مزیت های ورزش هوازی (ایروبیک)

مزیت های ورزش هوازی (ایروبیک)

.تحقیقی جدید نشان داده که ورزش ایروبیک پایدار برای مغز بسیار مفید است
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

مزیت های ورزش هوازی (ایروبیک)

تحقیقی جدید نشان داده که ورزش ایروبیک پایدار برای مغز بسیار مفید است.

تحقیقات زیادی نشان داده اند که فعالیت فیزیکی می تواند حجم مغز را بالا ببرد و زوال عقل مرتبط با بالا رفتن سن را کاهش دهد. تحقیقی روی موش ها انجام شد که به طور ویژه نوروژنز هیپوکامپ (AHN) بزرگسالان را بررسی کرد این هورمون سلول های مغزی جدید در مغز بزرگسالان را تولید می کند. رشد سلول در هیپوکامپ موجب تقویت حافظه و یادگیری می شود. تحقیقات گذشته نشان داده اند تعداد سلول های مغز در موش ها در پاسخ به راه رفتن مداوم روی تردمیل یا دوچرخه دوبرابر یا سه برابر می شود. هدف این تحقیق جدید بررسی خلاف این نتیجه برای دو ورزش غیرهوازی می باشد یعنی ورزش مقاومتی و تمرین اینتروال شدید (HIIT) . اکثر تحقیقات به دنبال این هستند که ببینند ایروبیک چگونه AHN را تحت تاثیر قرار می دهد.

انواع ورزش

برای تست تفاوت بین این نوع ورزش ها، ۸۸ موش به ۴ گروه برای انجام ورزش های مختلف تقسیم شدند. یک گروه چرخی برای دویدن در قفس خود دارند که به آنها اجازه میدهد روی آن بدوند. گروه دیگر اجازه دویدن ندارند در عوض درگیر تمرینات استقامت مثل بالا رفتن از دیوار با وزنه های کوچک که به دم آنها متصل است می باشد. گروه HIIT روی تردمیل قرار گرفتند که به طور متناوب سه دقیقه تند راه می روند و سپس ۲ دقیقه راه رفتن معمولی تا به ۱۵ دقیقه تمرین برسد. گروه کنترل بدون ورزش و غیر فعال هستند.

پس از ۷ هفته آزمایش، موش ها برای نوروژنز هیپوکامپ مورد بررسی قرار گرفتند و سطح های بسیار متفاوتی بین انها کشف شد. گروه دو سطح بسیار بالایی از نورون نسبت به سطح غیر فعال داشتند. جالب توجه است محققان سطح بسیار پایینی از نورون در گروه HIIT نسبت به گروه دو پیدا کردند.

طبق نتایج اخیر، ورزش ایروبیک پایدار و داوطلبانه برای مغز بسیار مفدتر می باشد حداقل از لحاظ نوروژنز هیپوکامپ. جای تعجب بود که تاثیر HIIT و تمرین استقامتی بر روی AHN بسیار متوسط بود.

تاثیرات آن بر انسان

خوب نتایج این تحقیقات در مورد اثرات ورزش بر روی مغز انسان به ما چه می گوید؟

تایید شده نوروژنز بزرگسالان در هیپوکامپ انسان رخ می هد. بعلاوه نشان داده شده که در پاسخ به ورزش ایروبیک تغییرات مشابه ای در جریان خون جوندگان و انسان ها رخ می دهد. بنابراین احتمال دارد ورزش ایروبیک برای نوروژنز هیپوکامپ افراد بزرگسال نیز مفید باشد.

منبع : www.healthclubmanagement

 

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۰۰دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۸دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۷دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۳۷دیدگاه

ارسال دیدگاه