شیر سویا در مقابل شیر گاو؟

شیر سویا شیر سویا مزایای زیادی برای بدنسازان دارد که اغلب زیر سایه این باور غلط قرار می

شیر سویا

شیر سویا مزایای زیادی برای بدنسازان دارد که اغلب زیر سایه این باور غلط قرار می گیرد که سویا باعث افزایش سطوح استروژن در بدن می شود.
زمانی چنین تصوری وجود داشت که بدلیل وجود مواد گیاهی فیتواستروژن در سویا، ممکن است در پی مصرف آن عوارض منفی استروژن در بدن مشاهده شود از جمله احتباس آب و چربی.

ولی تحقیقات متعدد نشان داد که در عمل چنین چیزی حقیقت ندارد. البته معنایش این نیست که تنها پروتئین سویا را بعنوان منبع اصلی پروتئین خود انتخاب کنید چون به هر حال پروتئین سویا از نظر کیفیت، پایین تر از پروتئینهای حیوانی از جمله لبنیات، تخم مرغ، گوشتهای سفید و قرمز طبقه بندی می شود. اما مصرف محصولات بدست آمده از سویا از جمله شیر سویا بعنوان مکملی برای دیگر پروتئینها با هدفی که به آن اشاره کردید به سود شما خواهد بود.

شیر سویا در مقابل شیر گاو؟

بنابراین همچنان می توانید پروتئین وی خود را به همراه شیر سویا مصرف کنید. با مصرف همزمان این دو، رنج وسیعتری از آمینو اسیدها و مواد مفید برای عضله سازی را در اختیار بدن خواهید گذاشت.

در واقع خوب است که سعی کنید حدود ۲۰ درصد از پروتئین روزانه خود را از پروتئین سویا تامین کنید، بدلیل فواید ارزشمندی که در کنار آمینواسیدهای موجود در آن نصیب بدنتان خواهد شد.

بعبارتی یک بدنساز ۱۰۰ کیلویی که روزانه ۲٫۲ گرم پروتئین به ازای هر کیلو از وزن بدن دریافت می کند، یعنی حدود ۲۲۰ گرم، با مصرف ۴۴ گرم پروتئین به ازای هر کیلو از وزن بدن دریافت می کند، یعنی حدود ۲۲۰ گرم، با مصرف ۴۴ گرم از این مقدار از منابع سویا می تواند بخوبی از فواید این پروتئین ارزشمند گیاهی برخوردار شود.

منبع: مجلهMuscle&Fitness

به اشتراک بگذارید:

ثبت دیدگاه