فیزیولوژی حرکات تمرینی

فیزیولوژی حرکات تمرینی

در بدنسازی 2 نوع فیزیولوژی داریم: یکی فیزیولوژی حرکات تمرینی است و دیگری فیزیولوژی تمرینی ما درباره اینکه
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
5+

فیزیولوژی در تمرینات

در بدنسازی ۲ نوع فیزیولوژی داریم: یکی فیزیولوژی حرکات تمرینی است و دیگری فیزیولوژی تمرینی ما درباره اینکه کدام حرکات با کدام اولویت باید در برنامه تمرینی وجود داشته باشد و برای برطرف کردن نقطه ضعف باید از چه حرکاتی استفاده کرد و امثال اینها صحبت می کنیم. اما در مبحث فیزیولوژی حرکات تمرینی روی این که هر حرکت روی چه عضله یا گروه های عضلانی اعمال فشار می کند و زاویه فشار چطور است و اگر مثلا کمی زاویه اجرای حرکت تغییر کند چه پیامدهایی به همراه خواهد داشت و… بحث می شود.

اینجا با توجه به مجال کوتاهی که در اختیار است، می خواهیم اندکی در باب فیزیولوژی حرکات تمرینی صحبت کنیم. البته ناگفته نماند که هدف اصلی ما از بیان کل این مطلب گرفتن یک نتیجه مهم تر است که در پایان مطرح خواهیم کرد.
باذکر یک مثال و بررسی آن خیلی ساده مبحث را برایتان روشن می کنیم. به عنوان نمونه بیایید حرکت پرس سینه با هالتر را در نظر بگیرید. در این حرکت فاصله بین دست ها روی میله هالتر دارای نقش بسیار زیادی در ناحیه ای فشار به عضله اعمال می شود، هست. اگر کل فشار اعمالی حرکت پرس سینه را ۳ در نظر بگیریم، در حالت دست متوسط ۱ فشار به سینه می آید، ۱ فشار به جلو سرشانه و ۱ فشار بازوها. حالا اگر فاصله دست ها را جمع تر از عرض شانه بگیریم تقسیم فشار می شود به این صورت:

سینه۰.۵
جلو سرشانه ۱
پشت بازو ۱.۵
در حالتی که دست ها کاملا جمع باشند تقسیم فشار بدین تفاوت پیدا خواهد کرد:
سینه
جلو سرشانه ۱
پشت بازو ۲
حالا اگر دست ها اندکی بازتر از عرض شانه گرفته شوند تقسیم این چنین می شود:
سینه۲
جلو سرشانه ۰.۵
پشت بازو ۰.۵
و در نهایت اگر فاصله دست ها را خیلی باز بگیریم باید انتظار تقسیم زیر را داشته باشیم:
سینه ۳
جلو سرشانه صفر
پشت بازو صفر

خب،ببینید با یک حرکت پرس سینه چقدر می توان فشارهای متفاوتی برای عضله ایجاد کرد! این آن نکاتی است که باید در کلاس های مربیگری تدریس شود تا وقتی مربی مدرک می گیرد همه حرکات را با تمام تکنیک هایش بشناسد و بتواند نیاز شاگردان خود را به برطرف کند. نه اینکه در کلاس بگویند حرکت پرس سینه برای عضلات سینه است، حرکت جلو بازو ایستاده با هالتر برای عضله جلوبازو… این ها را هر فرد خارج از بدنسازی هم می داند.
به عنوان مثال دیگر، حرکت جلوبازو ایستاده با هالتر را در نظر بگیرید. در این حرکت وقتی فاصله دست ها به عرض شانه باشد فشار روی بخش میانی و کل جلوبازو ها است اما به محض اینکه بخواهید فاصله دست ها را تنگ تر کنید فشار به همان نسبت به سمت بخش خارجی جلوبازوها هدایت می شود و هر چه بخواهید این فاصله دست ها را بیشتر کنید فشار به همان نسبت به سمت بخش داخلی جلوبازوها حرکت می کند و این یعنی شناخت صحیح آناتومی حرکات و آنچه یک مربی و بدنساز لازم است بداند.
نتیجه ای که می خواهیم از این مقدمات بگیریم این است که در بدنسازی می توان با یک حرکت هم یک گروه عضلانی را تا حد ناتوانی کامل تحت فشار قرار داد و انتظار نتیجه را از آن داشت. متاسفانه خیلی از بدنسازان به ویژه مبتدی ها فکر می کنند اگر برای یک عضله فقط یک حرکت اجرا کنند کافی نیست و باید حتما برای یک عضله ۴ حرکت با ۴ ست اجرا کنند تا تمرین آنها موثر شود در صورتی که اشتباه جای دیگری است.
وقتی شما یک حرکت مثلا پرس سرشانه با هالتر را در ۴ ست اجرا کنید و هر ست آن را با ناتوانی کامل به اضافه یک تکرار کمکی در پایان آن انجام دهید، مطمئن باشید که سرشانه هایتان رشد خواهند کرد و با ادامه یافتن این روال می توانید به مرور وزنه کاربردی خود را اضافه کنید و با همین روال کار را دنبال کنید که نتیجه آن می شود رشد ادامه دار.

تمرین تا سر حد ناتوانی

خیلی از بدنسازان هرگز خود را در یک حرکت به ناتوانی نمی رسانند و انتظار دارند که رشد هم داشته باشند. هدف از تمرین ناتوان کردن عضله است و بس، نه بیگاری کشیدن از بدن و صرف بیهوده انرژی و وقت. شما به عنوان یک بدنساز باید بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن عضله مورد نظر خود را به ناتوانی کامل برسانید. مطمئن باشد اگر ۴ ست از یک از یک حرکت را تا رسیدن به ناتوانی انجام دهید به هدف خود رسیده اید و دیگری نیازی به اعمال فشار بیشتری روی عضله ندارید، حال در این راه ناتوان کردن عضلات می توان از سیستم های تمرینی خاصی مثل سوپرست ها، تکرارهای کمکی و غیره هم استفاده کنید، اما مبتدی ها متوجه باشند که با همان ست های معمولی هم می توانند خود را به ناتوانی برسانند و نیازی به استفاده از سیستم های پیشرفته نیست.

بادی فول

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۸۸دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۷دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۶دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۵دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۳۴دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۲۹دیدگاه

ارسال دیدگاه