارد برای من مناسب هست؟ و با چه مکملی برای چربی سوزی استفاده کنم؟ .
  با تشکر

 15. سلام من ۱۶سالمه بدنسازی کار میکنم بچه که بودم بیماری کلیه داشتم یه دونه از کلیه هام کوچک تر از حالت نرماله میخواستم بدونم مصرف کراتین برای من ضرر دارد یا ن اگر ضرر ندارد چه مقدار مصرف کنم ممنون

 16. سلام استاد من۲۰سالمه قدم۱۸۵ ووزنم۷۰هست الان تازه میخوام باشگاه رو برا اولین بار شروع کنم.مکمل پیشنهادی چیه وچه مدت به نتیجه میرسم؟
  تشکر ازسایت خوبتون

 17. سلام استاد ببخشید من میخوام تازه شروع کنم به کار با وزنه رشته اصلیم ووشو سانداس اما میخوام کار با وزنه رو به صورت حرفه ای شروع کنم مصرف چه مکمل هایی برام خوبه که از سایت شما خریداری کنم بهترین برند بازار چیه؟

 18. با عرض سلام خدمت استاد میخواستم بدونم استفاده از مکمل گلوتامین, امینو و پروتئین وی با هم در یک دوره مناسبه ؟ و افزایش وزن زیادی را به همراه نداره (النته من ورزش به هوازی هم میپردازم) ؟ و مکمل های مجاز و اصل رو از کجا تهیه کنیم؟

 19. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی ببخشید متن حدود ۸ ماه که بدنسازی کار میکنم و ۳۰ کیلوگرم وزن کم کردم الان وزنم ۸۵ و قدم ۱۸۳ و ۱۸ سال سن دارم و حجم عظله را دوست ندارم و میخواهم عظلاتی گرد ولی بدون حجم زیاد و خشک داشته باشم به نظر شما از چه مکمل هایی استفاده کنم که عوارض نداشته باشد لطفا عوارض نداشته باشد با تشکر

 20. سلام خدمت شما استاد گرامی من قدم ۱۸۳ وزنم ۷۷ سنم هم ۲۱ میخام حجم عضلم زیاد بشه بدون چربی
  شما چه مکمل یا مکمل هایی توصیه میکنید؟
  اایا یک مکمل به تنهایی تاثیر دارد؟
  مصرف کراتین و گلوتامین باهم چطوره؟
  باتشکر

 21. سلام من یع گراتین فویل دارم یک اسید امینه و یک پروتئین .مشکلی نداره که کراتین مونوهیدارت نیست چون میخوام شروع کنم به مصرف

  در ضمن همین سه مکمل کافیه یا مکمل دیگه ای هم برای حجم گرفتن عضلاتم تهیه کنم

 22. با سلام
  مدت ۱سال هست که تمرین دارم/ قدم۱۸۳ وزنم ابتدا ۶۰ و الان ۶۵ هست تا به حال از هیچ مکملی هم استفاده نکردم
  در حال حاضر بدنم دیگه رشد آنچنانی نداره در ضمن داری تیپ بدنی اندومورف نیز هستم
  به نظر شما برای اولین دوره از چه مکمل هایی و چه برندهایی بهتر است که استفاده کنم. متشکرم

 23. سلام وعرض ادب :
  استاد من مدت ۴ ماه قبل و بعد تمرین کراتین مصرف میکنم البته گلوتامین و پروتیین وی و آمینو هم به همین شکل مصرف میکنم حداکثر تا چند ماه میشه این مکمل هارو مصرف کرد با تشکر .

 24. استاد من مدت ۴ ماه قبل و بعد تمرین کراتین مصرف میکنم البته گلوتامین و پروتیین وی و آمینو هم به همین شکل مصرف میکنم حداکثر تا چند ماه میشه این مکمل هارو مصرف کرد با تشکر .

 25. سلام من میخواستم یه دوره حجم میخواستم یه راهنمایی بکنید که چی مصرف کنم و چیکار کنم که بتونمحجمو ثابت نگه دارم

 26. سلام
  خسته نباشید
  من ۲۱ ساله قد ۱۷۶ وزن ۶۳ کیلو هستش
  به پیشنهاد دوستم رفتم باشگاه ولی تو این دوماهی که کار کردم
  هیچ تاثیر خاصی در بدنم دیده نمیشه
  میخواستم بدونم که آیا مصرف مکمل های پروتویینی برای من خوبه،اگه خوبه لطفا راهنمایی کنین که چی بخرم

  1. سلام من مکمل گلوتامین و کراتین و گینر خریدم وزنم ۷۳ کیلو هست قدم حدود ۱۷۶هست ۲۱ سالمه چگونه مصرفش کنم

 27. سلام میخواستم کراتین بارگیری کنم به روش قبل صبحانه قبل ناهار قبل تمرین بعد تمیرن آیا این روش خوبه؟ولی مشکل اینه ک من وعده بعد تمرینم ساعت ۷ غروبه یعنی تا فردایی صبح دیگه مصرف نکنم؟

 28. سلام می خواستم بدونم
  وقتی آمینو و پروتئین و کراتین و گلوتامین باهم مصرف می شه چه تاثیری داره؟
  آخه شنیدم می گند اول کراتین و پروتئین یه دوره مصرف کنید بعد آمینو و گلو یعنی هر چهار تا با هم جواب دهیش بهتره که پیشنهاد میشه؟
  یا به خاطر سود بیشتر باشگاه هاست ؟

  1. بیشتر به سود خودشون فکر میکنند -اما این که چی بهتره و…باید سن موقعیت بدنی وسابقه وتوان مالیتونو در نظر بگیرید میتوانید در سایت درخواست برنامه مکمل بدهید

 29. با سلام . من به مدت ۱ماهه که بدنسازی کارمیکنم وزنم به نظر من پایینه چه مکمل هایی را میتونم مصرف کنم؟سنم۱۴،قدم۱۶۰،وزنم۴۷

 30. با سلام . من به مدت ۱ماهه که بدنسازی کارمیکنم وزنم به نظر من پایینه چه مکمل هایی را میتونم مصرف کنم؟سنم۱۴،قدم۱۶۰،وزنم۴۷

 31. با سلام در کدامیک از حرکات بدنسازی باید از کمربند استفاده کرد؟؟ در حال حاضر برنامه تمرینی hh210 را انجام می دهم

 32. سلام
  بنده ۲۶ساله و وزن ۸۹ وقد ۱۶۹ هستم ومدت ۲ماه بدنسازی می کنم اکنون از برنامه ای که از سایت شما گرفتم ورزش می کنم ولی با توجه به مطالعه مطالب سایت شما،فکر می کنم بهترین مکملی که بایدبا توجه به شرایط بدنم استفاده کنم،آمینواسید۵۶۰۰ هستش، آیا اقدام من درسته ؟؟ میزان ونحوه مصرف چگونه باشد؟؟؟

 33. سلام من ۱۶سالمه میخوام ازکراتین استفاده کنم.میتونم برای یه مدت کوتاه استفاده کنم….مثلا یک ماه؟؟؟؟که یه مقداررشدعضلانی داشته باشم.
  قدمم ۱۸۰٫٫ممنون میشم راهنمایی کنید

 34. سلام من ۱۶سالمه میخوام ازکراتین استفاده کنم.میتونم برای یه مدت کوتاه استفاده کنم….مثلا یک ماه؟؟؟؟که یه مقداررشدعضلانی داشته باشم.
  قدمم ۱۸۰..ممنون میشم راهنمایی کنید

 35. سلام با عرض خسته نباشید من ۶۱ کیلو وزن داشتم اولین دوره مصرف مکملم هست از این قرار: کربوهیدرات مجزا پروتئین معمولی کراتین و دیانابول. نظر شخص شما چیه؟ و مصرف هم زمان انها در یک وعده ضرر دارد مثلأ نیم ساعت قبل تمرین. البته در این ٣ روز ۴ کیلو اضافه کردم و به ۶۵ رسیدم. ممنون بابت پاسختون

 36. سلام
  گلوتامین نحوه مصرفش چجوریه و در وعده بعد از تمرین اگه کراتین هم مصرف کنیم چند دقیقه باید با مصرف کراتین فاصله داشته باشه به خاطر رقابت در جذب کراتین و گلوتامین یا این دو رو با هم مصرف کنیم

 37. سلام خسته نباشید من می خوام کراتین و گلوتامین رو برای بعد از تمرین مصرف کنم این دو تا رو با هم شیک کنم یا با فاصله نیم ساعت بعد از گراتین مصرف کنم و نحوه مصرف گلوتامین به چه صورت است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.