سوالاتی که در ذهن هر بدنساز مطرح می‌ شود

سوالاتی که در ذهن هر بدنساز مطرح می‌ شود

از جمله سوالاتی که در ذهن هر بدنساز مطرح می شود  لزوم یا عدم لزوم مصرف چربی‌ هاست
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0
زمان مطالعه: کمتر از 4 دقیقه

از جمله سوالاتی که در ذهن هر بدنساز مطرح می شود لزوم یا عدم لزوم مصرف چربی‌ هاست و اینکه آیا مصرف چربی‌ ها به هر نوع و هر صورت برای بدنسازی مفید است یا خیر؟ و اگر مفید است به چه میزانی باید مصرف شود.

به طور کلی می‌توان گفت که چربی‌ ها نیز جزو سه دسته اصلی مواد غذایی (کربوهیدرات‌ ها، پروتئین‌ ها و چربی‌ ها) هستند که وجودشان برای بسیاری از اعمال حیاتی بدن انسان ضروری و لازم است. اما مصرف این موارد بایستی کاملاً کنترل شده باشند به نحوی که تنها ۵ تا ۱۰ درصد از کالری‌ های مورد نیاز روزانه بدن از این مواد تأمین گردد و این مقدار تقریباً بین ۳۰ تا ۶۰ گرم است که از منابع مختلفی همچون چربی‌ های موجود در گوشت، مرغ، ماهی، لبنیات و غیر تأمین می‌ شود و یا به طور مصنوعی و با مصرف قرص‌ های روغن ماهی یا مشابه آن می‌ توان چربی مورد نیاز روزانه بدن را تأمین نمود.

اما مطلبی که حائز اهمیت است توصیه اکید متخصصین علم تغذیه بر مصرف اسیدهای چرب ضروری یا EFA ها به جای روغن‌ ها و چربی‌ های اشباع شده است که برای بدن مضر می‌ باشند. این اسیدهای چرب ضروری که عمدتاً در گردو، روغن هسته انگور، روغن زیتون و ماهی قزل آلات یافت می‌شوند علاوه بر خاص درمانی که در پزشکی دارند در پرورش اندام نیز کاربرد دارند و می‌توانند باعث کمک به رشد و تکثیر سریع‌ ترین سلول ها و در نهایت افزایش سریع‌ ترین توده عضلانی شده و نیز ظرفیت و توان بدن را در جذب و ذخیره بیشتر گلیکوژن موجود در کبد و عضلات افزایش دهند که همین امر به راحتی می‌ توانند در انجام یک تمرین سنگین‌ تر و شدیدتر به بدنساز کمک نماید اما دوز مصرفی اسیدهای چرب ضروری بر اساس نوع تغذیه و تیپ بدنی شخص بدنساز تعیین می‌ شود که مقدار آن به صورت زیر است:

ورزشکار با تیپ بدنی اندومرف: روزانه بین ۷ تا ۱۰ گرم

ورزشکار با تیپ بدنی مزومورف: روزانه بین ۴ تا ۶ گرم

ورزشکار با تیپ بدنی اکتومورف: روزانه بین ۵/۱ تا ۳ گرم.

یکی دیگر از سوالاتی که اکثر بدنساز ها همه روزه به آن بر می خورند نیاز یا عدم نیاز به مکمل‌ های ورزشی است و اینکه آیا مکمل‌ ها مفید هستند یا خیر؟ پاسخ به این سؤال بسیار جامع، گسترده و طولانی است اما به طور کلی می‌ توان مکمل‌ ها را به دو دسته تقسیم بندی کرد.

دسته اول آن هایی هستند که تقریباً می‌ توان با داشتن یک برنامه تغذیه مناسب بسیاری از نیازها را بدون استفاده از مکمل جبران نمود همچون‌ پودرهای پروتئینی و یا مولتی ویتامین‌ ها که می‌ توان هر دوی آن ها را با تغذیه مناسب جبران کرد. اما دسته دوم شامل مکمل‌ های می شوند که هرگز نمی‌ توان جایگزینی مناسب برای آن ها در بین مواد غذایی پیدا نمود که از جمله آن ها می‌ توان به کراتین، آمینو BCAA ، اکسید نیتروژن و NOX3 و یا سایر مکمل‌ های از این دست اشاره نمود مطمئناً اگر شما بخواهید روزی ۵ گرم کراتین به بدنتان برسد لازم است که یک کیلوگرم گوشت مصرف نمایید که این امر غیر ممکن است و یا اینکه مسلما بدانید هیچ ماده غذایی به راحتی نمی‌ توانند جایگزین NOX3 شود.

بنابراین مجبورید از مکمل‌ ها استفاده نمایید. اما در ارتباط با مضر بودن یا نبودن مکمل‌ ها می‌توان گفت که اگر هر مکملی بجا، به موقع و با دوز توصیه شده و اصولی مصرف شود هیچ ضرر و عوارضی نخواهد داشت بلکه مفید و سودمند نیز خواهد بود اما اگر همین مکمل بیشتر از نیازتان مصرف شود به مکملی پرضرر تبدیل خواهد شد. برای مثال مکمل DHEA اگر با دوز روزانه معادل ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در روز مصرف شود (بجز در کسانی که قبلاً به بیماری پروستات هستند) کاملا بدون عوارض خواهد بود اما اگر شما دوز مصرفی DHEA را تا ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلی گرم در روز افزایش دهید آن وقت این مکمل سودمند و عضله ساز تبدیل به یک مکمل مضر برای سلامتی شما خواهد شد.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۹۲دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۸دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۷دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۳۵دیدگاه

ارسال دیدگاه