فهرست مطالب

عضله سازی بسیار سخت است، اما غیر ممکن نیست: بکارگیری این ۵ حقیقتی که در مورد پروتئین باید بدانید شما در عضله سازی کمک خواهد کرد.

  • پروتئین ها موجب افزایش سنتز پروتئینی ماهیچه ها می شود. برای حداکثر رشد ماهیچه ها در پاسخ به تمرینات وزنه ای، افراد باید میزان دریافت پروتئین خود را تنظیم کنند. رشد ماهیچه ها را مانند یک مقیاس در نظر بگیرید. تنها راه برای رشد عضلات، تنظیم سنتز پروتئینی ماهیچه هاست. به عبارت دیگر، شما باید پروتئین بیشتری را نسبت به آنچه که ماهیچه ها جذب می کنند، دریافت کنید. اکثر افراد با درک اصول تمرینات و تغذیه ای می دانند که پروتئین جز اصول ضروری برای ساخت ماهیچه هاست. به بیان ساده خوردن پروتئین ساختار ماهیچه ها را برای سنتز پروتئینی برانگیخته می کند. اما دانستن میزان پروتئین مورد نیاز، مسئله ی دیگری است. بسیاری از افراد که با عضله سازی دچار مشکل هستند و کمتر می توانند عضله سازی کنند، پروتئین بسیار زیادی مصرف می کنند.

  • پروتئین بر تعادل هورمونی تاثیر می گذارد. میزان هورمون ها بر نتایج بدست آمده ی تمرینات، تاثیر می گذارد. تقریبا ۵۰ هورمون وجود دارد که بر حالت های مختلف احساسی، اخلاقی، انرژی، جنسیتی، شخصیتی، سیستم عصبی و عضلانی تاثیر می گذارد. از بین این هورمون ها، تستسترون و کورتیزول مهمترین ها هستند. تستسترون، هورمون آنابولیک است که هم در آقایان و هم در خانم ها یافت می شود، اما میزان آن در آقایان بیشتر است. این هورمون نقش های بسیاری را ایفا می کند، اما می توان گفت بیشترین تاثیر آن بر روی اعتماد به نفس، انرژی، تمرکز، انگیزه و رشد عضلانی است. کورتیزول یک هورمون کاتابولیک است، اگرچه که نقش بسزایی در بدن دارد اما مقدار بیش از حد آن در بدن باعث افزایش چربی دور شکم است که سنتز پروتئینی را کاهش می دهد.

چه نوع پروتئینی مصرف کنیم؟

  •  پروتئین باعث بهبود خلق و خو و افزایش انگیزه می شود. جنبه های ذهنی و عاطفی، هر دو از اهمیت یکسانی برخوردار هستند. اگر شما حال و حوصله نداشته باشید، مطمئنا به آخرین چیزی که فکر می کنید، وزنه زدن است. خبر خوب این است هر چه کیفیت پروتئین ها بیشتر باشد و میزان آمینواسید ها کافی باشد، نتایج بهتری بدست خواهید آورد. گلیسین باعث کاهش استرس، تیروسین باعث افزایش دوپامین و تریپتوفان باعث افزایش خلق و خو و افزایش سروتنین می شود.
  • پروتئین ها باعث بهبود کیفیت خواب می شوند. خواب به معنای استراحت مغز است. طبق مطالعات اخیر، نشان داده شده است که خواب کافی بر روی یادگیری، حافظه، قوه ی تشخیص، درک درد، ایمنی و تورم تاثیر می گذارد.
  • پروتئین باعث می شود که تمرینات تاثیر بیشتری داشته باشند. یکی از تمرینات ترکیبی که بیشترین گروه ماهیچه ها را بکار می گیرد، ددلیفت ها، اسکوات ها و پرس های مختلف می باشد. تمرینات ترکیبی موجب افزایش تستسترون می شود.

منبع: مجله بدنسازی بادی فول – شماره ۲۱

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه