با رژیم سبزیجات تستوسترون خود را افزایش دهید

بدن هم در مردان و هم در زنان تستوسترون تولید می کند تا وزن بدن را تنظیم کند
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
1+

با رژیم سبزیجات تستوسترون خود را افزایش دهید

بدن هم در مردان و هم در زنان تستوسترون تولید می کند تا وزن بدن را تنظیم کند با سایر هورمون های بدن کار کند و میل جنسی را کنترل کند. در مردان تستوسترون به توزیع چربی و تولید سلول های قرمز خون کمک می کند اما بعد از سن ۳۰ سالگی تولید تستوسترون هرسال حدود ۱ درصد کاهش می یابد.

برخی از مزیت های افزایش تستوسترون در بدن شامل بهبود ترکیب بدن، افزایش سطح انرژی بدن، افزایش میل جنسی و بهبود کیفیت خواب می باشد. رایج ترین روش برای بالا بردن سطح تستوسترون به صورت طبیعی، افزایش مصرف گوشت قرمز، تخم مرغ و ماهی در رژیم غذایی تان می باشد اما اگر گیاهخوار باشید چه؟

گیاهخواران نیز می توانند سطح تستوسترون خود را به طور طبیعی با کمک رژیم و مکمل های درست افزایش دهند.

مکمل

ویتامین B

تولید تستوسترون به وجود ویتامین (B (B1,B6,B12 نیاسین و فولیک اسید) بستگی دارد، ویتامین B معمولا در مواد غذایی مثل غذاهای دریایی، تخم مرغ، آواکادو، لوبیاجات، سبزیجات سبز برگدار، غلات و فراورده های لبنی یافت می شود. ویتامین B کمپلکس به خاطر حفظ تعادل هورمون ها در بدن معروف است.

زینک

غذاهای حاوی زینک بالا نیز عامل اصلی در تولید تستوسترون می باشند و معمولا در گوشت، لوبیاجات، آجیل، برنج قهوه ای، گوشت بوقلمون، سیر و صدف یافت می شود.

ویتامین A

غذاهای حاوی ویتامین A در افزایش و تقویت سطح تستوسترون کمک کننده می باشند. مواد غذایی مثل اسفناج، هویچ، سیب، گلابی و فلفل قرمز کمک کننده هستند. ویتامین A موجب سلامتی سیستم تناسلی می شود.

منابع غذایی

بروکلی

استروژن زیاد در بدن منجر به ساخت چربی می شود که با رشد عضلانی تداخل پیدا می کند. بروکلی حاوی ترکیب مواد غذایی است که به کاهش سطح استروژن کمک می کند.

دانه کدو تنبل

این دانه های کوچک سرشار از زینک می باشند علاوه بر اینکه موجب سلامتی سیستم تناسلی می شوند متابولیسم سالم بدن را نیز تقویت می کنند. آنها همچنین حاوی آمینو اسید تری توفان می باشند که به بدن کمک می کنند سرتونین بیشتری تولید کند (سرتونین موجب تنظیم سطح هورمون ها می شود)

آواکادو

آواکادو حاوی چربی های سالم و سطح بالای ویتامین B6 می باشد که به بهبود تولید تستوسترون کمک می کند همچنین کورتیزول (هورمون استرس) را کاهش می دهد. کلسترول بالا می تواند در تولید تستوسترون تداخل ایجاد کند چربی آواکادو این فرم از کلسترول به نام  LDLرا کاهش می دهد.

تخم چیا

دانه های چیا سرشار از اسیدهای چربی ضروری (EFA) امگا ۳ می باشد همچنین حاوی مواد مغذی زینک، پتاسیم، منیزیم و آهن می باشد. این مواد مغذی به تولید هورمون کمک می کنند.

سیر

سیر مانع تولید کورتیزول می شود چرا که کورتیزول موجب تجزیه بافت عضلانی می شود. سیر همچنین سطح تستوسترون را بالا می برد.

آجیل

بادام و گردو سرشار از آمینو اسید مثل آرژنین می باشند که موجب بهبود فشار خون می شود. آجیل ها همچنین حاوی مقدار بالای چربی های تک اشباعی هستند که به بالا رفتن سطح تستوسترون کمک می کند.

با رژیم سبزیجات تستوسترون خود را افزایش دهید

موز

موز حاوی ویتامین B ، آنزیم برومیلیان و پتاسیم است که سطح تستوسترون را افزایش می دهد.

سویا

داستان های زیادی در مورد سویا شنیده می شود که حاوی ترکیبات شبه استروژن می باشد اما حقیقت ندارد اول اینکه سویا مهمترین منبع پروتئین در میان گیاهخواران می باشد ثانیا تحقیقی توسط دکتر جیل همیلتون ریوز و مارک مزینا صورت گرفت که نشان داد نه سویا و نه مکمل های ایزوفلاون میزان تستوسترون در مردان را تغیر نمی دهند.

منبع: ماسل و فیتنس

ترجمه: بادی فول