فهرست مطالب

کراتین شایعات

به غیر از پروتئین وی، کراتین احتمالا پر مصرف ترین مکمل عضله ساز در باشگاه های سراسر جهان است. با این حال کراتین با افسانه ها و شایعات بسیاری احاطه شده است. این شایعات را بدنسازان، مجلات، مقاله های موجود در اینترنت و کسانی که واقعاً درک نکرده اند کراتین یعنی چه، بر سر زبان ها انداخته اند. در این مقاله قصدمان برطرف سازی ابهام از این نقل هاست و این که روشن کنیم به راستی کراتین چیست و چه کاربردهایی در دنیای بدنسازی دارد.

افسانه های متداول در مورد کراتین

  • کراتین مانع رشد می شود
  • کراتین شکلی از یک استروئید آنابولیک است
  • کراتین غیر قانونی است
  • کراتین چاق تان می کند
  • هرچه بیشتر کراتین مصرف کنید بیشتر رشد می کنید
  • بعد از قطع مصرف نشانه های عدم رشد ظاهر می شود و…

کراتین چیست؟

کراتین ماده ای است که به وسیله بدن ساخته می شود و از آن به منظور ذخیره انرژی استفاده می شود . نام شیمیایی کراتین اسید متیل گوانیدین استیک است. کراتین از سه اسید آمینه آرژنین، گلیسین و میتونین ساخته شده است.
کبد این توانایی را دارد که به ترکیب این سه اسید آمینه بپردازد و کراتین بسازد. روش دیگر کسب کراتین از طریق رژیم غذایی یا مکمل های رژیمی است مواد غذایی که غنی از کراتین هستند و شامل گوشت قرمز و ماهی می باشند.

کراتین چه انجام می دهد ؟

می توان در این رابطه یک مقاله کامل و مفصل نوشت. اما در این مقاله مجبورم به صورت خلاصه به چهار نقش اولیه آن بپردازیم.

  1. مهیا کردن انرژی برای عضلات
  2. افزایش سنتز پروتئین
  3. افزایش حجم سلولی
  4. ایستادگی در برابر اسید لاکتیک

موارد مهمی که واقعاً نیاز دارید تا در مورد آنها نگران باشید موارد ۱ و ۳ است. اولین مورد مهیا کردن انرژی است .به جهت درک این مسئله که کراتین چطور کار می کند نیاز دارید تا بیشتر در مورد ATP بدانید.

ATP منبع انرژی بدن است. بدن می تواند انرژی را از منابع دیگر نظیر کربوهیدرات ها به دست بیاورد اما زمان زیادی می برد تا کربوهیدرات ها را به یک منبع انرژی قابل استفاده تبدیل کند.

بنابراین وقتی به سرعت نیاز به انرژی دارید بدنتان به سراغ منابع ATP خود می رود.
ATP می تواند حجم زیادی از انرژی را به سرعت برای عضلات تان مهیا کند اما خیلی هم طول نمی کشد. در حقیقت شما می توانید ذخایر ATP خود را ظرف ۱۵ ثانیه تخلیه کنید . این جایی است که کراتین ضربه می زند . وقتی ذخایر ATP  را تخلیه می کنید ADP  باقی می ماند که به صورت بنیادی و اصولی برای تمرین کردن بی فایده است. حالا کراتینی که به فسفات کراتین تبدیل شده است با ADP  واکنش نشان می دهد و آن را به ATP  تبدیل می کند . بنابراین کراتین یک ماده شیمیایی بدون استفاده را به انرژی قابل استفاده ATP  تبدیل می کند بدنتان می تواند این کار را انجام بدهد تا وقتی که ذخایر کراتین تان تخلیه شود. به همین دلیل است که می گوییم بهتر است به مصرف مکمل کراتین قبل از تمرین بپردازید.

اما مورد شماره ۳ که مربوط به افزایش حجم سلولی است. ساده بگوییم کراتین منجر به افزایش حجم آب در عضلات می شود. گاهی اوقات وقتی یک بدنساز برای اولین بار کراتین می خورد ظرف یک یا دوهفنه اول چند کیلو اضافه می کند. این مورد با نام وزن آب شناخته شده است. وزن آب باعث می شود تا عضلات تان بزرگ تر به نظر برسند. به همین دلیل وقتی مصرف کننده به قطع مصرف خود می پردازد، غیر معمول نیست که چند کیلویی وزن کم کند.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه

3 دیدگاه در “کراتین شایعات و افسانه ها

ارسال دیدگاه