فهرست مطالب

غذاهای استخوان ساز

غذاهای مفیدی وجود دارند که استخوا‌ن‌ ساز هستند، از ابتلا به بیماری‌ های مزمن جلوگیری می‌کند، بینایی شما را تقویت می‌کنند و حتی ذهنتان را نیز تیز و فعال نگه می‌ دارد. اما آیا می‌ دانستید تحقیقات جدید نشان می‌دهد این مواد غذایی می‌توانند به لاغر شدن شما هم کمک کنند؟

جو دوسر

سرشار از فیبر است و به همین دلیل خوردن آن کمک می‌کند در تمام طول روز احساس سیری کنید. تنها نصف فنجان از آن، ۶.۴ گرم نشاسته مقاوم که یک منبع کربوهیدرات عالی برای بالا بردن سوخت‌ و ساز بدن و چربی‌ سوزی است، در خود دارد.

آوکادو

هیچ دلیلی ندارد از خوردن چربی بترسید به شرط آنکه نوع درستی از چربی باشد.
اسید اولئیک، ترکیبی که در آوکادو یافت می‌شود، بدن شما را به ساکت کردن گرسنگی تحریک می‌کند. با خوردن یک چهارم آوکادو خواهید دید که رفته‌ رفته چربی‌ های شکم تان آب می‌شود. این میوه همچنین سرشار از فیبر و پروتئین است.

ماهی سالمون

منابع خالص از پروتئین به شما کمک می‌کند بدون اضافه کردن چربی به غذایتان احساس سیری کنید. اما ۵۰ درصد از خانم‌ ها بین ۱۸ تا ۵۰ سال به میزان کافی از این ماده‌ غذایی به بدنشان نمی‌رسانند.

مصرف ماهی سالمون را در برنامه‌ غذایی تان بالا ببرید. سالمون خالص‌ تر از گوشت‌ قرمز است.

تمشک آبی

این میوه که بیشتر با خاصیت ضد پیری خود شناخته شده است، ماده‌ غذایی خوبی برای لاغری است: یک فنجان از آن فقط ۸۰ کالری در خود دارد و با ۴ گرم فیبر به شما کمک می‌کند سیر بمانید.

کلم بروکلی

کلم بروکلی چه پخته و چه خام برای خواص ضد سرطان خود شناخته‌ شده است اما سرشار از فیبر می‌باشد که کمتر از ۳۰ کالری در هر وعده آن به بدن می‌رساند و به حل مشکلات اضافه‌ وزن کمک می‌کند.

برنج قهوه‌ ای

برنج قهوه‌ ای بسیار سالم‌تر از برنج سفید بوده و سرشار از فیبر است. نصف فنجان از آن ۷.۱ گرم نشاسته مقاوم در خود دارد که کربوهیدراتی بسیار سالم است، سوخت‌ و ساز بدن را بالا برده و چربی‌ سوزی می‌کند.

گلابی

یک عدد گلابی به تنهایی ۱۵ درصد از نیاز روزانه شما به فیبر را تامین می‌کند. در یک تحقیق مشخص شد، زنانی که در روز ۳ عدد گلابی مصرف می کنند، کالری کمتری در طول روز مصرف کرده و وزن بیشتری نسبت به بقیه می‌سوزانند. دقت کنید که نباید گلابی را پوست بکنید زیرا تمامی محتوی فیبر آن در پوست نهفته است.

گریپ‌ فروت

حتی اگر هیچ چیز دیگر را در رژیم‌ غذایی تان تغییر ندهید، اما خوردن نصف گریپ‌ فروت قبل از هر وعده غذایی به شما کمک می‌کند نیم کیلو در هفته وزن کم کنید!
ترکیبی در این میوه به پایین آوردن انسولین، هورمون ذخیره چربی کمک کرده و می‌تواند منجر به کاهش وزن شود. گریپ‌ فروت همچنین منبع بسیار خوبی از پروتئین است و از آنجا که ۹۰ درصد آن از آب تشکیل شده است، شما را سیر نگه می‌دارد و باعث می‌شود کمتر بخورید.

لوبیا قرمز

این نوع لوبیا حاوی مقدار قابل‌ توجهی پروتئین و فیبر است (بیش از ۵ گرم در هر وعده). لوبیا قرمز همچنین حاوی نشاسته مقاوم است: نصف فنجان از آن چیزی در حدود ۲ گرم از این کربوهیدرات لاغر کننده در خود دارد.

بادام

آجیل یکی دیگر از مواد غذایی عالی سرشار از چربی‌های مفید است که به لاغر شدن شما کمک می‌کند.

بادام به تنهایی می‌تواند به شما کمک کند وزن تان را پایین بیاورید: در یک تحقیق مشخص شد، کسانی که بادام را به برنامه‌ غذایی کم‌ کالری روزانه خود اضافه کردند، بیشتر از آن هایی که به جای بادام از یک تنقلات پر کالری‌ تر مصرف می‌کردند، وزن کم کردند.

عدس

عدس منبعی عالی از پروتئین و فیبر است. نصف فنجان از آن ۴.۳ گرم نشاسته مقاوم در خود دارد که سوخت‌ و ساز بدن را بالا برده و چربی‌ سوزی می‌کند.

چای سبز

این نوشیدنی مثل آب، به بدن آبرسانی کرده، به سیر نگه داشتن شما و در نتیجه کاهش وزن کمک می‌کند. علاوه‌ بر این، آنتی‌ اکسیدان‌ های موجود در آن چربی و کالری سوزی می‌کند. در یک تحقیق مشخص شد، آن هایی که روزانه ۵ فنجان چای سبز می‌نوشند، دو برابر بیشتر از سایرین، وزن کم می‌کنند (مخصوصاً از قسمت میان‌ تنه).

تخم‌ مرغ

تخم‌ مرغ می‌تواند شروع خوبی برای روز شما باشد. این ماده‌ غذایی عالی، سرشار از پروتئین است که اشتهایتان را سرکوب می‌کند. در یک تحقیق مشخص شد، زنانی که روز خود را با تخم‌ مرغ شروع می‌کنند دو برابر بیشتر از آن هایی که در وعده صبحانه از نان‌ شیرینی استفاده می‌کنند، وزن کم می‌کنند.

و نگران محتوی کلسترول آن نباشید: در همان تحقیق مشخص شد که میزان کلسترول بد در افرادی که تخم‌ مرغ می‌خورند بیشتر از سایرین نیست.

موز

موز میوه‌ ای لاغر کننده است. یک نصف موز سبز متوسط سیرتان می‌کند و با ۱۲/۵ گرم نشاسته مقاوم که در خود دارد سوخت‌ و ساز بدن تان را بالا می‌برد.

شکلات تلخ

دوستان شکلات دوست نگران نباشند! یک تکه شکلات تلخ در روز، گوارش شما را کندتر کرده و در نتیجه احساس سیری را در شما طولانی‌تر می‌سازد.

شکلات تلخ حاوی چربی مفیدی است که تحقیقات نشان داده است می‌تواند باعث بالا رفتن متابولیسم و چربی‌ سوزی شود. همچنین میل شما به خوردن تنقلات شور و شیرینی دیگر را کاهش می‌دهد.

پرتقال

شاید نتوانید انتظار زیادی از پرتقال با فقط ۵۹ کالری داشته باشید اما به خاطر میزان بالای فیبر در آن، جزء یکی از بهترین میوه‌ ها شناخته شده است. احساس سیری به شما کمک می‌کند در طول روز کمتر بخورید.

تخم کاج

لازم نیست آجیل دوستان فقط بادام بخورند. تخم کاج نیز حاوی همان اسید چرب مفید و سالم است که می‌تواند هورمون‌ های گرسنگی را در شما سرکوب کرده و در قسمت شکم برایتان چربی‌ سوزی کند. در یک تحقیق مشخص شد، آنهایی که چربی‌ های مفید غیر اشباع موجود در آجیل را با چربی اشباع جایگزین می‌کنند، می‌توانند بدون کم کردن کالری مصرفی روزانه خود یا بیشتر کردن فعالیت بدنی، وزن کم کنند.

شیر کم‌چرب

همان اسید چرب سالم در شیر نیز یافت می‌شود و پروتئین‌ های موجود در شیر شما را سیر نگه می‌دارند. کلسیم آن نیز بسیار مفید و موثر است: یک تحقیق نشان داد زنان با مصرف ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز، چربی و کالری سوزی به مراتب بیشتری دارند.

لوبیا سفید

نصف فنجان از این لوبیای پُر فیبر حدود ۴ گرم نشاسته چربی‌ سوز در خود دارد که سوخت و ساز بدن شما را نیز بالا می‌برد.

سیب‌ زمینی

درست است که سیب‌ زمینی مقدار بالایی کربوهیدرات در خود دارد اما بسیار سیر کننده‌ تر از یک برش نان سفید است و به اندازه پرتقال شما را سیر نگه می‌دارد. علاوه بر این، سیب‌ زمینی حاوی مقدار زیادی نشاسته مقاوم است که کمک می‌کند چربی بیشتری بسوزانید.

پنیر

پنیر تازه بُز و پنیر فَتا حاوی اسید چربی هستند که شما را سیر نگه داشته و چربی بیشتری می‌سوزاند.

نخود

هر نصف فنجان نخود بیشتر از ۲ گرم نشاسته مقاوم در خود دارد و منبع بسیار خوبی از فیبر، پروتئین و چربی‌ های سالم به شمار می‌ رود.

کوینولا

این نیز یک نمونه دیگر از غلات کامل است که سرشار از پروتئین می‌باشد. با صرف آن به مدت بیشتری احساس سیری می‌کنید و از پُرخوری بین وعده‌ های غذایی شما جلوگیری می‌کند.

جو پوست‌ کنده

این ماده پر نشاسته می‌تواند ماده مکمل خوبی برای لاغری در رژیم‌ های کم‌ کالری به شمار آید و فقط در نصف فنجان از آن، تقریباً ۲ گرم نشاسته مقاوم وجود دارد.

لوبیا سیاه

یک فنجان لوبیا سیاه حدود ۱۵ گرم پروتئین سیر کننده تامین می‌کند و هیچ چربی اشباع مضر که در سایر منابع پروتئینی مثل گوشت قرمز وجود دارد را در خود ندارد.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه