آمادگی جسمانی در ورزش های رزمی ترکیبی(MMA)

آمادگی جسمانی در ورزش های رزمی ترکیبی(MMA)

اگر از طرفداران ورزش های رزمی باشید، حتما می دانید ورزش های رزمی ترکیبی (معروف به MMA) به
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
2+

اگر از طرفداران ورزش های رزمی باشید، حتما می دانید ورزش های رزمی ترکیبی (معروف به MMA) به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از پرطرافدارترین رشته ها و رقابت های رزمی است. این رشته ایست که اغلب حاضرین در آن حداقل در یک یا دو رشته رزمی دیگر به مهارت بالایی می رسند و سپس به آن وارد می شوند، از جمله کیک بوکس، موی تای، جوجیتسو، جوجیتسوی برزیلی، جودوو حتی کشتی.

کافی است در یک جلسه تمرین این رشته ورزشی حاضر شوید تا متوجه شوید یکی از سخت ترین جلسات تمرین زندگی خود را پشت سرگذاشته اید که در واقع تمام توانایی های بدنی را به چالش می کشد. از قدرت عضلانی گرفته تا انعطاف بدنی، توان هوازی و حتی تمرکز ذهنی، و برای موفقیت در آن باید در تمام این جنبه ها در سطح بالایی باشید.
اما اغلب افراد موفق در این رشته به آمادگی جسمانی اهمیت بسیار زیادی می دهند و از چند حرکت پایه به منظور تقویت قوای کلی بدن و هماهنگی سیستم عصبی و عضلانی خود بهره می گیرند. در ادامه اون-اش از مربیان و ورزشکاران موفق MMA سه مورد از بهترین حرکات را برایتان شرح می دهد:

بالا رفتن از طناب
برای انجام این حرکت به طناب ضخیمی احتیاج دارید که از قلاب محکمی از سقف آویزان شده باشد. جلوی طناب زانو بزنید، و در حالی که طناب بین پایتان است، با هر دو دست محکم آن را بگیرید. هر دست را بالای دست دیگر قرار دهید و بدن را بالا بکشید تا بدن کاملا از زمین جدا شود، به بالا رفتن ادامه دهید تا به بالاترین نقطه طناب برسید. در بالا، به جای اینکه به صورت سر خوردن از طناب پایین بیایید، مشابه بالارفتن، هر دست را پایین دست دیگر بیایید، مشابه بالا رفتن، هر دست را پایین دست دیگر بگیرید تا آرام پایین بیایید و به زمین برسید. در طول اجرای حرکت باید آرنج شما خمیده باشد و با انقباض جلوبازو و عضلات پشت خود را بالا بکشید.

اون-اش می گوید:”این یکی از بهترین حرکات برای کمک به تقویت هماهنگی دست ها و عضلات پشت شما است که در گرفتن حریف و اجرای تکنیک هایی که به قلاب کردن دست ها به دور حریف یا گرفتن دست یا پای او نیاز است، بسیار اهمیت دارد. این حرکت، قدرت کششی شما را بسیار تقویت می کند، همین طور قدرت پنجه ها را که هر دو اینها در مبارزات MMA بسیار مهم است.”

حرکت یک ضرب
در حالیکه پشت شما صاف است و پشت یک میله هالتر ایستاده اید، به حالت اسکوات پایین روید، میله را محکم بگیرید. با انقباض شکم و باسن، با یک حرکت انفجاری روبه بالا، میله را از زمین جدا کنید و به بالا سر پرس کنید و کاملا بایستید. می توانید برای پرس کردن از پاهایتان هم بهره بگیرید که در هماهنگی بخش های مختلف بدن باز هم موثر تر خواهد بود.

اون-اش می گوید:”برای این حرکت می توانید از هالتر، دمبل، یا حتی کیسه شن استفاده کنید. قابلیت این حرکت در بکار بستن تمام بخش های بدن از سر تا پایتان بی نظیر است. با این حرکت قدرت کل بدن، سرعت و قدرت انفجاری شما بطور چشمگیری توسعه می یابد.”

راه رفتن روی دست ها
راه رفتن روی دست ها را می توانید به شیوه های مختلف اجرا کنید (بسته به آمادگی بدن)، از جمله در کنار دیوار با تکیه پاها به دیوار و حرکت با دست ها به سمت جلو و عقب، یا حرکت به طرفین، بالا رفتن از پله برای کسانی که در سطح پیشرفته تری هستند (این تمرین مورد علاقه مربی اسطوره ای کشتی و دارنده مدال طلای المپیک دن گیبل بود)، یا با کمک یک یار کمکی پاهای شما را در صورت نیاز بگیرید و به حفظ تعادل تان کمک کند و یا ایستان ساکن روی دست ها.

اون-اش می گوید: “وقتی صحبت از ژیمناست ها باشد، کسی نمی تواند در مورد استقامت، قدرت و توان بالاتنه آنها تردیدی داشته باشد. در رشته های رزمی ترکیبی هم نیاز به قدرت مشابهی در بالاتنه است، به خصوص اگر بخواهید همزمان فرم بدنی خوبی هم داشته باشد.”

 

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۱۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۶۰۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۵دیدگاه

ارسال دیدگاه

3 دیدگاه در “آمادگی جسمانی در ورزش های رزمی ترکیبی(MMA)

  1. Avatar
    1. اصغر مرادی
  2. Avatar

ارسال دیدگاه