دستگاه اسمیت

وزنه های آزاد در برابر دستگاه اسمیت

وزنه های آزاد در برابر دستگاه اسمیت یکی از بزرگترین مجادله ها در بدنسازی در این مورد است
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
2+

وزنه های آزاد در برابر دستگاه اسمیت

یکی از بزرگترین مجادله ها در بدنسازی در این مورد است که آیا دستگاه ها به اندازه وزنه های آزاد برای عضله سازی و افزایش قدرت موثر هستند یا نه.هر دو این دسته تجهیزات مزایای خاص خود را دارند. وزنه های آزاد افزایش قدرت بهتر و استفاده بیشتر از عضلات تثبیت کننده را در پی دارند، در مقابل دستگاهها امکان تمرکز بیشتر فشار روی عضله مورد نظر، و امنیت بیشتر در حین اجرا را فراهم می کنند.

وزنه های آزاد

دستگاه اسمیت هم به نوعی در بین این دو گروه می گنجد، از آنجایی که احساس ناشی از اجرای حرکات با هالتر را با ثبات دستگاه ترکیب می کند. در واقع، بسیاری از بدنسازان اجرای اسکوات و پرس سینه را با دستگاه اسمیت ترجیح می دهند.
بسیار ی بر این نکته تاکید دارند که می توانند وزنه بیشتر روی دستگاه اسمیت نسبت به وزنه های آزاد جابجا کنند، ولی آیا از نظر علمی چنین چیزی صحت دارد؟
محققان دانشگاه دارک(دس مونیس، آیووا) این مسئله را بررسی کردند، آنها یک تکرار بیشینه ۳۲ ورزشکار را برای حرکت پرس سینه و اسکوات با وزنه آزاد با یک تکرار بیشینه آنها در پرس سینه و اسکوات با دستگاه اسمیت مقاسیسه کردند.
چنانچه در ژورنال تحقیقات قدرت جسمانی و بدنسازی به چاپ رسید، قدرت پرس سینه افراد در استفاده از وزنه آزاد حدود ۱۶ درصد بالاتر بود در مقایسه با اجرای حرکت با دستگاه اسمیت. اما در حرکت اسکوات، در هنگام استفاده از دستگاه اسمیت افراد توانستند ۴ درصد وزنه بیشتری نسبت به اسکوات با هالتر جابجا کنند.
دانشمندان چنین نتیجه گیری کردند که مسیر ثابت حرکت وزنه در دستگاه اسمیت باعث کاهش قدرت در حرکت پرس سینه می شود، به این دلیل که حرکت عمودی به بالا و پایین مشابه مسیر حرکت میله در هنگام پرس سینه با هالتر نیست. و همزمان افزایش اندک قدرت در اسکوات با دستگاه اسمیت را بواسطه کاهش نیاز به حفظ تعادل وزنه دانستند که در هنگام اجرای حرکت با هالتر مورد نیاز است.

کاربردعملی:
وقتی نوبت به پرس سینه می رسد، استفاده از وزنه های سنگین و حجم ساز را به پرس سینه با هالتر واگذار کنید.مسیر ثابت حرکت عمودی به بالا و پایین در دستگاه اسمیت برای پرس سینه مسیر غیر معمولی بشمار می آید. پرس سینه با هالتر(روی نیمکت صاف، با شیب مثبت یا منفی) را در ابتدای تمرین سینه خود قرار دهید، زمانی که عضلات شما بیشترین قدرت را دارند؛ و حرکات پرسی با اسمیت را به اواخر تمرین سینه موکول کنید زمانی که عضلات تان خسته تر هستند. در آن زمان، مسیر ثابت حرکت میله فشار را بر عضلات تثبیت کننده کاهش می دهد و امکان می دهد تا بطور بهتری سینه خود را هدف بگیرید.
برای اسکوات، استفاده پراکنده از دستگاه اسمیت را بعنوان حرکت اول حجم ساز در برنامه تمرین پا، مد نظر قرار دهید. وزنه اضافی که می توانید استفاده کنید بر حجم شما می افزاید و قدرت تان در اسکوات با وزنه آزاد را هم تقویت می کند. مسیر ثابت میله همزمان با اینکه می توانید پاهای خود را به مقدار بیشتری به سمت جلو قرار دهید، امکان می دهد تا تمرکز بیشتری بر روی عضلات همسترینگ و سرینی داشته باشید، چیزی که در اسکوات با وزنه آزاد مقدور نیست.
البته، اگر به تنهایی تمرین می کنید،امنیت دستگاه اسمیت بر تمام مزایای وزنه های آزاد برای پرس سینه و اسکوات برتری دارد. وقتی یار تمرینی همراهتان نیست که در حرکات سنگین مراقب شما باشد، استفاده از دستگاه اسمیت ایمن ترین راه است برای اینکه بر قدرت و سایز خود بیافزایید و همزمان از ریسک آسیب دیدگی بکاهید.

منبع: مجله فلکس
سامان صمیمیان تهرانی

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۰۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۹۴دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۳دیدگاه

ارسال دیدگاه