رضا امین‌ترابی

پشت پرده بدنسازی حرفه‌ای از زبان رضا امین‌ترابی (مصاحبه)

در اواسط دهه شصت، هنگامی که پرورش‌اندام در ایران فعالیتی رسمی نداشت و تمام موجودیت این رشته به

پشت پرده بدنسازی حرفه‌ای از زبان رضا امین‌ترابی: رونی کولمن هم اینطوری دوپینگ نمی‌کند!

در اواسط دهه شصت، هنگامی که پرورش‌اندام در ایران فعالیتی رسمی نداشت و تمام موجودیت این رشته به چند باشگاه خلاصه می‌شد، بدنساز جوانی به نام رضا امین‌ترابی نام خود را میان چهره‌های قدیمی این رشته مطرح کرد. او پس از چند دوره حضور در مسابقاتی که اغلب به صورت نیمه‌رسمی و زیرزمینی برگزار می‌شد، به کانادا مهاجرت کرد. امین‌ترابی در کانادا رشته پرورش‌اندام را ادامه داد و پس از چند بار قهرمانی در مسابقات داخلی این کشور، جواز حضور در مسابقات حرفه‌ای را دریافت کرد تا اولین ایرانی حرفه‌ای تاریخ پرورش‌اندام جهان باشد. امین‌ترابی که در منطقه آمریکای شمالی یکی از نام‌های مطرح پرورش‌اندام است، چندی است به ایران بازگشته و اوضاع این رشته را با دقت دنبال می‌کند. هفته گذشته فرصتی پیش آمد تا ساعاتی میزبان این بدنساز خوش‌صحبت و محجوب باشیم که حاصل گفت‌وگوی ۲ ساعته با این قهرمان بدنسازی را در ادامه می‌خوانید.*مسابقات مسترالمپیا ۲۰۰۹ را دیدی؟
ـ بله. معتبرترین مسابقه بدنسازی در دنیاست و من هم مثل بقیه، همیشه این رقابت‌ها را دنبال می‌کنم.


* به نظرت نتیجه عادلانه بود؟
ـ کمی حق‌کشی کردند ولی باز هم در مجموع خوب بود.


* با توجه به اینکه حامی مالی ۳ نفر برتر مسترالمپیا شرکت Muscle tech بود آیا این ادعا حقیقت دارد که اسپانسرها روی داوران نفوذ دارند؟
ـ نه. در المپیا اینطور نیست. این مسابقه خیلی معتبر است و اکثر علاقه‌مندان در سراسر دنیا آن را می‌بینند. به همین خاطر نمی‌توان حق کسی را به همین راحتی پایمال کرد.


* در مسابقات حرفه‌ای دیگر چطور؟ آیا اسپانسرها تأثیرگذارند؟
ـ بله، خیلی. در مسابقات حرفه‌ای چون فاصله بدنی ورزشکاران نزدیک است، به همین خاطر خیلی پیش می‌آید که رتبه‌ها را تغییر می‌دهند و چون سلیقه در امر داوری پرورش‌اندام تأثیرگذار است، کسی نمی‌تواند به رأی داوران اعتراض کند.


* آیا این حقیقت دارد که IFBBبه سمتی پیش می‌رود که بدنسازان را تشویق کند بدنی متناسب و کم‌حجم داشته باشند تا اینکه حجیم و سنگین باشند؟
ـ بله. IFBB در دوره‌ای به حجم اهمیت زیادی می‌داد ولی چند سالی است که روی تناسب، کات و زیبایی اندام تأکید دارد. به همین خاطر دکستر جکسون با وزن کم در کنار تونی فریمن، مارکوس رول و دیگر سنگین‌وزن‌ها رتبه اول را کسب می‌کند. البته نباید فراموش کنیم در صورت داشتن تناسب، کات و زیبایی ۲ ورزشکار داشتن حجم عضلانی فاکتور بعدی برای رأی نهایی داوران است. به طور مثال رونی کولمن حجیم بود ولی بدن زیبا و متناسبی هم داشت و از کات عضلانی خوبی هم برخوردار بود به همین دلیل بارها عنوان مسترالمپیا را به دست آورد. ولی در مقابل آن مارکوس رول که فقط حجم دارد و از زیبایی بویی نبرده است. در آخر نباید فراموش کنیم شهرت یک ورزشکار تأثیر روانی روی داوران دارد و ناخودآگاه در رقابت‌های نزدیک رأی داوران به نفع فرد مشهور و شناخته شده کشیده می‌شود.


* در دنیای حرفه‌ای‌ها آیا مکمل‌های غذایی ـ ورزشی تأثیری دارند؟
ـ بله. بستگی دارد که چطور استفاده کنید. ولی بدنسازان حرفه‌ای که زندگی حرفه‌ای دارند بیشتر از غذاهای طبیعی استفاده می‌کنند چون پروتئین و کربوهیدرات طبیعی بهتر از مکمل‌ها می‌باشد. من خودم برای مسابقه از چهار ماه قبل رژیم غذایی را شروع می‌کنم و موادی را که می‌توانم از غذای طبیعی دریافت کنم به صورت طبیعی مصرف می‌کنم و بقیه مواد مثل آمینواسیدها یا آرژنین و برخی دیگر را مجبورم از طریق مصرف مکمل‌ها دریافت کنم.


* حرفه‌ای‌ها تا چه حد به مکمل‌ها وابسته هستند؟
ـ خیلی کم. خیلی‌ها آنقدر دارو و هورمون مصرف می‌کنند که نیازی به مکمل ندارند.


* قبلاً در مسترالمپیا تست دوپینگ می‌گرفتند.
ـ نه. تست داروهای مدر (ادرارآور جهت آبگیری) می‌گرفتند چرا که در گذشته مصرف این داروها باعث مرگ تعدادی از بدنسازان شد، مثل محمد بن عزیز که البته فقط یک سال تست گرفتند و بعد این ماجرا منتفی شد.


* مصرف داروها قربانیان زیادی در دنیای حرفه‌ای ما گرفته است؟
ـ خیلی‌ها قربانی شده‌اند که چون معروف نبودند ما خبردار نشدیم ولی افرادی مثل آندریاس منتزر مردند و خبرش هم همه‌جا پخش شد. خیلی‌ها هم شانس آوردند و تا لب گور رفتند مثل مایک ماتارازو و مکس ویلر.


* در هیچ مسابقه حرفه‌ای تست دوپینگ وجود ندارد؟
ـ هیچ تستی وجود ندارد. از این جهت حرفه‌ای‌ها قربانی محسوب می‌شوند در دنیای حرفه‌ای‌ها می‌گویند (biger bether deal BBD) یعنی هر چقدر بزرگتر بشوی بهتر دیده می‌شوی به همین خاطر خیلی‌ها در مصرف داروها محدودیتی برای خود قائل نمی‌شوند تا حجیم‌تر شوند و مردم از دیدن او حیرت کنند.


* برگردیم به بحث مصرف مکمل‌ها. شما در ۴ ماه آماده‌سازی خود از مکمل استفاده نمی‌کردید چرا؟
ـ من ۷ وعده غذا می‌خوردم. کار نمی‌کردم فقط غذا می‌پختم و می‌خوردم.


* منبع غذایی پروتئین مصرفی شما چه موادی بود؟
ـ ماهی، گوشت قرمز، مرغ، سفیده تخم‌مرغ


* منبع غذایی شما برای کربوهیدرات چه موادی بود؟
ـ سیب‌زمینی و برنج قهوه‌ای بعضی‌وقت‌ها هم برنج سفید. برنج سفید زودتر تبدیل به چربی می‌شود.


* روغن مصرف می‌کنی؟
ـ روغن‌های خوب مثل روغن تخم کتان که اسید چرب خوب هستند روغن کنجد از این دست روغن‌ها است.


* در مقالات می‌خوانیم قهرمانان حرفه‌ای در طی رژیم غذایی‌های مثل استیک می‌خورند که تا حدودی چربی هم دارد پس چطور با وزن بالای ۱۰۰ کیلوگرم بدنشان دارای کات عضلانی بالایی است؟
ـ مصرف داروهای آنابولیک یا هورمون رشد باعث چربی‌سوزی می‌شود.


* چطور بعضی‌ها متأسفانه در ایران هورمون رشد مصرف می‌کنند ولی روز مسابقه باز هم بدنشان چرب است؟
ـ چون کربوهیدرات نمی‌خورند.


* آبگیری بدنسازان ایرانی را دیدی چطور است که نزدیک مسابقه آب را قطع می‌کنند ولی حرفه‌ای‌ها تا روز مسابقه آب می‌خورند؟
ـ حرفه‌ای‌ها روزی ۷ لیتر آب می‌خورند، ۲ روز به مسابقه مانده مصرف آب را نصف می‌کنند و یک روز مانده به مسابقه یک لیتر آب مصرف می‌کنند. در این روش بدن عادت می‌کند آب را دفع کند. ولی وقتی آب به یک لیتر می‌رسد بدن همچنان از روی عادت به دفع آب در مقدار قبلی می‌پردازد بنابراین از تمام ذخایر آب بدن استفاده می‌کند. حال اگر آب را قطع کنیم بدن برای اینکه با بی‌آبی روبرو نشود، مقداری آب درون خود حفظ می‌کند و همین است که برخی بدنسازان به خصوص در ایران روی صحنه آبدار به نظر می‌رسند.
یکی از سختی‌های بدنسازی حرفه‌ای آب‌خوردن است. خوردن ۷ لیتر آب و دفع آن طی ۲۴ ساعت خیلی سخت است.


* مصرف کربوهیدرات در طول رژیم چطور است؟ آیا باید نزدیک مسابقه قطع شود؟
ـ خیر. باید کم شود هیچ گاه نباید کربوهیدرات‌ها را به طور کامل قطع کنیم.


* درآمد بدنسازان از چه طریق است؟
ـ اسپانسر دارند که معمولاً پول آن صرف مصرف داروها و مکمل‌ها می‌شود یا اینکه در سمینارها شرکت می‌کنند یا در افتتاح فروشگاه‌های ورزشی حضور می‌یابند. اگر در مسابقه‌ای هم جزو نفرات برتر شوند جایزه نقدی می‌گیرند.
هزینه بدنسازی خیلی بالا است که بدنساز حرفه‌ای ماهی ۱۰ الی ۱۵ هزار دلار هزینه می‌کند. خود من روزی ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار فقط پول خرید غذا می‌دادم.


* وضع مالی بدنسازان معروف حرفه‌ای چطور است؟
ـ به جز تعداد کمی بقیه از لحاظ مالی وضع خرابی دارند. مثلاً فلکس ویلر در زیرزمین خانه پدر زنش زندگی می‌کند ولی شان ری باهوش است و تجارت می‌کند.
رونی کولمن فکر اقتصادی خوبی ندارد تمام پول خودش را ماشین خرید. جی کاتلر خیلی باهوش است با پول خود روی ملک و املاک سرمایه‌گذاری می‌کند. ریچارد گاسپاری و لی لابرادا تجارت مکمل می‌کنند.


* چه پیامی برای بدنسازان ایرانی درباره مصرف داروها دارید؟
ـ متأسفانه در ایران برخی‌ها داروها را در دوز بالا و خطرناک مصرف می‌کنند و به حرف هیچ کسی اهمیت نمی‌دهند من با اطمینان می‌گویم که حرفه‌ای‌ها هم اینطور دارو مصرف نمی‌کنند. من خودم دیدم بدنسازی را که روزی ۴ عدد سوماتروپین مصرف می‌کرد و این واقعاً وحشتناک بود. رونی کولمن هم اینطوری دوپینگ نمی‌کند. یا مصرف همان چند چربی‌سوز با هم به همراه کافئین، افدرین و…
مطمئن باشید که بدن مقاومت نمی‌کند و عواقب خطرناکی در انتظار آنها می‌باشد.
یک بدنساز باید ورزش را علمی شروع کند نکته مهم اینست که بدن انسان هورمون رشد و تستوسترون و… را به صورت طبیعی درون خود ترشح می‌کند و اگر یک بدنساز خوب تمرین کند و خوب تغذیه داشته باشد می‌تواند طی ۲ سال تا ۲۰ کیلو افزایش وزن عضلانی بگیرد.
داروی زیاد باعث می‌شود بدن دیگر رشد نکند و نتواند یک کیلو به وزن خود اضافه کند چون به دارو وابسته شده است.


* سقف بدنسازی برای قهرمانی تا چه سنی است؟
ـ تغذیه خوب داشته باشی تا ۵۰ سالگی هم می‌توان مسابقه داد و پیشرفت بدنی کرد.


* سیستم‌های تمرینی چقدر مهم هستند؟
ـ تا حدودی ولی باید در نظر داشت بیشتر تمرین صحیح و سنگین مهم است بعد از هر جلسه تمرین باید درد عضلانی ناشی از فشار صحیح روی عضلات داشته باشید.


* روز مسابقه چه چیزهایی می‌خورند که روی سکو سرحال باشند؟
ـ عسل. کمی خرما ـ تخم‌مرغ (نیمرو) ـ چند تیکه کوچک میوه کمی سیب‌زمینی کلا مواد کم‌حجم و پرکالری.


* چطور یک بدنساز حرفه‌ای با ۱۲۰ کیلوگرم روی سکو دارای کات عضلانی عمیق است ولی یک بدنساز ایرانی در سطح قهرمانی ملی با وزن ۶۵ کیلوگرم نمی‌تواند کات عضلانی داشته باشد؟
ـ بستگی به رژیم غذایی دارد. چربی‌سوزی باید طولانی مدت باشد اینکه بدنسازی در طی مدت کمی بخواهد وزن کم کند قطعاً عضله می‌سوزاند نه چربی بنابراین می‌بینید که بدنسازانی هستند که در طی عمر ورزشی خود تغذیه دارند و عضله می‌سازند ولی هنگام مسابقه همواره در یک وزن ثابت مسابقه می‌دهند و به خاطر اینست که عضله‌ای را که طی یک یا ۲ سال می‌سازند در دوران رژیم می‌سازند. به نظر من بدنساز باید هر سال پیشرفت عضلانی کند و وزن اضافه کند.


* بدنسازی در ایران چگونه است؟
ـ از نظر تمرینی خیلی خوب هستند از نظر تغذیه تا ۲ سال پیش خیلی ضعیف بود ولی امروزه خیلی پیشرفت کرده‌اند. ایرانی‌ها ژنتیک خوبی دارند.


* بدنسازان در ایران با شما در ارتباط هستند؟
ـ بله. تا جایی که بتوانم کمک می‌کنم و پاسخگوی سؤالاتشان هستم.


* از بدنسازان ایرانی کدام‌شان در مسابقات حرفه‌ای می‌توانند مطرح ‌شوند؟
ـ بیت‌الله عباسپور در وزن زیر ۲۰۲ پوند و حسن رهنمائیان می‌توانند موفق شوند. علی تبریزی هم خوب است .

به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر پرورش اندام در رشد قدی
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۶۱دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۳۱دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۱۸دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۴۹۲دیدگاه
تغذیه قبل وبعد تمرین بدنسازی
قبل و بعد از تمرین بدنسازی چه ...
 
۳۴۷دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۳۴۶دیدگاه

ثبت دیدگاه

2 دیدگاه در مورد “پشت پرده بدنسازی حرفه‌ای از زبان رضا امین‌ترابی (مصاحبه)