فهرست مطالب

زمانی که شروع به ورزش کردن می کنید هیچ چیز به اندازه عرق کردن احساس خوشایندی ایجاد نمی کند. اما آیا زمانی که عرق می کنید به معنای این است که تمرینات ایده آلی انجام داده اید؟

بررسی علمی تعرق

زمانی که ورزش می کنید ماهیچه ها شروع به گرم شدن می کنند و دمای بدن افزایش می یابد، در آن زمان است که بدن شروع به خنک شدن می کند و تعرق شروع می شود. عملکرد عرق در بدن به این صورت است که مایعی (عمدتا از آب و نمک تشکیل شده است) از طریق پوست خارج می شود و از طریق هوا تبخیر می شود، در این حالت بدن خنک می شود. البته فراموش نشود که سیستم بدن هر فرد، تا اندازه ای متفاوت است. بعضی از افراد، در حالت معمولی عرق می کنند، در حالی که بدن بعضی از افراد دیگر، خشک است و به سختی عرق می کنند. بدون در نظر گرفتن ژنتیک و جنسیت، میزان تعرق بدن، بستگی به دو فاکتور دارد: محیط (به عنوان مثال دمای محیط) و متابولیسم بدن (که مشخص می کند تا چه اندازه سخت تمرین می کنید).

رابطه ی بین  عرق کردن و موفقیت

تصور عموم این است که هر چه بیشتر عرق کنند، کالری بیشتری می سوزانند. در حالی که عملا هیچ گونه رابطه ای بین این دو وجود ندارد. به این نکته توجه کنید: اگر شما از تردمیل در هوای آزاد و مطبوع استفاده کنید، مطمعنا در مقایسه با انجام این تمرین در دمای ۳۰ درجه، تعرق کمتری خواهید داشت و تا اندازه ای برای بدن سخت خواهد بود که بتواند خود را در دمای بیرون خنک نگه دارد و متابولیسم بدن به اندازه ی کافی افزایش نخواهد یافت. در حقیقت، بدن شما به جای اینکه چربی سوزی داشته باشد بیشتر انرژی مصرف می کند، زیرا گرما انجام تمرینات را سخت تر می کند. بنابراین، بهتر است در دمای پایین تر با تلاش های کمتر، چربی سوزی بیشتری داشته باشید.

در مورد چربی سوزی چطور؟

اگر بعد از انجام تمرینات، چه تمرینات در هوای آزاد با دمای بیشتر و چه تمرین در داخل باشگاه با دمای کمتر، وزن خود را اندازه گیرید، متوجه خواهید شد که با انجام تمرینات در بیرون از باشگاه، کاهش وزن کمتری داشته اید. آیا این مسئله به معنای این است که شما چربی بیشتری سوزانده اید؟ مطمئنا نه. این کاهش وزن، به دلیل از دست دادن مایع بیشتری از طریق عرق بدن است به این دلیل، شما شاهد کاهش وزن موقتی خود خواهید بود که به دلیل از دست دادن آب بدن است. به محض اینکه این آب از دست رفته جایگزین شود، دوباره وزنتان افزایش خواهد یافت.

منظور از سوزاندن کالری چیست؟

در زمینه ی سوزاندن کالری باید به دو نکته ی اساسی اشاره کرد: ۱. مدت زمان آن ۲. میزان شدت آن

برای بدست آوردن بهترین نتایج از تمرینات، توصیه شده است که در هفته بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه تمرینات متوسط یا بین ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه تمرینات شدید انجام شود. برای کسانی که می خواهند وزن خود را ثابت نگه دارند، باید ۳۰۰ دقیقه تمرینات متوسط یا ۶۰ دقیقه تمرینات شدید در بیشتر روزهای هفته انجام دهند.

نتیجه گیری

نگرانی در مورد عرق کردن خود را فراموش کنید و فقط مسیر خود را ادامه دهید. تمرینات مداوم از هر نوعی که باشد به همراه یک رژیم غذایی متعادل، منجر به داشتن جسمی سالم و وزنی متعادل خواهد بود. بنابراین، لازم نیست که کارهای مختلفی انجام دهید تا عرق کنید.

منبع: مجله بدنسازی بادی فول – شماره ۲۴

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه