10 روش برای از بین بردن استرس

۱۰ روش برای از بین بردن استرس

استرس بخش اجتناب ناپذیر زندگی است. اینکه چگونه با آن کنار می آیید روی وضعیت جسمانی و احساسی
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
0

۱۰ روش برای از بین بردن استرس

استرس بخش اجتناب ناپذیر زندگی است. اینکه چگونه با آن کنار می آیید روی وضعیت جسمانی و احساسی شما اثر می گذارد. در اینجا ۱۰ استراتژی آرامش بخش به شما می دهیم که می توانید از همین حالا آنها را بکار گیرید تا کمتر در فضای استرس زا قرار گیرید.

  1. جویدن آدامس

احساس سردرگمی و کلافه گی می کنید؟ یک تکه آدامس را بجوید. تحقیقات نشان می دهند جویدن آدامس می تواند به از بین بردن استرس و اضطراب کمک کند. یک حرکت ریتمیک جویدن آدامس می تواند جریان خون به مغز را بالا ببرد. یک نظریه دیگر بیان کرده مزه و بوی آدامس موجب واکنش آرامش بخش در بدن می شود.

  1. بیرون رفتن

بیرون از خانه رفتن یک پادزهر عالی برای استرس است. تحقیقات نشان می دهند که گذراندن چند دقیقه در محیط بیرون، حتی نزدیک به خانه، می تواند باعث بهتر شدن حال و هوای شما شود. نه تنها محیط های طبیعی موجب ارامش می شوند بلکه خارج از منزل بودن به معنای فعال و تحرک داشتن نیز می باشد.

  1. لبخند بزن از ته دل!

یه ضرب المثل قدیمی هست که میگه : بسوز و بساز، یعنی وقتی احساس استرس می کنید در هر شرایطی لبخند بزنید این کار موجب یک تنش در عضلات صورت می شود که موجب کاهش استرس می گردد. لبخند زمانیکه واقعی باشد ماهیچه های اطراف چشم و دهان به کار گرفته میشوند در این حالت است که به طور خاصی استرس از بین می رود.

  1. بو کشیدن اسطوخودوس

بوهای خاص می توانند موجب آرامش شوند. تحقیقی نشان داده پرستارانی که یک شیشه کوچک از روغن اسطوخودوس همراه خود دارند نسبت به پرستارانی که عطر اسطوخودوس همراه ندارند احساس آرامش بیشتری دارند. اسطوخودوس به نوبه ی خود میتواند اثر داروی ضد اضطراب و مسکن را داشته باشد.

  1. موزیک

اگر سرکار مجبورید بحث کنید یا با شرایط استرس زا روبرو می شوید موزیک می تواند شما را خونسرد نگه دارد. گوش دادن به موسیقی سطح کورتیزول (هورمون استرس) را پایین می آورد.

  1. نفس عمیق بکشید

تمرینات تنفسی روشی برای متوقف کردن استرس می باشد. تمرکز روی تنفس توجه را از افکار ترس و استرس زا دور می کند و استرس را از بین می برد. برای انجام این تمرین بصورت عمیق و آهسته از طریق بینی نفس بکشید. می توانید جملات مثبتی که به شما حس خوبی می دهند را تکرار کنید. با ده دقیقه تمرین تنفس عمیق بهترین حال و هوا را بدست خواهید آورد.

  1. با خودتان مهربان باشید

همه ما یک گفتگوی درونی در داخل ذهن خود داریم. گاهی اوقات ما با خودمان به مهربانی و اطمینان بخش حرف نمی زنیم. تسلط بر مهربانی و مثبت صحبت کردن با خود موجب خونسردی می شود و راحت تر می توانید راه حل موثری برای مسایل پیدا کنید. زمانیکه با یک مشکل یا شرایط بحرانی روبرو می شوید تصور کنید می خواهید با دوستی که در این شرایط مشابه قرار گرفته حرف بزنید. به خودتان بگویید : می توانم درستش کنم، یا همه چیز روبراه خواهد شد نگران نباش، این عبارات بسیار موثرتر و اطمینان بخش تر از منفی صحبت کردن می باشند.

  1. استرس های خود را بنویسید

آیا استرس دارید؟ در یک دفترچه در مورد مشکلات خود بنویسید. این کار به شما کمک می کند احساس آرامش کنید و کمک می کند به راه حلی برسید که قبلا به آن فکر نکرده اید. با نوشتن احساسات خود در یک دفترچه، یا کامپیوترتان یا حتی در گوشی خود می توانید از این روش بهره ببرید. به یاد داشته باشید باید در مورد احساساتتان کاملا صادق باشید.

  1. با دوستت درد دل کن

حمایت اجتماعی یک مسکن قوی برای استرس است. وقتی استرس دارید پیش دوستان تان یا کسی که دوستش دارید بروید. به دنبال همراهی کسانی باشید که چنین شرایط مشابهی را تجربه کرده باشند. حرف های خود را با کسانی در میان بگذارید که همدردی آنها بتواند شما را آرام تر کند.

  1. ورزش کنید

ورزش کردن در هر شرایطی حال و هوای شما را عوض می کند. فعالیت بدنی ذهن شما را از هر نگرانی دور می کند. همچنین موجب ترشح اندومورفین، هورمون تقویت خلق و خوی، می شود. ورزش می تواند تمرین در یک باشگاه باشد یا پیاده روی طولانی، هر نوع ورزشی موجب کاهش استرس و اضطراب می شود.

 

منبع : http://www.onhealth.com/content/1/stress_reduction

 

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۱۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۶۰۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۵دیدگاه

ارسال دیدگاه