برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

logo
منو
برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

پیش هورمون، تریبولوس و zma

تفاوت های فیزیکی بین جنس مونث و مذکر موضوعی نیست که بتوان آنرا انکار کرد. مردانی که از تعادل هورمونی قابل قبولی در بدن خود برخوردار هستند از زنانی که از نظر بالانس هورمونی از سلامت کامل برخوردار هستند عضلانی تر بوده و در عین حال خشن تر نیز هستند. افزایش رشد موهای زاید در بدن و خشونت مردانه و افزایش حجم عضلانی مردانه که در بدن برخی زنان دیده می شود در نتیجه افزایش سطح ترشح تستوسترون در بدن آنان دیده می شود. مردان حجم عضلانی برتر و حتی خشونت ذاتی و طبیعی خود نسبت به جنس مذکر را مدیون ترشح این هورمون هستند.

دریافت آنلاین برنامه های تمرین تغذیه و مکمل بدنسازی

تستوسترون هورمونی است که بدن آدمی به خودی خود آن را ترشح کرده و در خون رها می کند. ترشح این هورمون در بدن مردان موجب کامل شدن بلوغ فرد شده و همچنین موجب بروز صفات ثانویه مردانه همانند افزایش حجم عضلانی، کم شدن چربی بدن نسبت به بدن زنان، خشونت صدا و دیگر صفات مردانه می شود.
این هورمون را به نوعی می توان پدر استروئیدهایی که در فرم های تزریقی و خوراکی تهیه و مصرف می شود دانست. به جرات می توان گفت که اکثریت قریب به اتفاق استروئیدهایی که در فرم دارو تولید و عرضه شده و مورد استقبال ورزشکاران رشته های قدرتی نیز قرار می گیرد از این هورمون مشتق می شوند.

تستوسترون دو نوع ویژگی و دو نوع خاصیت بارز و مشخص دارد:

* اثرات آندروژنی (خواص مردانگی)
* اثرات آنابولیکی (خواص عضله سازی)
در صنعت داروسازی و استروئیدسازی در برخی موارد خواص آندروژنی تستوسترون را کاهش داده و در عوض خاصیت آنابولیکی آن را تقویت کرده و به داروهایی همانند ناندرولون و غیره می رسند. امروزه استرهای مختلفی از این هورمون تهیه و به صورت تزریقی عرضه شده است. عمده تفاوت استر های مختلف تستوسترون در سرعت جذب و سرعت اثر آنها و در میزان ماندگاری آنها در بدن میباشد.

فرم های خوراکی و تزریقی تستوسترون اصولاً برای درمان ناهنجاری های هورمونی که در برخی موارد و به دلیل کم کاری بیـضه ها یا به دلیل سرطانی شدن این اعضا و خارج کردن آنها از بدن رخ می دهد تولید و عرضه می شوند اما به دلیل اینکه این هورمون و این دسته از داروها تاثیرات بسیار خوبی در افزایش حجم و قدرت عضلانی داشته و خشونت و جنگندگی لازم برای شرکت در رقابت هایی همچون مشت زنی و غیره را تقویت می کند این هورمون و همچنین دیگر مشتقاتی که از آن حاصل می شود امروزه به شدت در بین ورزشکاران و مخصوصاً ورزشکاران رشته های قدرتی همچون وزنه برداری، وزنه برداری قدرتی و پرورش اندام محبوبیت پیدا کرده است. علیرغم اینکه این هورمون تاثیرات شگفت انگیزی در تشدید سنتز پروتئین در بدن ورزشکاران دارد اما به دلیل عوارض جانبی شدیدی که مصرف طولانی مدت آن بر بدن دارد امروزه مصرف آن ممنوع بوده و دوپینگ محسوب می شود.

امروزه علیرغم ممنوعیت مصرف این هورمون در پرورش اندام،برخی کمپانی های داروسازی در سطح جهان هستند که نمونه هایی از آنها را صرفاً برای مصارف ورزشی تولید و عرضه می کنند اما در این بین کمپانی های مکمل سازی که تنها و تنها مجاز به تولید و عرضه قانونی ترکیبات و فرآورده های مجاز هستند همواره به دنبال فرآورده هایی جایگزین برای این ترکیبات بوده اند تا از این قافله عقب نمانند.

سرانجام کوشش های لابراتوار های مکمل و داروسازی در سال ۱۹۹۶ به نتیجه رسید و پروهورمون ها پای به دنیای پر هیاهوی پرورش اندام گذاشتند. این ترکیبات
موادی سنتتیک بودند و هستند که به دسته داروهای استروئیدی تعلق نداشته و به همین دلیل نیز در اوایل پیدایش مورد لعن و نفرین ستادهای مبارزه با دوپینگ قرار نگرفتند اما از این حقیقت نیز نمی توان گذشت که این ترکیبات در بدن آدمی تحت تاثیر آنزیمهای موجود در بدن قرار گرفته و به هورمون هایی همچون تستوسترون، ناندرولون و یا هورمون حیوانی بولدنون تبدیل می شوند.

با این مقدمه کوتاه می توان به این حقیقت رسید که در این مقاله قصد بازگو کردن برخی حقایق در مورد پیش هورمون ها را داریم.
این باور غلط همواره در بین ورزشکاران و حتی برخی از مشاوران و مربیان پرورش اندام کشور بوده و هست که پرو هورمون ها، خود بدن را وادار به ترشح هورمون تستوسترون میکنند و به دنبال همین باور غلط نیز عده ای از ورزشکاران و حتی عده ای از مشاورین و مربیان پرورش اندام که در برخی موارد در مورد این دسته از ترکیبات مقالاتی را نیز به رشته تحریر در آورده و در مورد مسائل حساس پرورش اندام نوین روشنگری می کنند به غلط zma و حتی تریبولوس را پیش هورمون دانسته و این عقیده باطل را رواج میدهند.

بین موادی که در بدن تحت تاثیر آنزیم های خود بدن قرار گرفته و به هورمون های آندروژن و آنابولیک تبدیل می شود (پروهورمون ها)، با موادی که گفته می شود خود بدن را وادار به ترشح هورمون های آندروژن و آنابولیک می کنند (نظیر zma و تریبولوس و دیگر افزاینده های ترشح طبیعی هورمون ها) تفاوت به قدری عمیق و ریشه ای است که حتی می توان گفت که این دو دسته از مواد سنخیت چندانی باهم ندارند.

زد ام آ  Zma

قبل از پرداختن به اصل ماجرا در مورد این ترکیب باید به این مهم اشاره کرد که Zma در اصل کوتاه شده سه کلمه Zinc Monomethionine Aspartate می باشد. Zinc در لاتین به معنی روی بوده و روی نیز فلزی است که در طبیعت یافت شده و در رژیم روزانه غذایی آدمی نیز نقش مهمی را ایفا می کند.گفته می شود که مصرف این فلز در ترکیبی که یاد شد در صورتی که به همراه تمرینات شدید بدنی باشد در افزایش میزان ترشح تستوسترون در بدن آدمی موثر واقع می شود و مکمل سازان نیز از این احتمال نهایت استفاده را به عمل آورده و مکملهایی را به نام Zma تولید و به بازار عرضه کرده و مدعی شده اند که این مکمل ها زمینه را برای ترشح تستوسترون بیشتر در بدن فراهم می کنند. در ترکیب این مکمل علاوه بر فلز روی مقادیری ویتامین B6 و منیزیوم نیز وجود دارد.
اما نه محققان و نه مکمل سازان هرگز به این خرافه دامن نمی زنند که این ماده نوعی پیش هورمون می باشد. حال مشاوران ایرانی از کجا به این نتیجه رسیده اند که Zma نیز پیش هورمون می باشد جای تعجب و سوال بوده است!البته ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که این مکمل نیز همانند اغلب مکمل هایی که امروزه به بازار تزریق می شود بیشتر از اینکه کاربردی باشد جنبه تجارتی و تبلیغاتی داشته و تاثیر چندان چشم گیری در افزایش سطح تستوسترون در بدن از خود بر جای نگذاشته است.

تری بلوس Tribulus

حال ببینیم این تریبولوسی که ادعا می شود نوعی پروهورمون است چه ملغمه ای است و از کجا به پرورش اندام راه یافته است.
بر خلافzma که منشا معدنی داشته و از فلزی به نام روی منشا می گیرد این ترکیب ریشه ای گیاهی داشته و از علف های مناطق گرمسیر استخراج شده و به نام اکسیر معجزه آسای قرن به خورد دیگر کشورهایی که در اغلب موارد نیز مرغ همسایه را غاز می بینند داده میشود.
این مکمل را به نوعی می توان داروی گیاهی موجود در عطاری های غرب دانست که ادعا می شود موجب افزایش سطح ترشح تستوسترون در خود بدن می شود. البته ناگفته نماند که این ترکیب نیز به نوعی تجارتی بوده و تاثیری آنچنان شگفت انگیز هم که ادعا میشود از خود نشان نداده است.

شاید عقیده مهمل و باطل پیش هورمون بودن این ترکیب از این موضوع نشات گرفته باشد که مکمل سازانی که این ماده را به عنوان مکمل تولید و به بازار عرضه می کنند برای رسیدن به فروش بیشتر این موضوع را رواج داده اند که این دارو در ترکیب با پیش هورمون هایی همانند DHEA و androstenedione بهتر اثر میکند.
پیش هورمون ها موادی عمدتا سنتتیک هستند که تحت تاثیر آنزیم های موجود در بدن به هورمون های آندروژن و آنابولیک همانند تستوسترون و ناندرولون تبدیل میشوند. این در حالی است که تریبولوس و ZMA مکمل هایی غیر سنتتیک و طبیعی بوده و گفته می شود که خود بدن را وادار به ترشح تستوسترون بیشتر می کنند! این موضوع صراحتاً در مقالاتی که در اصل برای تبلیغ تریبولوس به رشته تحریر در آمده و در سایت های اینترنتی منتشر می گردد بازگو می شود که تریبولوس و پیش هورمون ها از نظر مکانیسم اثر در بدن آدمی کاملاً متفاوت از هم عمل می کنند به طوری که پیش هورمون ها تحت تاثیر آنزیم های موجود در بدن به هورمون هایی همانند تستوسترون تبدیل می شوند اما تریبولوس خود بدن را وادار و تحریک به ترشح تستوسترون بیشتر می کند.

اما گویا سطحی نگری و از روی معده حرف زدن و ایضاً اشاعه خطر ساز و مخرب خرافه حتی در بین کسانی که نام مربی و مشاور و نام خداوند پرورش اندام بر خود می نهند نیز در ایران به نوعی نهادینه شده است.

زد ام آ،zma

پیش هورمون ها

شاید شناخته شده ترین ترکیب این دسته از مواد که در ایران نیز معرف حضور همگان می باشد DHEA باشد. برای روشن تر شدن تفاوت موجود بین پیش هورمون هایی همچون DHEA و دو ترکیب تشریح شده بالا این ترکیب و مکانیسم اثر آن در بدن را به اختصار مورد بررسی قرار می دهیم.

بیش از ۵۰ درصد از کل تستوسترون طبیعی موجود در بدن مردان که خواص و صفات ثانویه مردانه از جمله افزایش حجم عضلانی را برای آنها رقم می زند از DHEA تولید می شود. زنان نیز در حدود ۷۵ درصد از تستوسترون موجود در بدن خود را از این ماده گرفته و پس از سنینیائسگی نیز کل تستوسترون موجود در بدن خود را از این ماده به دست می آورند.DHEA به طور طبیعی در بدن آدمی موجود بوده و میزان ترشح آن در بدن در اوایل زندگی بالا بوده و سپس افت پیدا کرده و در سنین نوجوانی نیز به حداکثر میزان خود می رسد و پس از گذشت زمان و پس از اینکه فرد پا به سن می گذارد میزان موجود آن در بدن نیز افت پیدا می کند.

امروزه مکمل سازان این هورمون را به طور سنتتیک تهیه کرده و به عنوان مکمل به بازار عرضه کرده اند. این ماده پس از ورود به بدن به تستوسترون تبدیل شده و منشا اثر می گردد. ناگفته پیداست که دیگر ترکیباتی که در دسته پیش هورمون ها قرار گرفته و مکانیسم اثری مشابه با DHEA دارند نیز کمترین تاثیر مثبتی در تحریک بدن برای ترشح تستوسترون نداشته و خود به هورمون های آندروژن و آنابولیک تبدیل میشوند.
با این مختصر توضیحی که در مورد DHEA و در مورد دیگر پیش هورمون ها دادیم و با مقایسه عملکرد و اثر آن در بدن به راحتی می توان به تفاوت عمیق موجود بین این
ماده و دو ماده یاد شده قبلی پی برد و پیش هورمون ها را از دو ماده یاد شده مجزا ساخت.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
مقالات تصادفی

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درج آگهی بدنسازی