امتیاز دهید
اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

فهرست مطالب

مچ دست

آسیب های مچ دست تقریبا حدود یک چهارم آسیب های ورزش های همگانی می باشد. شیوع بالای آسیب مچ به نیاز درگیری مچ در اکثر فعالیت های ورزشی مربوط می شود مثل نگه داشتن هالتر در حین پرس سینه، حلق آویز شدن میله بارفیکس برای بارفیکس زدن و نگه داشتن راکت تنیس در ورزش تنیس. انجام تمامی حرکات خاص این فعالیت ها با مچ دست صورت می گیرد.

مچ دست قادر به انجام حرکات دور شدن ( آبداکشن )، نزدیک شدن ( آداکشن )، باز شدن ( اکستنشن )، تا شدن ( فلکشن ) و هایپرآداکشن و هایپرفلکشن می باشد . تکرار بیش از حد هر یک از این حرکات ممکن موجب مچ درد یا آسیب دیدگی در مچ شود. برای نمونه تنها به یک نمونه از عارضه های مچ درد اشاره می کنیم.

آسیب دیدگی فیبروکارتیلاژ مثلثی

کشیدگی رباط مچ دست یا فشار سنگین روی آن ناشی از پرس سینه سنگین می تواند موجب آسیب به ساختار فیبروکارتیلاژ در رباط زیرین مچ می شود. افراد اغلب از درد قسمت زیرین مچ شکایت می کنند. فیبروکارتیلاژ مثلثی معمولا بخاطر کشیدگی یا پارگی براثر ضربه بوجود می آید. تشخیص این آسیب دیدگی معمولا از طریق ام آر آی یا آرتوگرام انجام می شود. راه درمان آن ثابت نگه داشتن مچ دست به مدت ۴ تا ۶ هفته می باشد. در صورت خوب نشدن آن معمولا عمل باز یا آرتروسکوپی با طول درمان ۶ تا ۱۸ ماه صورت می گیرد.

تحقیقات نشان می دهد از هر ده نفر افرادی که به این ناراحتی دچار هستند ، یک نفر کسانی هستند که با دست هایشان کار می کنند. خانمهای خانه دار ، تایپیست ها ، قصاب ها ، نجارها، موسیقی دانان و خیاط ها تنیس بازان و وزنه برداران بیشتر به این بیماری دچار می شوند .

 

قوی کردن مچ دست

مچ دست را می توان به طرق مختلف قوی کرد با استفاده از وزنه و تمرینات ایزومتریک  گرفته تا باندهای کششی. فرم استاندارد دمبل و هالتر زدن این است که کف دست رو به بالا و پایین باشد. این تمرین رایجی برای قوی کردن مچ دست می باشد. همچنین فشردن یک توپ تنیس در دست یا فشردن فنر پنجه روش دیگری برای قوی کردن مچ می باشد.  آرنج خود را طوری خم کنید که ساعد شما با بازویتان زاویه نود درجه تشکیل دهد طوری که کف دست شما رو به بالا باشد سپس انگشتان خود را بسته مچ خود را به آرامی به سمت بالا و پایین حرکت دهید . روش دیگر این است که دست خود را در همان حالت تمرین شماره قبل نگه داشته ولی اینبار به جای بالا و پایین کردن مچ دست را به چپ و راست به آرامی حرکت دهید درست مثل حالت خداحافظی کردن . توجه داشته باشید که مچ در این حرکت باید بدون هیچ شکستگی از ساعد باشد .

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه