آیا عرق کردن به معنای سوزاندن کالری است؟

آیا عرق کردن به معنای سوزاندن کالری است؟

زمانی که شروع به ورزش کردن می کنید هیچ چیز به اندازه عرق کردن احساس خوشایندی ایجاد نمی
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

زمانی که شروع به ورزش کردن می کنید هیچ چیز به اندازه عرق کردن احساس خوشایندی ایجاد نمی کند. اما آیا زمانی که عرق می کنید به معنای این است که تمرینات ایده آلی انجام داده اید؟

بررسی علمی تعرق

زمانی که ورزش می کنید ماهیچه ها شروع به گرم شدن می کنند و دمای بدن افزایش می یابد، در آن زمان است که بدن شروع به خنک شدن می کند و تعرق شروع می شود. عملکرد عرق در بدن به این صورت است که مایعی (عمدتا از آب و نمک تشکیل شده است) از طریق پوست خارج می شود و از طریق هوا تبخیر می شود، در این حالت بدن خنک می شود. البته فراموش نشود که سیستم بدن هر فرد، تا اندازه ای متفاوت است. بعضی از افراد، در حالت معمولی عرق می کنند، در حالی که بدن بعضی از افراد دیگر، خشک است و به سختی عرق می کنند. بدون در نظر گرفتن ژنتیک و جنسیت، میزان تعرق بدن، بستگی به دو فاکتور دارد: محیط (به عنوان مثال دمای محیط) و متابولیسم بدن (که مشخص می کند تا چه اندازه سخت تمرین می کنید).

رابطه ی بین  عرق کردن و موفقیت

تصور عموم این است که هر چه بیشتر عرق کنند، کالری بیشتری می سوزانند. در حالی که عملا هیچ گونه رابطه ای بین این دو وجود ندارد. به این نکته توجه کنید: اگر شما از تردمیل در هوای آزاد و مطبوع استفاده کنید، مطمعنا در مقایسه با انجام این تمرین در دمای ۳۰ درجه، تعرق کمتری خواهید داشت و تا اندازه ای برای بدن سخت خواهد بود که بتواند خود را در دمای بیرون خنک نگه دارد و متابولیسم بدن به اندازه ی کافی افزایش نخواهد یافت. در حقیقت، بدن شما به جای اینکه چربی سوزی داشته باشد بیشتر انرژی مصرف می کند، زیرا گرما انجام تمرینات را سخت تر می کند. بنابراین، بهتر است در دمای پایین تر با تلاش های کمتر، چربی سوزی بیشتری داشته باشید.

در مورد چربی سوزی چطور؟

اگر بعد از انجام تمرینات، چه تمرینات در هوای آزاد با دمای بیشتر و چه تمرین در داخل باشگاه با دمای کمتر، وزن خود را اندازه گیرید، متوجه خواهید شد که با انجام تمرینات در بیرون از باشگاه، کاهش وزن کمتری داشته اید. آیا این مسئله به معنای این است که شما چربی بیشتری سوزانده اید؟ مطمئنا نه. این کاهش وزن، به دلیل از دست دادن مایع بیشتری از طریق عرق بدن است به این دلیل، شما شاهد کاهش وزن موقتی خود خواهید بود که به دلیل از دست دادن آب بدن است. به محض اینکه این آب از دست رفته جایگزین شود، دوباره وزنتان افزایش خواهد یافت.

منظور از سوزاندن کالری چیست؟

در زمینه ی سوزاندن کالری باید به دو نکته ی اساسی اشاره کرد: ۱. مدت زمان آن ۲. میزان شدت آن

برای بدست آوردن بهترین نتایج از تمرینات، توصیه شده است که در هفته بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه تمرینات متوسط یا بین ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه تمرینات شدید انجام شود. برای کسانی که می خواهند وزن خود را ثابت نگه دارند، باید ۳۰۰ دقیقه تمرینات متوسط یا ۶۰ دقیقه تمرینات شدید در بیشتر روزهای هفته انجام دهند.

نتیجه گیری

نگرانی در مورد عرق کردن خود را فراموش کنید و فقط مسیر خود را ادامه دهید. تمرینات مداوم از هر نوعی که باشد به همراه یک رژیم غذایی متعادل، منجر به داشتن جسمی سالم و وزنی متعادل خواهد بود. بنابراین، لازم نیست که کارهای مختلفی انجام دهید تا عرق کنید.

منبع: مجله بدنسازی بادی فول – شماره ۲۴

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۰۰دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۸دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۷دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۳۷دیدگاه

ارسال دیدگاه