آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

 ۲ حرکت پایه ای زیر بغل

وقتی پول اور پیروز می شود
دو حرکتی که در موردشان صحبت می شود روی بخش پائین زیربغل به خوبی فشار می آورند اما به نظر شما کدامیک از آنها به لحاظ افزایش دامنه حرکتی و زمان تحت فشار بودن عضله بهتر است؟

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

شراگ صاف

حرکت درست را انتخاب کنید

درباره شراگ دمبل
عضلات کول اغلب به عنوان یک عضله شناخته می شوند، اما در حقیقت به عنوان ۳ عضله مختلف در ۳ حرکت متفاوت کار می کند. بخش بالایی کول که حجم عمده این عضله را می سازد اساسا شانه را بالا می کشد و شانه ها را به طرف بالا چرخش می دهد (که به طور اساسی با حرکت شراگ دمبل درگیر می شود). بخش میانی عضلات کول در اصل شانه ها را به طرف همدیگر حرکت می دهد و بخش تحتانی کول نیز شانه را به طرف پایین می کشد. استفاده از دمبل اجازه می دهد که عضلات میانی بدن هم بیشتر به خدمت گرفته شوند تا به ایجاد بالانس کلی و ثبات کمک کند. به واسطه آنچه از آناتومی بدن می دانیم و کارایی عضلات کول پیدا کردن اشکال های اجرایی کار ساده ای است. وقتی که دمبل ها را از کنار بدن در دست می گیرید، در واقع در مسیری عمودی در حال مقابله با جاذبه زمین هستید. چون شراگ صاف  یا استاندارد با دمبل روی بخش بالایی کول فشار می آورد نیازی به چرخاندن شانه ها به هیچ سمت و سویی ندارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
48+

دریافت آنلاین برنامه بدنسازی ومکمل

زمانبندی مصرف مکمل ها

وقتی صحبت از پیچیدگی باشد، بدون شک بدن انسان در راس قرار دارد. کافیست کمی به پیچیدگی های این موجود حیرت انگیز فکر کنید. تنها برای صحبت کردن ۷۲ عضله مختلف درگیر می شوند، مغزمان از بیش از صد میلیارد سلول عصبی تشکیل شده، و بدن ما شامل ۹۶ هزار کیلومتر از عروق و مویرگیهای خونی است!

این تنها جزء بسیار کوچکی از پیچیدگی این موجود حیرت انگیز است ولی همین مقدار کوچک هم بخوبی نشان می دهد که چرا برای اعمال رشد و تغییر در بدن به چیزی بیش از مصرف تنها یک مولتی ویتامین هنگاه صبح و یک پیمانه پروتئین پیش از خواب شب نیاز داریم. برای اینکه بتوانید بیشترین رشد و پیشرفت را در بدن خود اعمال کنید، نیاز به برنامه ریزی دقیق دارید برای اینکه هر آنچه ماده مغذی که بدن به آن نیاز دارد را در زمانهای مشخصی از روز در اختیارش بگذارید:

به محض بیدار شدن از خواب 

آنچه نیاز دارید:

۳گرم آرژنین
۳-۵ گرم آمینو اسید های شاخه دار (BCAA)
۱-۱.۵گرم استیل ال- کارنیتین

چرا؟

این آمینو اسیدها را به محض بیدار شدن از خواب بصورت ناشتا مصرف کنید. آرژنین بدلیل توانایی اش برای تحریک ترشح هورمون رشد و تولید نیتریک اکسید در بدن شهرت دارد. نیتریک اکسید جریان خون را به سمت عضلات تقویت می کند، و رشد عضلانی را بهینه سازی می کنید.
آمینو اسیدهای شاخه دار شامل لیوسین، والین و ایزولیوسین هستند، آمینو اسیدهای ضروری که بخاطر خواص آنابولیک و آنتی کاتابولایک قدرتمندشان شهرت دارند. آنها رشد عضلانی و ریکاوری را ارتقاء می دهند.
استیل- ال- کارنیتین سوخت و ساز چربی را بهبود می دهد، کمک می کند به ریکاوری عضلات و ارتقاء عملکرد تستسترون.تحقیقات نشان دهنده ۳۰ درصد افزایش گیرنده های تسترون در پس مصرف کارنیتین بوده.

دریافت آنلاین برنامه بدنسازی ومکمل

پس از دوش گرفتن

آنچه نیاز دارید:

۲۰ گرم پروتئین وی به همراه آب و دو قاشق عسل

چرا؟

خواب کافی برای رشد و ریکاوری ضروریست. با این حال، مثل یک شمشیر دو لبه است، چون وقتی می خوابید، بدن شما برای تامین نیازهایش به آمینو اسیدها، سراغ پروتئین عضلات می رود، بخصوص وقتی مقدار ذخایر کربوهیدرات کبد و عضلات کاهش یافته باشد. هر چه زمان طولانی تری، بدون غذا سپری کنید (بدلیل خواب یا هر مسئله دیگری)، عضلات تان به مقدار بیشتری تحت خطر تحلیل رفتن قرار خواهند داشت. با مصرف یک پروتئین تند هضم مثل پروتئین وی، منبع غنی از آمینو اسیدها را برای حفاظت از پروتئین عضلات در اختیار بدن قرار می دهید، و آنچه را عضلات از دست داده، دوباره سازی می کنید. عسل هم منبعی از کربوهیدرات های تند هضم بشمار می آید برای بازسازی سریع ذخایر گلیکوژن کبد و عضلات، که مانع می شود بدن شما بعنوان سوخت از آمینو اسیدها استفاده کند.

ناهار

آنچه نیاز دارید:

مولتی ویتامین و مینرال
۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین C
۲-۳ گرم روغن ماهی

چرا؟

ویتامین ها و مینرالها برای جذب بهتر در بدن لازم است تا به همراه مواد غذایی مصرف شوند. تامین این مواد مغذی برای بدن در طول روز امکان ریکاوری و رشد را فراهم می کند، به سوخت و ساز کمک کرده، سیستم ایمنی را ارتقاء می دهد و تمام فعالیتهای دیگر بدن را هم تنظیم می کند. از مولتی ویتامین و مینرالی استفاده کنید که ۱۰۰ درصد از حداقل نیازهای روزانه به ویتامین های E،D،C و بخش عمده از ویتامینهای گروه B، همینطور ۱۰۰ درصد نیاز حداقل به روی، مس و کورومیوم را برایتان تامین کند.

مقدار اضافی از ویتامین C خواص آنتی اکسیدان قدرتمندی در اختیارتان می گذارد و تولید هورمونهای مهم و همینطور آمینو اسیدها و کلاژن را در بدن ارتقاء می دهد.
روغن ماهی حاوی اسیدهای چربی ضروری امگا-۳ است که مزایای چشمگیری برای سلامتی دارد و کمک می کند به اجتناب از تجزیه عضلات، ارتقاء رشد عضلانی، تقویت سلامت و بازسازی مفاصل، تقویت عملکرد مغز و کمک به چربی سوزی.

دو ساعت پیش از تمرین

آنچه نیاز دارید:

۱-۱.۵گرم استیل ال-کارنیتین

چرا؟

مصرف استیل ال- کارنیتین چند ساعت پیش از تمرین کمک می کند به ارتقاء ریکاوری پس از تمرین. همچنین گیرنده های تستسترون بیشتری را برای استفادئه از سطوح بالاتر تستوسترون بدن در پی تمرین فراهم می کند.

یک ساعت پیش از تمرین

آنچه نیاز دارید:

۲۵۰-۵۰۰میلی گرم تریبولوس ترستریس

چرا؟

تریبولوس تولید تستسترون توسط بیضه ها را افزایش می دهد. تستسترون مستقیما روی سیستم ایمنی اثر می گذارد. ضمنا بلافاصله قدرت عضلانی را افزایش می دهد با ارتقاء شلیک پالسهای عصبی که فیبرهای عضلانی را پوشش می دهند. تریبولوس را تنها در روزهای تمرین مصرف کنید برای کمک به تقویت تستسترون بدون اینکه باعث اثر منفی دراز مدت بر سطوح تستسترون شود.

دریافت آنلاین برنامه بدنسازی و تغذیه

۳۰ دقیقه پیش از تمرین

آنچه نیاز دارید:

۳ گرم آرژنین، ۵ گرم BCAA

چرا؟

مصرف آرژنین پیش از تمرین اهمیت بسیاری دارد که بواسطه توانایی آن برای افزایش جریان خون به سمت عضلات است. تقویت حجم خون، اکسیژن، مواد مغذی و هورمونهای آنابولیک بیشتری را به سلولهای عضلات شما در حین تمرین منتقل می کند. این قابلیت باعث می شود تا به محض اتمام تمرین هم پروسه ریکاوری و رشد عضلانی تحریک شود.
قبل از تمرین از مکملهای BCAA استفاده کنید به این دلیل که مستقیما به تامین انرژی عضلات شما در طول جلسات سخت تمرین کمک می کند. در طول تمرین، BCAA ها برای تامین سوخت عضلات شکسته می شود. دریافت BCAA های اضافه از تجزیه BCAA موجود در عضلات ممانعت می کند.

بلافاصله پیش از تمرین:

آنچه نیاز دارید:

۲۰ گرم پروتئین وی
۴۰کربوهیدرات تند هضنم
۳-۵گرم کراتین

چرا؟

دریافت پروتئین وی؟ بلافاصله پیش از تمرین به بدن امکان می دهد تا با گوارش آن، آمینو اسیدهای مورد نیاز برای رشد عضلانی را در زمان مناسب در اختیار عضلات قرار دهد.
کربوهیدرات ها، منبع سریعی از انرژی بشمار می آیند. و بسرعت باعث بازسازی ذخایر گلیکوژن مصرف شده در طول تمرین می شود.
مصرف کراتین پیش از تمرین، آب را به درون عضلات شما هدایت می کند، و قدرت آنها را بطور موقت افزایش می دهد. و وقتی بتوانید با وزنه های سنگین تر تمرین کنید و تکرارهای بیشتر اجرا کنید، می تواند رشد عضلانی بیشتری را تحریک کند.

بلافاصله پس از تمرین

آنچه نیاز دارید:

۵گرم آمینو اسید شاخه دار

BCAA ها برای تولید پروتئین در عضلات ضروری هستند. همچنین ترشح انسولین را تقویت می کنند، هورمون آنابولیکی که گلوکز، آمینو اسیدها و کراتین را برای تحریک تولید پروتئین بیشتر، به داخل سلول های عضلات هدایت می کند.

۳۰ دقیقه پس از تمرین

آنچه نیاز دارید:

۲۰گرم پروتئین وی
۴۰کربوهیدرات تند هضم
۳-۵گرم کراتین

دریافت آنلاین برنامه بدنسازی و تغذیه

چرا؟

تا یک ساعت پس از تمرین باید پروتئین و کربوهیدراتی تند هضم در اختیار بدن قرار دهید برای اینکه آمینو اسید و گلوکز بیشتری را در اختیار عضلات بگذارید، که پروسه ریکاوری و رشد آغاز شود.
کربوهیدراتهای تند هضم گلیکوژن تخلیه شده از عضلات که در طول تمرین برای تامین انرژی مصرف شده را، جایگزین می کند. این نوع کربوهیدراتها باعث افزایش چشمگیر سطوح انسولین می شود، که تولید پروتئین را تحریک می کند و گلوکز، آمینو اسیدها و کراتین را به داخل سلولهای عضلات هدایت می کند. همچنین ترشح کورتیزول را خنثی می کند، که با فعالیت تستوسترون در بدن رقابت دارد. در واقع از این طریق امکان عملکرد بهتر تستوسترون ترشح شده در بدن را فراهم می کند.
مصرف مکمل کراتین هم به بازسازی ذخایر کراتین موجود در سلولهای عضلات کمک می کند.

شام

آنچه نیاز دارید:

۱۰۰۰میلی گرم ویتامین C
۲-۳ گرم روغن ماهی

چرا؟

مشابه وعده ناهار، ویتامین C در این وعده هم خواص آنتی اکسیدان با ارزشی را در اختیار بدن می گذارد. مصرف روغن ماهی به همراه شام هم باعث تقویت ریکاوری مفاصل و درمان آسیبهای جزئی پیش آمده در طول تمرین می شود.

۳۰دقیقه پیش از خواب

آنچه نیاز دارید:

۳ گرم آرژنین

چرا؟

آرژنین باعث افزایش سطوح هورمون رشد می شود. مصرف آرژنین با معده خالی، جذب آن را افزایش می دهد و ترشح هورمون رشد در طول خواب شب را تقویت می کند.

بلافاصله پیش از خواب

آنچه نیاز دارید:

۴۰گرم پروتئین کازئین

چرا؟

کازئین پروتئینی کند هضم است، بنابراین مصرف آن پیش از خواب از تجزیه عضلات در طول شب برای تامین آمینواسیدهای مورد نیاز بدن برای سوخت و پبیشبرد اعمال حیاتی بدن ممانعت می کند.

منبع: مجله Muscle&Fitnes

دریافت آنلاین برنامه بدنسازی ومکمل

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

دریافت آنلاین برنامه بدنسازی و تغذیه

 اصول تمرین های بدنسازی بسیار مهمند در حالیکه این روزها شاهد رواج روش های تمرین پیچیده، و عجیب و غریبی هستیم، ولی برای ساختن عضلات حجیم هنوز هم هیچ جایگزینی برای حرکات پایه و قدیمی وجود ندارد.

روزگاری نه چندان دور، باشگاه های بدنسازی مکان های زمخت و خشنی بشمار می آمد که جز آهن سرد و سخت، و افرادی مشتاق عضلات حجیم و حیرت انگیز، چیز دیگری در آن به چشم نمی خورد ولی در هزاره جدید باشگاه های بدنسازی هم مانند هر چیز دیگری بسرعت در حال تغییر و تحولند، حالا تجهیزات عجیب و غریب و رنگارنگ مختلفی در اغلب باشگاه ها جلب توجه می کند، و بجای آهن بیشتر قاب های طلقی و لاستیکی که آهن را در زیر خود مخفی کرده به چشم می آیند. توپهای طبی، کشهای تمرین و تجهیزاتی که بنظر می رسد به هر دردی می خورند جز ساختن عضلات بیشتر و در هر جایی می توانند کاربردی داشته باشند مگر باشگاه های بدنسازی! نتیجه اینکه آن بدن های حیرت آور و تحسین برانگیزی که زمان به تعداد زیاد در اغلب باشگاه ها دیده می شد، حالا به خاطره بدل شده و در بین جمعیت انبوهی که در باشگاه ها به اصطلاح در تلاش برای ساختن عضلات بزرگتر هستند، تنها افراد معدودی را می بینید که در دستیابی به این هدف موفقیتی داشته باشند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

اسید لاکتیک

آیا شما خواهان افزایش سایز عضلات و یا اجرای مطلوب تر بدن در باشگاه هستید؟ در اینجا آخرین یافته ها در مورد اثبات مزایای مثبت بتا آلانین را به طور کامل برایتان شرح می دهیم.

همانطور که مطلع هستید شدت جلسه تمرین ما عمدتا به میزان (ATP) عضلات (انرژی) وابسته است. در طول اجرای یک ست ۴ الی ۶ تکرار (که حدودا ۱۰ ثانیه طول خواهد کشید عمده انرژی شما برای انجام تمرین از سیستم (ATP-CP) عضلات خواهد بود. در صورتی که در این محدوده زمانی هیچ میزانی از اسید لاکتیک در عضله تولید نخواهد شد، اما در حین تکرارهای بالا (۱۵-۱۰) تکرار گلیکوژن غیر هوازی باعث فوران اسید لاکتیک در عضلات خسته می شوند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
4+

لیفت کنید

با انجام اصلاحاتی ساده در ددلیفت می توانید قدرت کشیدن وزنه خود را به سرعت افزایش دهید.
وزنه های سنگین برای شما حکم یک فیزیک بزرگ تر و قوی تر را دارد. جانی جکسون راهنمای ددلیفت شما می شود تا اگر می خواهید وزنه های سنگین جابه جا کنید بتوانید از راهنمایی هایش کمک بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

تحول عضلات پا

اگر قرار باشد، گروهی عضلانی از بدن را به عنوان رایج ترین نقطه ضعف در بین بدنسازان کلاسیک بیان کنید، آن عضله چه خواهد بود؟ اگر بگویید عضلات پا، کاملا پاسخ تان صحیح است. در واقع طفره رفتن از تمرین پا در میان بدنسازان کلاسیک بسیار رایج است و همین غفلت یکی از مهمترین دلایل عدم دستیابی افراد به بدنی متناسب و کامل است.

ولی نگران نباشید، با اجرای این برنامه می توانید با خیال راحت باشگاه را ترک کنید، راحت به این دلیل که مطمئن می شوید عضلات پای شما چاره ای ندارند جز اینکه رشد کنند!

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

 تمرین عضلات پشت بزرگ با بیل ویلمور (قهرمان تورنتوی ۲۰۱۲) که تحت نظر مربی ستاره ای جهان (هنی رامبد) تمرین می کند.

بیوگرافی بیل ویلمور:

تاریخ تولد:۳۱ مارس ۱۹۷۱
قد: ۱۷۸ سانتیمتر
محل تولد: پیتسبورگ
محل اقامت فعلی: میامی
وزن: ۱۲۷ کیلوگرم (خارج از فصل رقابت)؛ ۱۱۴ کیلوگرم (در زمان رقابت)
۲۰۱۲: هشتم مسترالمپیای پیشکسوتان
۲۰۱۲: قهرمان رقابت نمایش بزرگ حرفه ای تورنتو
۲۰۱۱: قهرمان سوم رقابت حرفه ای پیشکسوتان جهان
۲۰۱۰: مقام سوم رقابت نمایش بزرگ اروپا
۲۰۰۹: نائب قهرمان رقابت نمایش بزرگ اروپا
مقام چهارم رقابت حرفه ای تامپا
مقام پنجم رقابت حرفه ای هیوستون

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
7+

ترفندهای تغذیه از زبان ۵ بدنساز حرفه ای

قصد داریم، نکاتی و برنامه هایی را از زبان قهرمانان حرفه ای در اختیارتان قرار دهیم، نکاتی که به آنها کمک کرده تا چنین سطحی پیشرفت کنند و بدن هایی را بسازند که ضامن موفقیت آنها روی صحنه رقابت باشد. چرا؟

برای کمک به شما، در جهت تنظیم برنامه تغذیه هر چه بهتر برای دستیابی به اهدافتان در بدنسازی. از این افراد پرسیده ایم که رژیم پایه برایشان چه معنایی دارد. برخی از آنها برنامه های معمول زمان حجم شان را هم برایتان شرح داده اند؛ و برخی دیگر برنامه غذایی شان در شروع دوران آماده شدن برای رقابت و برخی دیگر هم رژیم نزدیک رقابتشان را برای مثال، گریگوری آتویان اغلب در طول سال اغلب تغییرات چشمگیری در عادات غذایی اش همزمان با تغییر اهدافش ایجاد می کند.

اما اوگنی میشین، در تمام طول سال شیوه تغذیه نسبتا مشابهی دارد، اگرچه مقدار و نسبت درشت مغذی ها در رژیم او تغییراتی دارد. بنابراین اگر توصیه های این بدنسازان حرفه ای موفق را دنبال می کنید، می توانید یکی از برنامه ها را که با اهداف شما سازگارتر است انتخاب کنید، یا اینکه از نکات ارائه شده توسط هر یک بهره برداری کنید برای تنظیم غذایی خودتان.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

درمورد عضلات پر آب بنظر می رسد، کلا آب مظلوم ترین ماده ضروری در رژیم های غذایی بشمار می آید. بیش از ۵۰ درصد بدن یک فرد سالم و بالغ از آب تشکیل شده، که در واقع آن را به ضروری ترین ماده در بدن تبدیل کرده. با این حساب می توان آب را برای یک بدنساز حتی از پروتئین هم مهمتر و ضروری تر بشمار آورد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

قند میوه ها

شما همواره مصرف میوه ها را توصیه می کنید، حتی در طول رژیم های چربی سوزی. مگر میوه ها حاوی مقدار زیادی فروکتوز نیستند و مگر این قند ساده مضر نیست و مانع چربی سوزی نمی شود؟!

اساسا واژه”مضر”، واژه ایست که ما برای کمتر ماده غذایی بکار می بریم چه برسد به میوه ها! تنها مواد غذایی که از نظر ما واقعا مضر بشمار می آید، غذاهایی است که در تهیه آنها از روغن های ترانس استفاده می شود (از جمله مارگارین، انواع شیرینی جات و…).

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
2+

اگر تصور می کنید، تردمیل و دوچرخه  و دیگر دستگاه های هوازی تنها برای تقویت قلب و عروق، و سیستم تنفسی شما هستند، باید بدانید که در اشتباهید؛ در ادامه خواهید دید که چطور می توانید با استفاده مناسب از آنها به طور واقعی بر حجم و توان خود بیافزایید!

وقتی قهرمانان دوچرخه سواری را می بینید، اولین چیزی که توجهتان را جلب می کند، پاهای حجیم آنهاست. بدون شک با خود فکر نکرده اید که این عضلات با اسکوات و پرس پا ساخته شده اند، بلکه آنچه این حجم عضلانی را در عضلات چهارسر و همسترینگ آنها بوجود  آورده، تمرین دوچرخه سواری است. این به تنهایی نشان می دهد دستگاههای هوازی نه تنها برای تقویت سیستم قلبی عروقی مناسبند بلکه می توانند رشد عضلات اسکلتی را هم در پی داشته باشند. حتی تردمیل هم می تواند باعث هایپر تروفی عضلات شود. دیوید سندلر، متخصص علم تمرین و تغذیه می گوید: “در حالی که دستگاه های هوازی کمتر بعنوان وسیله ای برای افزایش سایز عضلانی استفاده می شوند، ولی  در واقع می توانید این هدف را هم با آنها دنبال کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

دکتر کاظمی آشتیانی، سرپرست فدراسیون پرورش اندام

بیش از یک سال از سرپرستی دکتر آشتیانی در فدراسیون پرورش اندام و بدنسازی می گذرد. نیمه دوم سرپرستی آشتیانی بر خلاف نیمه اول آن سراسر با فعالیت، حضور فیزیکی و تغییر و تحول در کادر فدراسیون همراه بود و تا به حال مسئولین کمیته  روابط عمومی، آموزش، انضباطی، قوی ترین مردان و … به طور کل تغییر کردند. آشتیانی چندین بار اعلام کرده است، تمایل زیادی به حضور در انتخابات ریاست فدراسیون دارد و قصد دارد بر اساس اهدافی که برای خود ترسیم نموده از اشخاص جدید در امور جاری فدراسیون استفاده کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
2+

ریکاوری توسط کشش درمانی

کشش، کیفیتی است که موجب بازتوانی و پیشگیری از امراض می شود. کشش درمانی (روش هایی که از کشش با هدف درمان استفاده می شود) می تواند برگشت به حالت اولیه ناشی از جلسه های تمرین یا مسابقه و ظرفیت کار را افزایش دهد.

آپوستولوپولوس، متخصص بازسازی و بازگشت به حالت اولیه در کشش درمانی، پژوهشگر و مدیر مرکز درمانی و نکوور در کشور کانادا می باشد. این مرکز درمانی در نوع خود در دنیا منحصر به فرد بوده و پیشگام امر کشش درمانی می باشد و بسیازی از ورزشکاران و افرادی که از اختلالات عصبی- اسکلتی رنج می بردند، در این مرکز درمان شده اند.
این متخصص می گوید: بازگشت به حالت اولیه مفهوم مهمی در تمرین است. برای دستیابی به اجرای سطوح بالا، ورزشکاران بیشتر و سخت تر از قبل تمرین می کنند. در فرایند تمرین، راه میان بری را نمی توان پیدا کرد و با این حال، در صورتی که ورزشکاران بازگشت به حالت اولیه صحیح داشته باشند، می توانند کار بیشتری را انجام دهند و فرآیند کسب سطوح اجرای ورزشی بهینه را سرعت بخشند و این در حالی است که کشش، اغلب مورد غفلت و بی توجهی قرار می گیرد.
گفتنی است که ریکاوری یا بازگشت به حالت اولیه، فرآیند یا فرآیندهایی است که موجب بازسازی ذخایر عضلات و فرآیندهای فیزیولوژیکی اصلی می شود که در هنگام فعالیت تحت فشار قرار گرفته اند.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

مصرف مجاز کراتین

مصرف کراتین برای چه مدتی مجاز است و چه عوارضی در پی دارد؟

تحقیقات اثبات کرده که مصرف دوز پایین ولی مداوم از کراتین بهترین نتایج را برای افزایش قدرت و رشد عضلانی در پی دارد.