کراتین شایعات و افسانه ها

کراتین شایعات و افسانه ها

به غیر از پروتئین وی ، کراتین احتمالا پر مصرف ترین مکمل عضله ساز در باشگاه های سراسر
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
1+

کراتین شایعات

به غیر از پروتئین وی، کراتین احتمالا پر مصرف ترین مکمل عضله ساز در باشگاه های سراسر جهان است. با این حال کراتین با افسانه ها و شایعات بسیاری احاطه شده است. این شایعات را بدنسازان، مجلات، مقاله های موجود در اینترنت و کسانی که واقعاً درک نکرده اند کراتین یعنی چه، بر سر زبان ها انداخته اند. در این مقاله قصدمان برطرف سازی ابهام از این نقل هاست و این که روشن کنیم به راستی کراتین چیست و چه کاربردهایی در دنیای بدنسازی دارد.

افسانه های متداول در مورد کراتین

 • کراتین مانع رشد می شود
 • کراتین شکلی از یک استروئید آنابولیک است
 • کراتین غیر قانونی است
 • کراتین چاق تان می کند
 • هرچه بیشتر کراتین مصرف کنید بیشتر رشد می کنید
 • بعد از قطع مصرف نشانه های عدم رشد ظاهر می شود و…

کراتین چیست؟

کراتین ماده ای است که به وسیله بدن ساخته می شود و از آن به منظور ذخیره انرژی استفاده می شود . نام شیمیایی کراتین اسید متیل گوانیدین استیک است. کراتین از سه اسید آمینه آرژنین، گلیسین و میتونین ساخته شده است.
کبد این توانایی را دارد که به ترکیب این سه اسید آمینه بپردازد و کراتین بسازد. روش دیگر کسب کراتین از طریق رژیم غذایی یا مکمل های رژیمی است مواد غذایی که غنی از کراتین هستند و شامل گوشت قرمز و ماهی می باشند.

کراتین چه انجام می دهد ؟

می توان در این رابطه یک مقاله کامل و مفصل نوشت. اما در این مقاله مجبورم به صورت خلاصه به چهار نقش اولیه آن بپردازیم.

 1. مهیا کردن انرژی برای عضلات
 2. افزایش سنتز پروتئین
 3. افزایش حجم سلولی
 4. ایستادگی در برابر اسید لاکتیک

موارد مهمی که واقعاً نیاز دارید تا در مورد آنها نگران باشید موارد ۱ و ۳ است. اولین مورد مهیا کردن انرژی است .به جهت درک این مسئله که کراتین چطور کار می کند نیاز دارید تا بیشتر در مورد ATP بدانید.

ATP منبع انرژی بدن است. بدن می تواند انرژی را از منابع دیگر نظیر کربوهیدرات ها به دست بیاورد اما زمان زیادی می برد تا کربوهیدرات ها را به یک منبع انرژی قابل استفاده تبدیل کند.

بنابراین وقتی به سرعت نیاز به انرژی دارید بدنتان به سراغ منابع ATP خود می رود.
ATP می تواند حجم زیادی از انرژی را به سرعت برای عضلات تان مهیا کند اما خیلی هم طول نمی کشد. در حقیقت شما می توانید ذخایر ATP خود را ظرف ۱۵ ثانیه تخلیه کنید . این جایی است که کراتین ضربه می زند . وقتی ذخایر ATP  را تخلیه می کنید ADP  باقی می ماند که به صورت بنیادی و اصولی برای تمرین کردن بی فایده است. حالا کراتینی که به فسفات کراتین تبدیل شده است با ADP  واکنش نشان می دهد و آن را به ATP  تبدیل می کند . بنابراین کراتین یک ماده شیمیایی بدون استفاده را به انرژی قابل استفاده ATP  تبدیل می کند بدنتان می تواند این کار را انجام بدهد تا وقتی که ذخایر کراتین تان تخلیه شود. به همین دلیل است که می گوییم بهتر است به مصرف مکمل کراتین قبل از تمرین بپردازید.

اما مورد شماره ۳ که مربوط به افزایش حجم سلولی است. ساده بگوییم کراتین منجر به افزایش حجم آب در عضلات می شود. گاهی اوقات وقتی یک بدنساز برای اولین بار کراتین می خورد ظرف یک یا دوهفنه اول چند کیلو اضافه می کند. این مورد با نام وزن آب شناخته شده است. وزن آب باعث می شود تا عضلات تان بزرگ تر به نظر برسند. به همین دلیل وقتی مصرف کننده به قطع مصرف خود می پردازد، غیر معمول نیست که چند کیلویی وزن کم کند.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۱۰دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۶۰۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۵دیدگاه

ارسال دیدگاه

3 دیدگاه در “کراتین شایعات و افسانه ها

 1. Avatar
  1. اصغر مرادی
 2. Avatar

ارسال دیدگاه