مزایای روغن شاهدانه و مقایسه با روغن ماهی و روغن تخم کتان

مزایای روغن شاهدانه و مقایسه با روغن ماهی و روغن تخم کتان

روغن شاهدانه منبع خوبی است از اسیدهای چرب ضروری، که برای بدن لازمند. هر چند به اندازه روغن
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
1+

روغن شاهدانه منبع خوبی است از اسیدهای چرب ضروری، که برای بدن لازمند. هر چند به اندازه روغن تخم کتان، غنی از روغن های امگا ۳ نیست، اما حاوی مواد شبه استروژن کمتری نسبت به آن است (حتی مواد شبه استروژن هم چنانچه در مقادیر زیاد و برای مدت طولانی مصرف شوند باعث احتباس آب و افزایش تمایل بدن به ذخیره سازی چربی می شوند.) علاوه بر این شاهدانه حاوی اسیدهای گاما – لینولنیک بیشتری است نسبت به روغن تخم کتان، همینطور تعادل ایده الی از اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ .

یکی از دلایلی که دریافت امگا ۳ اضافی اهمیت بالایی دارد این است که: بعید است به طور معمول مقدار کافی از آن دریافت کنید، به خصوص نسبت به دیگر انواع چربی ها. در کنار در اختیار گذاشتن اسیدهای چرب ضروری از طریق مصرف روغن شاهدانه و دیگر منابع، اسیدهای چرب امگا ۳ می تواند به شما کمک کند برای اینکه تمرینات خود را با شدت بالایی پیش ببرید. رژیم های کم چربی می تواند باعث شوند تا سطوح انرژی شما بسرعت کاهش یابد که این مانعی خواهد بود برای انجام تمرینات مناسب دقیقاً زمانی که انجام تمرین برای چربی سوزی شما ضروریست. اما اسیدهای چرب امگا ۳ این روند را معکوس می کنند، ضمن اینکه روی شادابی و خلق و خوی شما هم اثر مثبت دارد.

اما یکی از خصوصیات منفی روغن شاهدانه این است که فاقد EPA است، این یکی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که در روغن ماهی یافت می شود و به حفظ حجم عضلات کمک می کند. با این حال نمی توان خواص آنتی کاتابولیک روغن شاهدانه را منکر شد، به این دلیل که بدن می تواند بخشی از دیگر اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در آن را به EPA تبدیل کند. علاوه بر این، اسیدهای چرب امگا ۳ در روغن شاهدانه تولید آنزیم های چربی سوز در کبد را تقویت می کند.

روغن شاهدانه را در جای تاریک و خنک نگهداری کنید، و از آن برای آشپزی استفاده نکنید. و برای اینکه از تازگی سلامت آن اطمینان یابید، آن را در یخچال نگهداری کنید و پس از باز کردن یک شیشه روغن، در طول شش ماه آنرا مصرف کنید. مصرف روزانه پنج گرم با یک قاشق چایخوری روغن شاهدانه را توصیه می کنیم، مگر اینکه در حال حاضر از روغن ماهی استفاده کنید که دیگر نیازی به مصرف روغن شاهدانه نخواهید داشت.

*

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۰۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۹۴دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۳دیدگاه

ارسال دیدگاه