برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

منو
برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

فهرست مطالب

ال-آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری در بدن هست که به صورت کامل در بدن تولید نمیشود و برای اینکه بدن اسین آمینو اسید را در بدن کامل در اختیار داشته باشد باید از منابع بیرونی تغذیه شود (یعنی از مواد غذایی که در طول روز مصرف میکنیم) آرژنین ماده ی اولیه گاز نیتریک اکسید هست وبه همین دلیل به عنوان داروی تقویت قوای جنسی مورد استفاده قرار میگیرد.
این آمینو اسید را میتوان در آجیل و دانه های روغنی مثل بادام زمینی و بادام به وفور یافت می شود. همچنین می توان مقداری آرژنین در شکلات و کشمش نیز پیدا کرد.

فواید آمینو اسید های غیر ضروری 

ارژنین برای رشد قد

ال-آرژنین چه وظیفه  ای در بدن به عهده می گیرد؟
در جواب باید گفت که این مکمل برای به انجام رسیدن بسیاری از پروسه های مربوط به فیزیولوژی عضلات ضروری است.

این پروسه ها چیست؟
این پروسه ها شامل ترشح هورمون ها افزایش تولید هورمون رشد پاکسازی و دفع سموم تولید شده در بدن و تقویت سیستم دفاعی بدن در مقابل امراض است.
باید یاد آور شوم که این مکمل باعث حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و تنظیم سطح نمک در بدن نیز میشود.

نکته: آرژنین چه وظیفه ای در بدن به عهده می گیرد بدنسازان باید به دلیل خاصیت تعدیل نمک نیز به آرژنین علاقمند باشند زیرا از دست ندادن آب زیر پوست که به دلیل احتباس آب و نمک در بدن اتفاف می افتد باعث میشود تا بدن ظاهری نرم و پف آلود داشته باشد و عضلات صاف و فاقد بر آمدگی به نظر برسند.
حفظ نیتروژن بوسیله مصرف نیتروژن مسئله ای است که بین بدنسازان و دانشمندان مورد توافق است. همچنین اعتقاد بر این است که آرژنین قطعا برای رشد مؤثر است که به سبب توانایی در اتساع عروق و سهم آن در سنتز پروتئین است.

حال یک سوال دیگر چه کسانی به آرژنین نیاز دارند و چه مقدار از آن کمبود محسوب میشود؟
در جواب باید گفت: هر کسی افرادی که بیشترین میزان نیاز را به آرژنین دارند؛ نوجوانان، بچه های کمتر از هفت سال، قهرمانان، اشخاصی که سعی دارند وزن خود را کاهش دهند و افراد مسن.

نکته: در افراد بزرگسال، آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری محسوب میشود. برای کودکان در مقایسه با بزرگسالان یک آمینو اسید ضروری برای تقویت و توسعه سیستم ایمنی در دوران بلوغ محسوب میشود.
افرادی که دچار آسیبدیدگی هستند نیز میتوانند از فواید مکمل هایی حاوی آرژنین بهره مند گردند زیرا کمبود آرژنین در بدن زمانی که برای ترمیم جراحت نیاز است را افزایش میدهد.

نکاتی مهم:

نکته۱: بدنسازانی که برنامه بدنسازی منظم دارند و دوره های مصرف دارو های آندروژنی و استروئید های آنابولیک را قطع میکنند نیز میتوانند از مصرف آرژنین سود ببرند.

نکته۲: افرادی که ناراحتی قلبی و یا سابقه مشکلات روحی و روانی دارند باید با پزشک معالجشان برای مصرف آرژنین به صورت مکمل مشورت کنند.

نکته۳: با هیچ نوع آمینو اسیدی امکان “اور دز” (مصرف بیش از اندازه) وجود ندارد. مصرف خیلی زیاد آرژنین میتواند منجر به اسهال، ضعف و سستی و حالت تهوع شود. هنوز دز واضح و مشخصی که بهترین نتیجه را در بر داشته باشد برای این مکمل مشخص نشده است بنابراین باید با استفاده از آزمون و خطا میزان مناسب را برای خود بدست آورید.

نکته۴: اغلب پودر های پروتئینی موجود در فروشگاه ها با آمینو اسیدهایی نظیر آرژنین تقویت میشوند. با داشتن این پیش زمینه باید توجه ویژه ای به میزان آرژنینی که از منابع مختلف وارد بدن میکنید نشان دهید.

نکته۵: اگر احساس میکنید قادر به استفاده از روش فوق الذکر برا یافتن میزان دز مناسب خودتان نیستید و این روش برایتان مشکل ساز است میتوانید از دستور العمل مندرج بر روی بسته بندی مکمل ها که از سوی شرکت های تولید کننده توصیه میشوند استفاده کنید.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

3.2/5 – (5 امتیاز)
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

761 پاسخ

 1. سلام مربی عزیز
  سوال دارم من سن ۳۴ و قد ۱۷۹ علاقه زیادی بدنسازی دارم
  من هورمون رشد ضعیفی دارم ، دیرتر ساخت عضلات
  آیا آرژنین ۱۰۰۰ میلیگرم قبل از خواب مصرف میکنم .
  باعث افزایش هورمون رشد عضلات ؟؟؟

 2. سلام استاد عزیز.
  من وارد ۱۸ سالگی شدم و لاغرم و وزنم ۶۰kg که کمه.
  دکتر برام ارجنین ۵۰۰ نوشته برای قبل ورزش. میخوام بدونم:

  ۱. دکتر گفته هفته ای دو یا سه روز روزی یک بار قبل ورزش کافیه؟
  ۲. برای توده عضلات نوع ورزش تاثیر داره؟
  ۳. چقدر روی وزن تاثیر میزاره آخه بین ۱۵ تا ۲۰ kg کمبود وزن دارم؟

  برای یک دوره ۲-۳ ماهه مصرف
  لطفا پاسخ بدید خیلی ممنونم.

  1. این که پیش بینی کنیم چقدر نتیجه میگیرید امکان ندارد ولی سه جلسه تمرین درهفته و۵وعده غذای کوچک ومقوی بسیار موثره

 3. سلام، من شنیدم این قرصها باعث افزایش قد میشن، یه این صورت که باعث افزایش تولید غضروف میشه و این تاثیری روی قد داره، ایا صحت داره ؟ لطفا جواب بدید

 4. سلام وقت بخیر پسری هستم۱۷سال و۱۰ ماه با وزن ۱۱۰ کیلو وقد ۱۷۳ آیا قرص آرژنین برای لاغری و افزایش قد برای من تاثیری دارد هم در لاغری هم در افزایش قد

 5. من بدنسازی کار میکنم و قدم ۱۸۳ و و زنم ۶۵ کیلو دوستام برا عضله سازی و رو فرم اومدن بدنم آرژنین رو معرفی کردن.میخواستم بدونم این قرص ب درد من میخوره و باعث عضله سازی و افزایش ارشد عضله هام میشه یان ؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. من ۴۱ سالمه و قبلا ورزش میکردم بعد چند سال دوباره شروع کردم .مربی روزی ۵۰۰ میلیگرم آرژنین هم توصیه کرده ولی من متوجه شدم بعد مصرف آرژنین اسهال میشم آیا عوارض نشونه بدی هست یا نه؟

 7. سلام یک سوال دارم. من ۳۳ سال سن دارم ایا برای رشته بدنسازی سن من زیاد نیست؟ایا اگر شروع ب تمرین کنم میتونم یک بدنه خوب داشته باشم؟؟

  1. سلام من شنیدم ال ارژنین ۱۵۰۰ باعث افزایش قد در دوران بزرگسالی میشه و حتی چندین مورد هم دیدم ک در سنین ۲۰ تا ۲۵ سالگی باعث ۵ تا ۸ سانت هم افزایش قد شده و دیگه بازگشت نداشته ب نظرم خیلی جالبه و ارزش امتحان کردن و نتیجه گرفتن رو داره

 8. سلام یه سوال داشتم که خیلی برام مهم هس من ۱۹خردی هستم و قدم ۱۷۰ اما از قدم راضی نیستم پیشنهاد دادن از ال ارژنین استفاده کنم آیا تاثیری برا قدم خواهد داشت

 9. سلام خسته نباشید من حدود هفت کیلو وزن کم کردم با تغذیه و ورزش منتها قسمتهای از بدنم ریزش داشته مثل سینه،آیا ادامه بدنسازی برا حجم گرفتن بهمراه مصرف آرژانین تاثیر داره؟

 10. سلام، من ۲۴ سالمه،قد هم ۱۷۳،الان تقریبا سه ماهه دارم بدنسازی کار میکنم،مربی بدنسازم میخاد منو واسه مسابقات پاور لیفتینگ اماده کنه، من تا الان از هیچ مکملی استفاده نکردم، اما واسه مسابقات میخام از متان به خاطر مربی استفاده کنم، به نظرت تا چند ماه از متان استفاده کنم، در ضمن میشه ارژنین رو هم باهاش استفاده کرد، ممنون میشم اگه جوابمو بدید

  1. مربی بدنسازی نیست یک کاسب سود جو وبی عقلاست که میخواهد از شما سوءاستفاده کنی باشگاه را عوض کنید وفریب این روشها را نخورید هم پاولیفتینگ برای شما اسیب زاست هم داروهای پیشنهادی طبیعی وسالم ورزش کنید

 11. سلام.من ۲۲سالمه.متاسفانه بعداز سربازی بدنم به شدت ضعیف شد و نتونستم باشگاهو ادامه بدم.الان که میخام دوباره شروع کنم متوجه شدم قدرت بازوهام خیلی خیلی کم شده.قبلا شنا رو راحت میرفتم ولی الان صفر.بارفیکس که دیگه هیچ.میشه یه راهکار جلوم بزارین؟میخام قدرت بدنیم واستقامتم بره بالا.ممنون

 12. سلام من ۱۸ سالمه ۱۷۸ قدم و ۶۰ کیلو وزنمه و کیک بوکس و موی تای هم کار میکنم برای تقویت عضلات از ال ارژنین استفاده کنم یا ال کارنیتین؟؟؟ بعدشم اینکه نمیخوام وزنم کم یا زیاد شه

  1. این دو مکمل برای هدف شما خوب نیست یک مربی باید با توجه به شرایط بدنی شما مکمل پیشنهاد کند

 13. سلام من ۴٠ سالمه قدم ١٨٣ وزنم ٨٧ میخواستم ٧ کیلو لاغر کنم برای من ال کارتنین موثر تره یا ال آرژنین؟ و اینکه مقدار و زمان مصرفش ؟

 14. سلام خسته نباشید ببخشید تو سن ١٨سالگی با انجام حرکات کششی امکانش هست قدم بلندتر بشه یا نه؟!

 15. من تو اینترنت خوندم که قرص زینک دو ساعت بعد از ناهار باید خورده بشه و قرص کلسیم قبل از خواب درسته؟؟اخه دکتر نگفتن چه موقع باید مصرف کرد

 16. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم برای فرد ۱۶ساله مصرف ۵گرم ارژنین در روز ضرر داره یا نه اگر مشکل دارد بهترین مقدار مصرف ارژنین چه قدر است.باتشکر

 17. من برای افزایش وزن به دکتر تغذیه مراجعه کردم آرژنین و تاپ لور بهم دادن اونوقت آرژنین چجوری منو چاق میکنه اگه واسه کاهش وزنه?

 18. سلام خسته نباشین….
  از کجا باید بفهمیم که به ال ارژنین حساسیت داریم یا نه؟
  من دچار اِدِم صورت شدم…البته مطمئن نیستم از مصرف ال ارژنین باشه یا انتی هیستامینی که مصرف کردم….
  چون قبلا ال ارژنین مصرف میکردم مشکلی نبود….
  ممنکن از پاسخ شما.

  1. درموقعی که انتی هیستامین که خودش زد حساسیت است مصرف نمیکنید ارژنین مصرف کنید ببینید نتیجه چه میشود

 19. سلام خسته نباشید. عذر می خوام من یک پسر ۱۳ ساله دارم که وزنش ۴۳ کیلوگرم و قدش هم ۱۴۵ است. نسیت به همسن و سالهای خودش کوتاه و ریزه هست. در مورد قرص آرژی پلاس از شرکت فوراور می خواستم بپرسم آیا موثر هست؟ ترکیباتش همان ال آرژنین هست و من با اینکه قرص ها قیمت بالایی دارد چون می خواهم پسرم قدش بلند شود می خواستم تهیه کنم. ولی خب خیلی از دوستان هم می گویند نمونه ایرانی اش هم فرقی با این ندارد. ممکنه مرا راهنمایی کنید؟ سپاسگزارم.

 20. سلام اقای مرادی خسته نباشید
  من ۱۹سالمه و قدم ۱۸۰
  میخواستم بدونم ارژنین روی صورت هم تاثیر میذاره؟
  چون من۶ماه که بینی مو عمل کردم میترسم با مصرف ارژنین دوباره به حالت اول برگرده

 21. سلام خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم میشه از قرص ال ارژنین برای افزایش وزن هم استفاده کرد؟ آخه چندجا خوندم و نوشت بود برای کاهش وزن کاربرد دارد
  من ۱۷ سالمه قدم ۱۸۰ و وزنم ۶۰ کیلوعه

 22. سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه قدم ۱۷۲ یا ۱۷۳ هستش من ب طور مرتب ورزش میکنم قرص زینک و ال ارژنین مصرف میکنم ال ارزنین را یکی قبل از ورزش و یکی هم قبل از خواب شبانه مصرف میکنم من حدود یک ماهو خورده اییه از ارژنین مصرف میکنم ولی رشدی نداشتم من این ک من دیر بالغ هستم .ینی این ک در زمان بلوغ ک ۱۴ سالگیه من از اون زمان رشد خوبی نداشتم و خیلی هم قد نکشیدم درسته ک دیر بالغیه؟؟بعد این که من با مصرف ارژنین ۱۰۰۰ و زینک۱۰رشد خوبی میتونم داشته باشم؟؟

  1. به پزشک مراجعه کنید ببینید ایا صفحه رشد شما باز است یا نه اگر باز بود مصرف کنید اگر نه رشد نمیکنید

   1. سلام خدمتتون داشتم من ۱۵ سالمه وزنم ۵۷ کیلو و قدم ۱۶۷ هستش به پزشک غدد مراجعه کردم و قرص ال آرژنین برام نوشت و یه دو ماهی هست که مصرف میکنم و اینم بگم که قد پدرم ۱۷۸ و مادرم ۱۵۹ هستش و قد خودم تا چند سانتی متر میرود؟
    جواب بدین ممنون میشم.

 23. سلام من ۱۸ سالمه و قدم ۱۶۷ میخواستم بدونم اگه قرص ال آرژینین مصرف کنم امکان افزایش قد دارم و اینکه چه دوزی رو مصرف کنم.ممنون میشم

 24. سلام،به نظرتون استفاده همزمان قرص زینک،قرص جوشان ویتامین c،قرص ال-آرژنین و بارفیکس زدن چه قدر میتونه به قد اضاف کنه؟ممنون میشم اگه جوابمو بدین.
  در ضمن ۱۴ سالمه،وزنم ۶۳،قدم هم ۱۶۷ هست.

  1. شما تا ۴سال دیگر دررشد هستید چنین پیش بینی نمشود کرد ولی خواب بموقع ورزش وتغذیه مفید تراز این ها هستند

 25. باسلام و خسته نباشید.من۲۵سالمه و ۶۳کیلووزنمه و۱۷۲قدمه.چندماهیه ک بطور طبیعی بدنسازی کار میکنم و همه میگن ک بدن خیلی خوب شده و استعدادشو داره. مربیم برام قرص آرژنین نوشته و گفته روزهای تمرین۴۵دقیقه قبل تمرین استفاده کنم.میخواستم بدونم واسه اثر بخشی بهتر و بیشتر نظر شما چیه؟من درهفته۴روز تمرین دارم شنبه یکشنبه و سشنبه چهارشنبه.البته قرص مولتی ویتامین مینرال هم درکنارش خریدم.لطفا روش مصرف صحیح و بهترشو بهم بگین.خیلی ممنون.

 26. سلام
  من ۱۶ سالمه
  بدنسازی از ١۴ شروع مردم الانم قدم ١٧٨
  میخ خولستم بدونم ممکنه بدنسازی مانع رشد بیشترمو گرفته باشد ؟؟

  1. سلا ممنون میشم جواب بدین من ۲۶ سالمه قوطی قرص ۹۰ تایی ال ارژین رو از داروخانه گرفتم روش نوشته روزی ۳ عدد همون شب اول ک یکی خوردم دچار معده درد شدید و اسهال شدم..فرداش صبحو ظهر نخوردم بهتر شدم فقط قبل تمرین یکی خوردم ک باز احساس معدع درد میکنم طورب که معدم باد میکنه عظلاتش درد میگیره میخوام بدونم ایا ضرر داره چه جوری مصرف کنم منی ک برای فقط بدنسازی و افزایش عظله میخورم

 27. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم بهترین قرص قد ال ارژنین چه مدلی رو بگیرم ممنون میشم جواب بدین ۱۸سالمه قیمتش هرچی باشه پرداخت میکنم

   1. سلام ببخشید اگه میشه جواب بدید
    بنده ۱۸ سالمه ایا این قرص ارژنین برای افزایش قد و کاهش وزن مناسب است وباید روزی چندتا مصرف کنم لطفا راهنمای کنید

   2. اگر دریچه رشد استخوانهای شما باز باشد در روز دوعدد اول معاینه شوید توسط پزشک

 28. سلام من ۱۷ سالمه و بدنسازی کار میکنم، با مربیم در مورد قدم که ۱۶۷ هست صحبت کردم گفت ال آرژنین مصرف کنی حدود ۵۰% احتمالش هست که قدت رشد کنه و گفت باعث افزایش توده عضلانیتم میشه! میخواستم نظر شمارو بدونم که آیا اونقدر عضلاتم رشد میکنه که چشم گیر باشه؟

 29. من دو دختر ۱۲ ساله با قد ۱۴۹ و وزن ۵۷ و یک دختر ۱۸ ساله باقد۱۵۳ وزن ۴۵ دارم اگه قرص آرژنین استفاده کنند تاثیری برروی رشد قدشان دارد.

 30. سلام من نوزده ساله هستم قدم ۱۶۸نسبتا لاغرم هستم میخواستم بدونم خوردن ال آرژنین تاثیری روی قد من دارد چون چند وقته ورزش میکنم ولی نتیجه مطلوبی نمیگیرم

 31. سلام ایا استفاده این قرص برای افزایش قد کودک ۵ ساله ضرری نداره؟
  سن استخوانیش با توجه به رادیولوژی مچ دست یک سال کم بوده

  1. فوق العاده خطر ناکه تغذیه را تقویت کنید ۱۲سال دیگر فرصت دارید دقت کنید کار خود سرانه نکنید

 32. سلام! من تازه ١۶ ساله شدم و قدم ١٧٧ و قرص ال ارژنین ١٠٠٠ تهیه کردم. می خواستم بدونم روزی چند عدد قرص باید مصرف کنم تا قدم بلند تر بشود؟

 33. سلام و تشکر از سایت خوبتون-یه سوال دارم: من ۲۸ سالمه و قدم ۱۸۰ سانتی متر-۶ ماهه بدنسازی کار میکنم و فقط آمینواسید مصرف کردم.بدنم رشد خوبی داشته-سوالم اینه که اگه ال-آرژنین مصرف کنم تآثیری در افزایش قدم میتونه داشته باشه یا فقط در رشد ماهیچه ها تآثیر داره؟

 34. سلام من قرص آرژنین١٠٠٠ رو نزدیک سه ماه میشه دارم استفاده میکنم ولی هنوز قدم بلندتر نشده یعنی بلند نمیشه؟تا چ مدت استفاده کنم تا قدم بلندتر بشه؟هر شب قبل از خواب یکی میخورم شاید نحوه مصرفم اشتباهه اگه اشتباه بگید ک چطوری مصرف کنم کامل میشه اینو توضیح بدید در مورد مصرفش و ١٧سالمه

  1. مصرفش درسته ولی تضمینی در رشد قد نیست چون قد بیشتر ژنتیکه سه ماه دیگر هم مصرف کنید استرس هم نداشته باشید غذای خوب ورزش وخواب بموقع داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درج آگهی بدنسازی

حداکثر 10 عکس مجاز می باشد