مکمل آهن ( بخش اول)

مکمل آهن (بخش اول)

بدن برای ساخت هموگلوبین به آهن نیاز دارد. هموگلوبین، پروتئینی در سلول های قرمز است که اکسیژن را
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

بدن برای ساخت هموگلوبین به آهن نیاز دارد. هموگلوبین، پروتئینی در سلول های قرمز است که اکسیژن را در خون جا به جا می کند. بدون مصرف کافی آهن، سطح هموگلوبین خون کاهش می یابد و منجر به کاهش عملکرد سلول های قرمز خون می شود. به این اتفاق نارسایی کمبود آهن می گویند. پزشکان در بعضی از مواقع که احساس می کنند فرد ممکن است دچار نارسایی کمبود آهن شود، مانند دوران بارداری، مکمل آهن را تجویز می کنند. از آنجایی که مصرف مکمل آهن می تواند جذب مواد معدنی دیگر را افزایش دهند یا موجب افزایش سطح آهن شوند، جایگزین مکمل های آهن را برای کمک به افزایش سطح آهن خود در نظر بگیرید.

چگونه بفهمیم آهن بدن ما کم است؟

منابع آهن در غذاهای حیوانی

به منظور حفظ سطح آهن خون خود، از رژیم های غذایی سالم و متعادل استفاده کنید، به گونه ای که دارای مقادیر زیاد آهن باشد. منابع غذایی شامل دو شکل متفاوت از آهن می باشند. آهن هیم (Heme iron) و آهن غیر هیم (non – heme iron). آهن هیم از هموگلوبین خون بوجود می آید و به همین دلیل به این صورت نامگذاری شده است و جز سالم ترین نوع آهن شناخته شده است. زیرا بدن قادر به جذب ۱۵ الی ۳۵ درصد از این آهن می باشد، در صورتی که بدن تنها قادر به جذب ۱۲ الی ۲۰ درصد از آهن غیر هیم می باشد. بهترین جایگزین مکمل های آهن، غذاهایی هستند که دارای آهن هیم هستند و معمولا از غذاهای حیوانی مانند ماهی، گوشت و مرغ بدست می آیند. جگر مرغ دارای بیشترین سطح آهن در فرآورده های حیوانی است و در هر ۳.۵ اونس آن ۱۲.۸ میلی گرم آهن یافت می شود. برای دریافت بیشترین میزان آهن از غذاهای حیوانی، می توانید از گوشت گاو، بوقلمون و مرغ به جای مکمل ها و قرص های آهن استفاده کنید.

بهترین مکمل آهن برای سطح پایین فریتین

کمبود آهن معمولا به عنوان فریتین در خون شما اندازگیری می شود. کمبود آهن شایع ترین کمبود تغذیه ای در ایالات متحده ی آمریکاست. این ماده ی معدنی جز یکی از بخش ها در تمام سلول ها و اکثر آنزیم های بدن است و به عنوان یکی از مولفه های هموگلوبین، نقش حیاتی برای حمل اکسیژن در سرتاسر بدن را دارد. عدم مقدار کافی هموگلوبین منجر به نارسایی آهن یا کمبود آهن می شود و علائمی مانند ضعف، سستی، خستگی و سیستم ایمنی ناکارآمد را به همراه دارد. مجموعه ای از مکمل های آهن برای افزایش سطح فریتین وجود دارد، اما تنها نمونه ای را انتخاب کنید که بدن شما به خوبی آن را جذب کند و عوارض جانبی ناخوشایندی را به همراه نداشته باشد.

توضیح فریتین

فریتین، پروتئینی در سلول های بدن است که مسئولیت ذخیره سازی آهن برای استفاده های آتی را دارد. اگر پزشک شما، خونتان را برای تعیین میزان فریتین تنظیم کند، مقدار آهن را در خون اندازگیری می کند. سطح خون شما به میزان آهن ذخیره شده بستگی دارد. مردان باید سطح فریتین بین ۱۲ تا ۳۰۰ نانوگرم در هر میلی لیتر داشته باشند. اگر میزان فریتین کمتر از این مقدار باشد، میزان آهن ذخیره شده در بدن ناکافی است و ممکن است پزشک، مصرف مکمل آهن را به شما پیشنهاد دهد.

منبع: مجله بدنسازی بادی فول – شماره ۲۵

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۸۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۷دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۴دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۳دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۲۶دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۲۵دیدگاه

ارسال دیدگاه