آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
زمان مطالعه: کمتر از 2 دقیقه

مکمل Recharge برای پمپاژ خون

یاد آوری این نکته را ضروری می دانم که پرداختن به این مباحث در این نشریه الزاما به معنی تایید تمامی ادعاهای کمپانی سازنده و به معنی تایید نمونه مکمل های موجود در بازار ایران نخواهد بود.

اثر سریع

کمپانی سازنده در مورد اثرات این محصول اینگونه گفته است که این مکمل بر خلاف نمونه های مشابه که معمولا برای گرفتن اثر باید مدت زمانی را صرف خوردن آن کنید تنها چند روز پس از مصرف شدن اثرات خارق العاده ای بر جای می گذارد!

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
زمان مطالعه: کمتر از 3 دقیقه

(۵ مورد به اطلاعات خود اضافه کنید)

شیر- آیا واقعاً به استخوان ها کمک می کند؟

همه ما تمام عمر شنیده ایم که اگر به اندازه کافی لبنیات و کلسیم در رژیم غذایی خود نداشته باشیم خطر بروز پوکی استخوان در بدن مان افزایش می یابد. از بدو تولد تا ۳۰ سالگی همواره فرصت برای افزایش دادن چگالی استخوان ها به کمک تمرینات با وزنه و رژیم غذایی وجود دارد. جهت آزمایش کردن ترکیب نوشیدن شیر و تمرینات با وزنه در مقابل ترکیب نوشیدن آب میوه و تمرینات با وزنه یک گروه از دختران بزرگسال به مدت ۱۲ هفته تحت آزمایش قرار گرفتند. نتایج به دست آمده حاکی از آن بود افرادی که به طور معمول شیر نمی نوشیدند وقتی در این دوره آزمون روزی ۳ وعده شیر در رژیم غذایی خود داشتند و تمرینات با وزنه هم اجرا کردند شاهد رشد چگالی استخوان های خود تا حدود ۲ برابر شدند و این در مقایسه با گروه دیگری که آب میوه نوشیده بودند مشخص گردید.

برداشت: ما می دانیم که تمرینات با وزنه چگالی استخوان ها را اضافه می کند و هم چنین این را هم می دانیم که کلسیم برای استخوان ها مفید است. بنابراین آنچه باید از این اطلاعات خود برداشت کنیم این است که باید بزرگسالان چه مرد و چه زن را باید به سوی تمرین با وزنه ترغیب کنیم تا با ورزش کردن و حفظ رژیم غذایی سالم بتوانند سلامتی بیشتری برای خود حاصل کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
زمان مطالعه: کمتر از 4 دقیقه

در میان همه ویتامین های مورد نیاز به جهت کسب سلامتی بهینه و فواید عضلانی، ب- کمپلکس ها یا خانواده ویتامینهای B (چندین ویتامین که به خاطر خواص مشابه در کنار هم طبقه بندی شده اند و دارای منابع طبیعی و عملکردهای فیزیولوژیک تقریبا یکسان می باشند) می توانند مهم ترین تأثیرات را بر روی بدن به ویژه بر روی بدنسازان داشته باشند.

ویتامین ها و مواد معدنی

ویتامین ب- کمپلکس شامل هشت ویتامین B (علاوه بر چهار ویتامین B غیر رسمی) می باشد که همگی آن ها محلول در آب هستند و دارای عملکردهای معین و جدی می باشند. وضعیت محلول در آب به این معناست که آن ها در بدن فرد در آب تجزیه و تحلیل شده و از طریق ادرار دفع می شوند. پس همواره باید بر روی یک میزان معین به مصرف ویتامین B بپردازید تا اطمینان حاصل کنید که این ویتامین به صورت مداوم و مؤثر در بدن حاضر ست و حداکثر فایده را به شما می رساند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام ایران از مدت ها پیش پس از رایزنی های اداری و قانونی رشته فیتنس را از فدراسیون ورزشهای همگانی به زیر مجموعه خود منتقل نمود در پی این عمل مدتی است بحث کلاس های مربیگری فیتنس در استان ها رونق گرفته به همین دلیل مخاطبان سایت بادی فول و بخصوص مربیان بدنسازی و علاقمندان به مربیگری فیتنس سوالات زیادی در این مورد مطرح می کنند. تصمیم گرفتیم این موضوع را به صورت سوال جواب مخاطبان اطلاع رسانی کنیم.

مدارک لازم و شروط لازم ثبت نام کلاس مربیگری فیتنس به چه صورت است؟

اصل و تصاویر کارت ملی، شناسنامه، حداقل مدرک تحصیلی دیپلم رسمی اموزش پرورش ، کارت معافیت یا پایان خدمت آقایان، سه قطعه عکس، فیش پرداخت مبالغ دوره، معرفی نامه از یک باشگاه به عنوان ورزشکار فعال یا مدارک ورزشی برای اثبات سابقه ورزشی

تابعیت ایرانی، حداقل ۲۰ سال سن حداکثر ۶۰ سال


 دوره های مربیگری فیتنس در کجا ثبت نام می شود؟

این دوره ها توسط هیئت های بدنسازی مراکز استان ها یا شهرستانهای که هیئت بدنسازی دارند برگزار می شود برای اطلاع از زمان و مکان ان با هیئت های مرکز استان خود تماس بگیرید یا مراجعه کنید آدرس و شماره آنها را از سایت اداره ورزش و جوانان شهر خود دریافت کنید.


در کلاسهای مربیگری فیتنس چه چیزی اموزش داده میشود؟

در دوره های اجرا شده تاکنون حرکات فنکشنال، حرکات ترکیبی با دمبل هالتر و بعضا دستگاه، کش، توپ های فیتنس، کتل بل و تی ار ایکس آموزش داده می شود اکثرا همان مباحث حرکات بدنسازی و همان اصول تغذیه که در مربیگری تئوری و بدنسازی آموزش داده می شود.


آیا نیازی هست مربی بدنسازی کارت مربیگری فیتنس هم بگیرد؟

مربیان رسمی بدنسازی برای کسب تجربه و مدرک جدید می توانند اقدام کنند ولی از لحاظ قانونی برای کار در باشگاه بدنسازی اجباری در داشتن کارت مربیگری فیتنس فعلا وجود ندارد.

بهتر بود این دوره ها را برای مربیان کارت دار بدنسازی به صورت کارگاه تمرینات فیتنس برگزار می شد و کارت مربیگری فیتنس صادر کند تا هم وقت آنها در کلاس های تکراری گرفته نشود هم هزینه کمتری بدهند.


کلاس های مربیگری فیتنس که فدراسیون بدنسازی به تازگی برگزار می کند بهتر است یا مربیگری بدنسازی کدام برای کار درباشگاهها لازم و بهتر است؟

 اگر کسی برای شروع کار قانونی در باشگاه بخواهد بین این دو یکی را انتخاب کند بهتر است ابتدا کارت مربیگری بدنسازی را بگیرد.

 اما اگر یک مربی هر دو دوره را بگذراند بهتر است چون فیتنس هم دریایی از حرکات و ابزار متنوع دارد که می تواند مکمل خوبی برای حرکات و تمرینات بدنسازی باشد.


برای دریافت کارت مربیگری ورزش های مثل تی ار ایکس، کار با توپ های مختلف، کتل بل و کش های تمرینی چکار باید بکنیم؟

 در فدراسیون ورزش های همگانی و در فدراسیون بدنسازی آموزش آن به صورت سمینار و کارگاه می باشد و در واقع جزیی از فیتنس محسوب می شود.کارگاه های این ابزار ها مرتب در هیئت های بدنسازی شهرها برگزار می شود کلاس مربیگری مجزایی برای  این ابزارها نیست.

برای تمرین دادن این رشته ها در باشگاه های بدنسازی همان کارت بدنسازی یا فیتنس کافی است.

اگر در شهر شما برگزار نشده از هیئت بدنسازی مرکز استان خود درخواست کنید که اقدام کنند.


کارگاه های پیش نیاز قبل از کلاس های مربیگری فیتنس به شکل است؟

طبق قوانین فدراسیون هر فردی بخواهد کارت مربیگری دریافت کند برای آمادگی بهتر و کسب اطلاعات بیشتر باید ۷۵ امتیاز کارگاه های فدراسیون را طی کند این کارگاها یا قبل از دوره مربیگری یا بعد از ان برگذار میشود.

اصولا هیئت برگزار کننده کلاس مربیگری در همان زمان نزدیک به این کارگاه های مربوط به فیتنس را اجرا می کند.


برای حضور در این کلاس ها چه آمادگی علمی لازم است؟

نیاز است ثبت نام کنندگان اصول کار با لوازم و تمرینات را بدانند و آشنایی کلی داشته باشند تا با مطالب مورد بحث کلاس ها بیگانه نباشند.


نیاز است ابتدا یک مربی خصوصی اصول مربیگری فیتنس و بدنسازی را به ما آموزش دهد بعد در کلاس ثبت نام کنم؟

افراد سود جویی هستند که ادعای کلاسهای خصوصی آموزش و آماده سازی برای کلاسهای مربیگری را دارند بخصوص در بخش بانوان ولی این روش درست نیست بهتر است کسی که می خواهد مربی شود به صورت منظم سه تا شش ماه در کنار یک مربی با تجربه و در باشگاه روش کار و تمرینات را حضوری آموزش ببیند و خود فرد هم تمرین کند. (دقت کنید مربی با تجربه و با سوادی را انتخاب کنید)


در مربیگری فیتنس کتاب و منبع آموزش چیست؟

کتابی که دروس تخصصی دوره فیتنس هست کتاب دایره المعارف فیتنس چاپ انتشارات شناسنامه می باشد.


 دروس تخصصی و عمومی که گفته می شود باید طی کنیم چیست؟

چند درس مشترک در تمامی رشته های ورزشی برای دریافت کارت مربیگری وجود دارد مثل درس آناتومی، مبانی تربیت بدنی، تغذیه، علم تمرین و ایمنی این دروس عمومی هستند و قبل از دروس تخصصی باید طی شوند تا درک دروس تخصصی ساده تر شود.

اگر کسی کارت مربیگری تاریخ داری از رشته دیگر داشته باشد یا مدرک کارشناسی تربیت بدنی داشته باشد نیازی به طی کردن ان ندارد شما در هر هییت ورزشی حتی رشته های دیگر هم می توانید این دروس عمومی را طی کنید و مدارک قبولی ان را برای ثبت نام دوره تخصصی به هییت بدنسازی تحویل دهید.

دروس فوق در کتاب دایره المعارف وجود ندارد توسط خود مدرسین هر درس به صورت جزوه نویسی و پاور پوینت ارائه می شود.


آیا باید برای مربیگری فیتنس باید فیتنس کار باشیم و بدن آماده داشته باشیم؟

خیر ولی باید بتوانید حرکات را درست اجرا کنید تا در امتحان عملی قبول شوید. آمادگی در اجرای تمرینات و اندام آماده یک مربی امتیاز بزرگی برای جذب شاگردان بیشتر است ولی اجباری نیست.

اصولا مربی باید بدن آماده و تمرین منظم داشته باشد البته می توانید بعد از دریافت کارت هم به مرور آماده تر شوید.


آیا افراد معلول و دارای بیماری می تواند مربی فیتس یا بدنسازی شود؟

اگر با بیماری و معلولیتی که دارد امکان آموزش دادن ورزشکاران را داشته باشد معمولا ایرادی ندارد.


برای مربیگری مدرک تحصیلی رشته تربیت بدنی لازم است؟

خیر حداقل دیپلم کافی است ولی لیسانسه های تربیت بدنی و بیشتر از طی کردن دروس عمومی معاف هستند.


نیازی هست بانوان و آقایان که می خواهند مربی فیتنس شوند اول در هیئت ورزش های همگانی دوره آمادگی جسمانی بگذرانند؟

خیر این دوره ها فقط در فدراسیون بدنسازی معتبر است و نیازی به هیچ پیش نیازی در رشته ها و هیئت های دیگر ندارد بخصوص خانمها دقت کنند اشتباها به هییت دیگر مراجعه نکنند.


طی کردن کلاس های مربیگری فیتنس چقدر زمان می برد؟

معمولا یک هفته کلاس های دروس عمومی سه روز کارگاها ویک هفته دروس تخصصی زمان می گیرد


کارت مربیگری چه زمان بدست ما می رسد؟

معمولا سه تا شش ماه پس از امتحان تخصصی و امتحان عملی.


مبلغ هزینه کلاس ها ی مربیگری فیتنس چقدر است؟

درحال حاضر که اواخر سال ۹۸ هستیم حدود ۴۰۰ برای سه کارگاه اجباری و حدود ۴۰۰ برای کلاسهای تخصصی و حدود ۳۰۰ برای کلاسهای عمومی و تئوری گرفته می شود.


بعضی دانشگاه ها یا مراکز آزاد یا دولتی و یا بعضا خارجی کلاس هایی برگزار می کنند و کارت مربیگری صادر می کنند آیا این کارت ها معتبر است؟

خیر اعتبار رسمی برای کار در باشگاه ندارد ولی تنوع گذراندن کلاس های متنوع با اساتید مختلف خالی از تجربه نیست البته بسیاری از این کارگاها مباحث کم اهمیت یا تکراری هستند و کیفیتی ندارند.

بیشتر افراد برای دریافت گواهی نامه ها و پر کردن رزومه به آنها مراجعه می کند کمتر دیده شده مرکزی این کلاسها را با کیفیت علمی به روز برگزار کند.


آیا در کلاس مربیگری فیتنس برنامه نوشتن فیتنس آموزش می دهند؟

کلیاتی در مورد چگونه نوشتن برنامه آموزش می دهند ولی برنامه نویسی نیاز به مطالعه، تجربه و استعداد مربی دارد اطلاعات نوشتن برنامه خوب را باید مربی خود طی کند چند ساعت کلاس زیاد موثر نیست.


حتما باید برای مربیگری کارت بگیریم همه مربیان باشگاه ها کارت دارند؟

بله برای فعالیت قانونی و رسمی هر مربی نیاز به حداقل کارت مربیگری درجه سه دارد مثل گواهی نامه رانندگی برای رانندگان لازم است البته هستند مربیانی که به دلیل سوء سابقه یا نداشتن دیپلم یا رد شدن مکرر در آزمون نتوانسته اند کارت بگیرند و غیر رسمی فعالند ولی این کار مسولیت دارد و غیر قانونی است.

البته درصورت مشاهده مراجع قانونی (اداره ورزش و جوانان) از فعالیت آنها جلوگیری می شود.


با دریافت کارت مربیگری می توانیم باشگاه بزنیم؟

خیر کارت مربیگری فقط به شما اجازه می دهد در یک باشگاه مربیگری کنید مراحل تاسیس باشگاه را اینجا می توانید مطالعه کنید


قهرمانان رشته دیگر می توانند در باشگاه بدنسازی مربیگری کنند؟

قهرمان هر رشته ای از ورزش که باشید تا کارت مربیگری نداشته باشید در هیچ رشته ورزشی اجازه مربیگری ندارید حتی قهرمان جهان و المپیک هم این اجازه را ندارند بحث قهرمان بودن و صلاحیت مربیگری داشتن دو بحث متفاوت است در باشگاه بدنسازی حتما باید کارت مربیگری فدراسیون بدنسازی را داشته باشید.


اگر در رشته و فدراسیون دیگری بغییر از فدراسیون بدنسازی دوره یا تخصص فیتنس یا مربیگری بدنسازی رشته دیگر طی کرده باشیم می توانیم در باشگاه فیتنس یا بدنسازی فعالیت کنیم مثل مربی بدنسازی فوتبال؟

ممکن است با این مدارک شما بتوانید در رشته های ورزشی دیگر و در اماکن ورزشی دیگر مثلا مربی بدنسازی تیم فوتبال شوید ولی در باشگاه بدنسازی این مدارک معتبر نیست.


مربیگری فیتنس و بدنسازی چه درجاتی دارد؟

به ترتیب درجه سه -درجه دو- درجه یک – بین المللی البته برای گرفتن هر درجه بالاتر باید دو تا سه سال از تاریخ کارت قبلی گذشته باشد.


می شود یک دفعه یا سریعتر کارت مربیگری بین المللی دریافت کرد؟

خیر به ترتیبی که در بالا گفته شد باید مراحل طی شود که حدودا ۸ سال طول می کشد تا مسیر طی شود.


کارت مربیگری فیتنس و یا بدنسازی در کشورهای خارجی اعتبار دارد؟

به عنوان مدرک رسمی برای این که شغل و سابقه شما را در ایران معرفی کند و مدرکی برای مهاجرت باشد بله.


با کارت مربیگری فیتنس در باشگاه های خارجی می شود فعالیت کرد؟

خیر هر کشوری برای خود فدراسیون و قوانین صدور کارت مربیگری مجزا دارد همانگونه که مربیان خارجی در ایران نمی توانند کار کنند اگر یک ایرانی بخواهد به عنوان مثال در کانادا مربیگری کند باید استاندارد و کارت مربیگری ان کشور را کسب کند.


چطور می توانم به اطلاعات خودم در مورد مربیگری و باشگاهداری اضافه کنم؟

در سایت خانه بدنسازی این آموزش ها وجود دارد و مرتب به روز می شود.

نویسنده: اصغرمرادی

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

آدرس محل فعالیت:  تهران _ آرارات_نیاوران_تهرانپارس (غربی)

سوابق: مربی بدنسازی_تی آریکس_اسپینینگ_سی ایکس_صخره_سوارکاری

تلفن تماس: ۰۹۱۹۶۸۶۰۸۳۸

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

آدرس :  خوزستان – آبادان – کوی مجاهد خیابان یاور۸

تلفن: ۰۹۳۹۳۸۵۵۲۵۳

سابقه: ۲۰ سال

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
زمان مطالعه: کمتر از 4 دقیقه

۸ هفته تمرین مدرن

اکثر پرورش اندام کاران جهت کسب آمادگی لازم برای حضور در مسابقات تمرینات ویژه ای را پشت سر می گذارند که در مدتی کوتاه عضلات را به شدت تحت فشار می گذارد و آن ها را برای شرکت در مسابقات آماده می کند. این تمرین فوق سنگین در فاصله یک یا دو ماه به شروع مسابقات انجام می شود. پرورش اندام کارانی که در مدتی طولانی این تمرین را در برنامه کار خود می گنجانند نه تنها پیشرفت چندانی نخواهند داشت بلکه به شدت به عضلات آسیب می رسانند. اکثر این پرورش اندام کاران با ایست عضله، کاهش وزن، تحلیل در دوره ای کوتاه انجام دهید. در دوره های طولانی فقط به عضلات آسیب می رسانید. برنامه تمرین فشرده در کوتاه مدت به شما اجازه می دهد به عضلات بزرگ و حجم شده فرم بدهید و سطح قدرت مقاومت آن ها را بالا ببرید. اما در دراز مدت آن ها را خسته می کند و به تدریج روی قدرت و حجم آن ها اثر می گذارد.

من در فاصله شش هفته به مسابقات برنامه تمرینم را تغییر می دهم و با برنامه ای فوق العاده و فوق سنگین عضلاتم را تا جایی که امکان دارد تحت فشار می گذارم. در این سطح تمرین باید دقت و تمرکز زیاد و قابل توجه داشته باشید و با پشتکار توجه داشته باشید. در طول همین استراحت ۲۴ یا ۴۸ ساعت عضلات از پروتئین تغذیه می کنند و تحت تأثیر فشار رشد خوبی خواهند داشت. بنابراین از استراحت دادن به عضلات ترسی نداشته باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
زمان مطالعه: کمتر از 3 دقیقه

لی هنی : تکنیک ست های ترکیبی

این روزها کمتر از این اصطلاح (تکنیک ست های ترکیبی) استفاده می شود. این تکنیک به انجام گروهی از ست های حرکات مختلف اطلاق می شود که برای بخش مشابهی از بدن یا دو بخش مجزا اجرا می شوند، بدون استراحتی بین آن ها. به عنوان مثال، سوپرست ها، یکی از انواع ست های ترکیبی بشمار می آیند همینطور ترای ست ها و ژیانت ست ها. در واقع اینها انواع مختلف از ست های ترکیبی هستند.
ساده ترین نوع از ست های ترکیبی، سوپرست ها هستند که شامل انجام دو ست از دو حرکت مختلف هستند که بدون وقفه اجرا می شوند. البته سوپرست ها هم در انواع مختلفی انجام می شوند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
زمان مطالعه: کمتر از 5 دقیقه

تمرین تا ناتوانی در بدنسازی

بدنسازان معمولاً در تمرینات خود به ناتوانی می رسند. در حالی که پاورلیفترها اینگونه نیستند. پیش از آنکه بخواهید به جمله قبلی حمله کنید، گوش فرار دهید. منظور این است که اکثر پاورلیفترها به صورت مداوم برای رسیدن به ناتوانی عضلانی تمرین نمی کنند. از طرف دیگر بدنسازان تمایل دارند تا تمام تمرینات شان روی ناتوانی عضلات متمرکز باشد.

چه کسی واقعیت را می گوید؟ چه کسی در اشتباه است؟ و اگر ناتوانی چیزی است که باید به آن رسید، چقدر ناتوانی کافی است و چقدر از آن کم به حساب می آید؟ در این مقاله اندازه ناتوانی برای رسیدن به موفقیت را بدست خواهید آورد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
زمان مطالعه: کمتر از 4 دقیقه

چربی سوزی سریع

عضله یک بافت فعال است یعنی انرژی مصرف می کند. همین عضله هنگامی که ما کار خاصی انجام نمی دهیم چون از لحاظ متابولیکی فعال است. انرژی را می سوزاند بنابراین هر چه بدن عضلانی تر باشد، متابولیسم بدن بالاتر می رود.

  • تمرین با وزنه: وقتی می خواهیم چربی سوزی سریع شود تمرین با وزنه اثرات مفید و بسیاری دارد اول از همه تمرین بدنسازی (تمرین با وزنه) باعث سوخت بیشتر کالری در بدن می شود. دوم و مهم ترین دلیل این است که وقتی شما تمرین با وزنه انجام می دهید. سوخت و ساز بدن به مدت ۳۶ سال بعد از تمرین در حد بالای قرار می گیرد. به بیان دیگر به خاطر این است نوع تمرین، متابولیسم بدن تحریک شده باقی می ماند و شما علی رغم اینکه کاری انجام نمی دهید در طی ۳۹ ساعت بعد از تمرین کالری بیشتری می سوزانید.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

آدرس محل فعالیت:  تهران – شمیران

سوابق: Ph.D علوم ورزشی – مربی بین المللی فیتنس – مربی بین المللی بادی بیلدینگ

تلفن تماس: ۰۹۱۹۰۵۱۹۰۱۰

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

آدرس :  البرز – کرج ابتدای جاده شهریار روبروی شهرک وحدت

تلفن: ۰۹۱۲۱۶۹۱۳۰۲

سابقه: قهرمان جهان و آسیا_قهرمان چندین دوره کشوری

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
زمان مطالعه: کمتر از 6 دقیقه

قدرت ویتامین ها

ساختن حداکثر عضله اغلب بستگی به جزئیات کوچکی دارد. شاید در نظر بعضی ها جزئیات کم اهمیت به نظر برسند، اما برای بدنسازان تحت پوشش و نظر قرار دادن کوچکترین مسائل برای حصون اطمینان از رشد هر سانتی متر از عضلات شان تا حداکثر توان بالقوه شان دارای اهمیت است. اغلب بدنسازان که در کار خود جدی هستند کالری، پروتئین، کربوهیدرات و چربی های دریافتی، روزانه خود را دقیق محاسبه می کنند اما از طرفی برخی از آنها از ویتامین ها و مواد معدنی لازم غافل می شوند و صرفاً با مصرف یک قرص. مولتی ویتامین/مینرال فکر می کنند که وظیفه خود را انجام داده اند.

باید برای بدن هر چه برای ریکاوری و رشد نیاز هست را تأمین کرد. آیا می دانید از ویتامین ها و مواد معدنی چگونه باید در مسیر رشد عضلات خود استفاده کنید؟

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
زمان مطالعه: کمتر از 8 دقیقه

اگر می خواهید بدنساز شوید به نکات زیر توجه کنید.

 دسترسی به هر هدفی یک سری عوامل و شرایط خاص خود را طلب می کند که همگی باید در موازات هم فراهم کردند و هدف را به ثمر برسانند. از این رو به نکاتی که در ادامه بیان می شود توجه لازم را مبذول دارید تا شاید بتوانید دلیل عدم رشد عضلانی خود را بیابید و در رفع آن کوشش کنید.

تمرین باید حداکثر ۴ جلسه در هفته باشد

اکثر بدنسازان به ویژه در ایران قبل از هر چیزی به حجم عضلانی خود اهمیت می دهند و بیشتر تمایل به اضافه کردن عضله و متناسب ساختن اندام خود هستند تا اینکه بخواهند در تکاپوی مسابقه دادن باشند، از این رو تصور می کنند که حجم عضلانی با تمرین زیاد و طولانی حاصل می شود و در نتیجه با چنین دیدگاهی می آیند و ۶ جلسه در هفته تمرین می کنند و اگر تعطیلی آخر هفته باشگاهشان باز باشد، باز هم می خواهند تمرین کنند. در صورتی که امروزه حتی بزرگترین بدنسازان تراز اول IFBB هم به سیستم تمرین ۴ روز در هفته تمرین می کنند و ۶ جلسه تمرین را تنها در زمان مسابقات تمرین می کنند.

به طور قطع شما یک بدنساز حرفه ای نیستید، پس همان ۴ جلسه در هفته تمرین کنید و با این روش اجازه استراحت کافی به بدن را بدهید تا ترمیم شود. لازم به ذکر نیست که عضلات در زمان استراحت رشد می کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
زمان مطالعه: کمتر از 5 دقیقه

 اسطوره زیبایی بدن (شان ری) از جمله بدنسازانی است که به صراحت صحبت می کند و همیشه داوران را مورد حمله قرار می داده و می دهد. شاید اگر به جای داورانی که بالای ۲۰ سال است قضاوت می کنند، داوران با تفکر جدیدتری به قضاوت می نشستند تا به حال بدن های مثل شان ری، فلکس ویلر، لی لابرادار و یا باب پاریس بارها موفق به کسب عناوین قهرمانی می شوند.

در ادامه به شرحی از حرکات و برنامه تمرینی اسطوره زیبایی بدن شان ری به انضمام نکاتی کلیدی در باب تمرینات زیر بغل از خودش می پردازیم.