فهرست مطالب

وزنه های آزاد در برابر دستگاه اسمیت

یکی از بزرگترین مجادله ها در بدنسازی در این مورد است که آیا دستگاه ها به اندازه وزنه های آزاد برای عضله سازی و افزایش قدرت موثر هستند یا نه.هر دو این دسته تجهیزات مزایای خاص خود را دارند. وزنه های آزاد افزایش قدرت بهتر و استفاده بیشتر از عضلات تثبیت کننده را در پی دارند، در مقابل دستگاهها امکان تمرکز بیشتر فشار روی عضله مورد نظر، و امنیت بیشتر در حین اجرا را فراهم می کنند.

وزنه های آزاد

دستگاه اسمیت هم به نوعی در بین این دو گروه می گنجد، از آنجایی که احساس ناشی از اجرای حرکات با هالتر را با ثبات دستگاه ترکیب می کند. در واقع، بسیاری از بدنسازان اجرای اسکوات و پرس سینه را با دستگاه اسمیت ترجیح می دهند.
بسیار ی بر این نکته تاکید دارند که می توانند وزنه بیشتر روی دستگاه اسمیت نسبت به وزنه های آزاد جابجا کنند، ولی آیا از نظر علمی چنین چیزی صحت دارد؟
محققان دانشگاه دارک(دس مونیس، آیووا) این مسئله را بررسی کردند، آنها یک تکرار بیشینه ۳۲ ورزشکار را برای حرکت پرس سینه و اسکوات با وزنه آزاد با یک تکرار بیشینه آنها در پرس سینه و اسکوات با دستگاه اسمیت مقاسیسه کردند.
چنانچه در ژورنال تحقیقات قدرت جسمانی و بدنسازی به چاپ رسید، قدرت پرس سینه افراد در استفاده از وزنه آزاد حدود ۱۶ درصد بالاتر بود در مقایسه با اجرای حرکت با دستگاه اسمیت. اما در حرکت اسکوات، در هنگام استفاده از دستگاه اسمیت افراد توانستند ۴ درصد وزنه بیشتری نسبت به اسکوات با هالتر جابجا کنند.
دانشمندان چنین نتیجه گیری کردند که مسیر ثابت حرکت وزنه در دستگاه اسمیت باعث کاهش قدرت در حرکت پرس سینه می شود، به این دلیل که حرکت عمودی به بالا و پایین مشابه مسیر حرکت میله در هنگام پرس سینه با هالتر نیست. و همزمان افزایش اندک قدرت در اسکوات با دستگاه اسمیت را بواسطه کاهش نیاز به حفظ تعادل وزنه دانستند که در هنگام اجرای حرکت با هالتر مورد نیاز است.

کاربردعملی:
وقتی نوبت به پرس سینه می رسد، استفاده از وزنه های سنگین و حجم ساز را به پرس سینه با هالتر واگذار کنید.مسیر ثابت حرکت عمودی به بالا و پایین در دستگاه اسمیت برای پرس سینه مسیر غیر معمولی بشمار می آید. پرس سینه با هالتر(روی نیمکت صاف، با شیب مثبت یا منفی) را در ابتدای تمرین سینه خود قرار دهید، زمانی که عضلات شما بیشترین قدرت را دارند؛ و حرکات پرسی با اسمیت را به اواخر تمرین سینه موکول کنید زمانی که عضلات تان خسته تر هستند. در آن زمان، مسیر ثابت حرکت میله فشار را بر عضلات تثبیت کننده کاهش می دهد و امکان می دهد تا بطور بهتری سینه خود را هدف بگیرید.
برای اسکوات، استفاده پراکنده از دستگاه اسمیت را بعنوان حرکت اول حجم ساز در برنامه تمرین پا، مد نظر قرار دهید. وزنه اضافی که می توانید استفاده کنید بر حجم شما می افزاید و قدرت تان در اسکوات با وزنه آزاد را هم تقویت می کند. مسیر ثابت میله همزمان با اینکه می توانید پاهای خود را به مقدار بیشتری به سمت جلو قرار دهید، امکان می دهد تا تمرکز بیشتری بر روی عضلات همسترینگ و سرینی داشته باشید، چیزی که در اسکوات با وزنه آزاد مقدور نیست.
البته، اگر به تنهایی تمرین می کنید،امنیت دستگاه اسمیت بر تمام مزایای وزنه های آزاد برای پرس سینه و اسکوات برتری دارد. وقتی یار تمرینی همراهتان نیست که در حرکات سنگین مراقب شما باشد، استفاده از دستگاه اسمیت ایمن ترین راه است برای اینکه بر قدرت و سایز خود بیافزایید و همزمان از ریسک آسیب دیدگی بکاهید.

منبع: مجله فلکس
سامان صمیمیان تهرانی

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه