فهرست مطالب

لبنیات بخورید تا لاغر شوید…

اگر یخچال منزلتان را با شیر، پنیر و ماست پر کنید، زودتر وزن کم می کنید و چربی های بدنتان با سرعت بیشتری می سوزند، ضمن این که کالری چندانی مصرف نمی کنید و از دست نمی دهید. این را فقط ما نمی گوییم، بلکه حاصل تحقیقات جدید است. مطالعات متخصصان تغذیه نشان داده است افراد بزرگسال چاق که رژیم پر از لبنیات مصرف می کنند، بیش از افرادی که مصرف لبنیات در آنها کمتر است، وزن کم می کنند و چربی می سوزانند.

این ماجرا تا حدی جدی است که محققان معتقدند اگر یک رژیم غنی از لبنیات را با رژیمی که از نظر مصرف لبنیات در حداقل است مقایسه کنید و مصرف کالری در هر دو رژیم در یک حد باشد، سرعت کاهش وزن و سوزاندن چربی در رژیم غنی از لبنیات ۲ برابر رژیم دیگر است.

این متخصصان معتقدند مصرف ۳ تا ۴ وعده فرآورده لبنی در روز در کاهش وزن تاثیر بسزایی دارد.
در مطالعات قبلی هم نشان داده شده بود که افرادی که رژیم می گیرند، اما رژیم آنها از نظر کلسیم غنی است، در کاهش وزن موفق تر هستند. در بررسی جدید مشخص شده فایده لبنیات در کاهش وزن فقط به کلسیم مربوط نیست و مساله بیش از اینهاست.

پیروزی لبنیات

اگر سه گروه رژیم غذایی را با توجه به محور قرار دادن لبنیات، با هم مقایسه کنیم (با توجه به این که کالری دریافتی هر سه گروه یکسان باشد) بهتر قضیه را درک می کنیم.

۱ – رژیم پر لبنیات که کل کلسیم دریافتی آن ۱۳۰۰-۱۲۰۰ میلی گرم در روز است و از ۳ تا ۴ وعده غذاهای حاوی لبنیات بخصوص شیر، پنیر و ماست تشکیل شده است.

۲ – رژیم غذایی حاوی مکمل های کلسیم اما لبنیات اندک که کل کلسیم دریافتی آن ۱۲۰۰-۱۳۰۰ میلی گرم در روز است و تنها یک وعده غذایی آن را لبنیات تشکیل می دهد، به اضافه این که از ۸۰۰ میلی گرم مکمل کلسیم استفاده می شود.

۳ – رژیم حاوی کلسیم کم و لبنیات کم که کل کلسیم دریافتی آن ۴۰۰-۵۰۰ میلی گرم در روز بوده و تنها یک وعده غذایی آن حاوی لبنیات باشد. البته توجه داشته باشید لبنیات مصرفی در رژیم های غذایی حتما باید کم چرب باشد. در این سه گروه، تمامی افراد وزن کم کردند، اما گروه اول که رژیم غذایی آنها از نظر لبنیات غنی بود، بیش از ۲ گروه قبلی وزن کم کردند.

گروه دوم نیز نسبت به گروه سوم، وزن بیشتری از دست دادند. تفاوت آنقدر زیاد بود که گروه اول ۱۱ درصد کل وزن خود را از دست دادند، در حالی که این میزان در دو گروه دیگر کمتر از ۶ درصد بود. نکته جالب اینجاست که در گروه اول مقدار چربی از بین رفته بخصوص در ناحیه تنه و شکم بسیار بیش از دو گروه دیگر است. همانطور که می دانید، افزایش چربی دور شکم با خطر قلبی و سایر مشکلات سلامت ارتباط دارد.

چرا لبنیات؟

این که چه اتفاقی می افتد که لبنیات چنین تاثیری روی کاهش وزن دارد، قابل اهمیت است. کلسیم باعث تجزیه چربی در سلول های ذخیره کننده چربی می شود و تحقیقات نشان داده است کلسیم موجود در لبنیات در این باره بهتر عمل می کنند.
لبنیات در کاهش چربی تنه بسیار موثر عمل می کند، که هنوز دلیل آن مشخص نیست. متخصصان معتقدند وجود بعضی املاح در فرآورده های لبنی مثل فسفر و منیزیم باعث افزایش کارآیی کلسیم در سوزاندن و تجزیه چربی در سلول ها می شود. ضمنا پروتئین موجود در فرآورده های لبنی به حفظ عضله و افزایش متابولیسم کمک می کند.

بادی فول

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه