فهرست مطالب

▪ سعی کنید در درمان چاقی و لاغری خود از داروهای اشتها آور و ضد اشتها و هیچ داروی دیگر استفاده نکنید، چرا که دارو غذا نیست و در هر حال دارای عوارضی می‌باشد.

۱) چاقی
▪ در درمان چاقی خود هیچگاه عجله نداشته باشید، یادتان باشد که رژیم غذایی با کاهش وزن تدریجی علاوه بر اینکه قابل تحمل تر است، عوارضی نداشته، تقریباً غیر قابل بازگشت می‌باشد.


▪ چاقی با بسیاری از بیماری ها چه مستقیم و چه غیرمستقیم ارتباط دارد مانند: هیپرتانسیون (افزایش فشار خون)، آترواسکلروز (سخت‌ شدن جدار رگ ها)، بیماری های کبدی و صفراوی (بیشتر سنگ کیسهٔ صفرا)، آرتریت‌ها از جمله آرتروز (استخوان های هر شخص برای وزن سلامت او طراحی شده است)، اختلالات تنفسی، نقرس، واریس، نازایی، مسمومیت حاملگی، هیرسوتیسم (پرمویی زنان)، چربی بالای خون، فتق و از همه مهمتر احساس محرومیت اجتماعی و حقارت (البته در چاقی های شدید)
▪ چاقی باعث کاهش عمر می‌شود، بطوری که شرکت بیمهٔ عمر متروپولیتن آمریکا به ازای هر اینچ (۵/۲سانتیمتر) دور شکم بزرگتر از دور سینه دو سال و به ازاء هر چهار کیلوگرم اضافه وزن یک سال کاهش عمر در نظر می‌گیرد.
▪ در درمان برخی از بیماری ها قبل از مصرف دارو رژیم غذایی داده می‌شود و چه بسا با رعایت رژیم غذایی نیازی به مصرف دارو نباشد. از جملهٔ این بیماری ها می‌توان از: افزایش فشار خون، افزایش قند خون و افزایش چربی خون نام برد.

 • علل چاقی
  الف) فشارهای درونی، استرس ها و افسردگی ها
  ب) ثانویه به بیماری هایی ازقبیل: هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید)، اختلالات هیپوتالاموس و …
  ج) مصرف بعضی داروها مثل داروهای ضد بارداری، ضدافسردگی و ضد اضطراب و کورتون‌ها
  د) اختلال تغذیه‌ای (دریافت بیشتر انرژی و کمی فعالیت)
  ه) ژنتیک: ۳۰% علت چاقی ها را شامل می‌شود.
 • از تمامی این عوامل اختلال تغذیه‌ای و یا اگر بهتر گفته شود عادات بد غذایی از همه مهم تر است، بطوری که اگر شخصی علاوه بر نیاز روزانه‌اش هر روز یک نان سوخاری (که بسیار کالری کمی دارد) اضافه بخورد، بعد از ۲۰ سال پانزده کیلوگرم اضافه‌وزن پیدا خواهد کرد.
 • درمان‌های چاقی به چهار دستهٔ دارویی، استفاده از وسایل و شیوه‌های مخصوص، جراحی و رژیم‌ درمانی تقسیم می‌شوند.

الف) درمان دارویی:
ـ داروهای دیورتیک (ادرارآور):
که به سرعت با ازدست رفتن آب بدن شخص دچار کاهش وزن (دقت کنید: کاهش وزن نه لاغرشدن) می‌شوند که از نظر علمی نه تنها صحیح نیست بلکه خطرناک نیز می‌باشد. اکثر مؤسساتی که در تبلیغات خود کاهش وزن سریع را نوید می‌دهند از این روش استفاده می‌کنند.

ـ داروهای هورمونی:
مثل داروهایی که باعث پرکاری غدهٔ تیروئید می‌شوند. این داروها نیز با افزایش کاتابولیسم (مصرف انرژی یا سوخت) باعث کاهش وزن و همچنین لاغرشدن می‌شوند که این روش نیز به دلیل اینکه در روند طبیعی بدن اختلال ایجاد می‌کند، ازنظر علمی صحیح نبوده خطرناک می‌باشد.
ـ داروهای ملین: این داروها با دفع مواد غذایی بدن و جلوگیری از جذب مواد باعث کاهش وزن می‌شوند که واضح است در درازمدت باعث سوءتغذیه و کمبود بعضی مواد موردنیاز بدن خواهند شد. ضمن اینکه خود نیز عوارضی از قبیل شکم‌ درد و … دارند.

این داروها همانگونه که از نامشان پیداست با کاهش دادن اشتهای شخص باعث کم‌ خوردن و کاهش دریافت انرژی می‌شوند. عوارض آنها بیشتر سوء‌ تغذیه، ریزش مو، ضعف و افسردگی می‌باشد. سرگروه این داروها که در ایران زیاد مصرف میشود فن فلورامین میباشد که از سال ۱۹۹۸ مصرف آن به دلیل ایجاد عوارض روی دریچه های قلب، در آمریکا ممنوع شده و از فارماکوپه آمریکا حذف شده است.

ـ داروهایی که مانع جذب چربی می‌شوند:
این داروها که امروزه مورد مصرف زیادی پیدا کرده و تبلیغات زیادی در مورد آن انجام می‌شود با اتصال به چربی مواد غذایی مانع جذب آنها می‌شود و بدینوسیله کالری کمتری به بدن می‌رسد. به دلیل اینکه در رژیم غذایی افراد ایرانی بر خلاف غربی ها مواد نشاسته‌ای بیشتر است، مصرف آنها کاملاً مؤثر نبوده همچنین این داروها برخلاف تبلیغات انجام شده روی چربی بافتهای بدن تأثیری ندارد. لذا فقط تا زمان مصرف مؤثر بوده ضمن اینکه به دلیل عدم جذب ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین K ،A ،D ،E شخص دچار کمبود این ویتامین‌ها شده و همچنین این داروها قیمت بالایی دارند. در حال حاضر تحقیقات روی این داروها انجام می‌شود که دارویی ساخته شود که روی چربی بافت بدن هم مؤثر باشد. اگر چنین دارویی ساخته شود جای تمامی رژیم های تغذیه‌ای را خواهد گرفت.

ب) استفاده از وسایل و شیوه‌های مخصوص: عبارتند از:

سونا، ترموتراپی (استفاده از گرمای موضعی) ماساژ درمانی، کمربند لاغری، طب سوزنی، کرمها، پمادها، ژلها، گوشوارهٔ لاغری که همگی اینها از نظر علم پزشکی و تغذیه مورد قبول نمی‌باشند و همگی کم یا بیش باعث ایجاد عوارض می‌شوند. ضمناً بیشتر این راه ها بجای کاهش وزن یا لاغری فقط باعث کاهش سایز می‌شوند.
ج) درمان های جراحی:
در موارد چاقی‌های بسیار شدید انجام می‌شود. شامل برداشتن قسمت‌هایی از روده یا معده، بالون‌گذاری داخل معده برای کاهش حجم آن و برداشتن چربی زیر پوست شکم با ساکشن یا لیزر که همگی اینها به دلیل عوارض شدیدی که دارند زیاد مورد توجه نیستند.

د) رژیم درمانی:
ـ آب درمانی:
یکی از روشهای قدیمی است و بعد از پایان دوره به دلیل محرومیت شدید غذایی اختلالات گوارشی بهمراه دارد. علاوه بر عوارض شدید جسمانی فقط برای مدت کوتاهی می‌تواند قابل تحمل باشد.
ـ کاهش وزن از طریق ورزش:
ورزش یکی از روشهای بسیار مناسب برای برخورداری از جسم سالم و وزن ایده‌آل است. کاهش وزن فقط از طریق ورزش مشکل و دشوار است چرا که مثلاً برای کاهش یک کیلوگرم وزن باید ۲۰ ساعت پیاده‌روی کرد.

ـ کاهش وزن از طریق رژیم غذایی: حذف یک وعدهٔ غذایی مثل صبحانه یا شام از جملهٔ این روشهاست که با حذف صبحانه فرد دچار افت قند خون طی روز و کاهش کارآیی روزانه و پرخاشگری شده و درضمن در وعده‌های بعدی با پرخوری جبران می‌شود. ضمن اینکه سوء‌تغذیه نیز از عوارض آن است. بهترین شیوه در این مورد، رژیم غذایی بر مبنای علمی آن است که در آن تمام مواد مورد نیاز بدن در رژیم غذایی تأمین میشود.

ـ کاهش وزن از طریق رژیم غذایی همراه با ورزش: این روش بهترین و اصولی‌ترین روش برای کاهش وزن و داشتن وزن ایده‌آل است. در این روش از یک رژیم غذایی برنامه‌ریزی شده همراه با ورزش متعادل (مانند پیاده‌روی) استفاده می‌شود. این روش سلامت جسم و روح را به ارمغان می‌آورد و عوارضی مانند ریزش مو و چروکیدگی پوست و … را درپی نخواهد داشت. در طی رژیم باید عادات غذایی گذشته را ترک کنید و به عادات غذایی جدید انس بگیرید که این مهمترین اصل در درمان چاقی است.

باتوجه به موارد فوق بهترین و سالمترین راه حل ارائه‌شده در مورد درمان چاقی این موارد می‌باشد:

۱) رژیم غذایی صحیح
۲) ورزش مناسب و کافی
۳) تغییر رفتار و اصلاح عادات بد غذایی
ـ در هر رژیم غذایی صحیح باید این گروه های غذایی وجود داشته باشد: شیر و لبنیات، حبوبات و غلات، میوه و سبزیجات، گوشت
ـ رژیم غذایی باید:
۱) تأمین کنندهٔ انرژی مورد نیاز روزانه باشد.
۲) تأمین کنندهٔ ریز مغزی ها باشد (موادی که به مقدار بسیار کم باید در غذا وجود داشته باشد)
۳) بر اساس فرهنگ غذایی ایرانی باشد.
۴) تنوع لازم را داشته باشد.
۵) در یک رژیم غذایی اصولی کاهش وزن تدریجی است. بطوری که حداکثر یک کیلوگرم در هفته مجاز به کاهش وزن می‌باشیم. به همین دلیل باید حوصله داشته و با دقت برنامهٔ خود را اجرا کنید. ضمناً اگر قبل از رژیم عکسی از خود داشته باشید بهتر خواهد بود. توجه داشته باشید با کاهش وزن (درحقیقت رسیدن به وزن ایده‌آل) جوانتر هم به نظر خواهید رسید. (قابل توجه خانم ها)

● آیا می دانید چگونه وزن کم کنید
چاقی مسئله ای است که در سرتاسر جهان میلیون ها انسان را رنج می دهد. همه ساله مقادیر زیادی پول صرف مبارزه با چاقی می شود و برای لاغر شدن تاکنون صدها روش و متد پیشنهاد شده است. مشکل مهم این است که چاق ها هم زمان با فکر لاغر شدن حاضر نیستند از لذت خوردن دست بکشید. حقیقت این است که متاسفانه هنوز یک فرمول کاملا عملی ابداع نشده که انسان بتواند با استفاده از آن بطور قطع وزن خود را از دست بدهد یا چیزی بخورد که باعث کاهش وزن شود، ولی غذاهایی وجود دارد که در آنها عواملی است که ما را در لاغر شدن؛ تناسب اندام و حفظ سلامتی یاری می دهند.

● خطر لاغر شدن سریع
بعضی اوقات متاسفانه افراد اصرار دارند که با هر وسیله ای که شده در مدت کوتاهی مقدار زیادی از وزنشان را کم کنند. متاسفانه این روشها با خطرات بسیار زیادی و حتی احتمال مرگ همراه است. لاغر شدن باید تدریجی، آرام، کند ولی تدریجی باشد. لاغر شدن سریع کلیه اعمال حیاتی بدن را مختل نموده، تعادل بدن را بر هم می زند و ممکن است عوارضی پیش آورد که در سراسر عمر همراه انسان باشد. از مهمترین این عوارض پیدایش افسردگی روانی است. شخصی که سریع وزن کم کرده است از هیچ چیز لذت نمی برد و نسبت به اتفاقات محیط اطرافش بی تفاوت می شود. عارضه دیگر سریع لاغر کردن؛ چین و چروک خوردن پوست است زیرا به پوست فرصتی داده نمی شود که بتدریج منقبض شود و پوست آویزان، شل و بد منظره می گردد.

● چگونه وزن از دست می دهید
معمولا افراد از لحاظ از دست دادن وزن به سه گروه تقسیم می شوند
۱) گروهی که سریع وزن از دست می دهند.
۲) گروهی که بطور متوسط و بدون رنج زیاد وزن از دست می دهند.
۳) آنهایی که کند وزن کم می کنند.

گروه اول با کوچکترین تغییری در روال زندگی یا مصرف مواد غذایی چاق و لاغر می شوند. گروه دوم معمولا قادر به کنترل وزن خود بوده و بیشتر از ۱۵ کیلو اضافه وزن ندارند. گروه سوم برای لاغر کردن خود باید خیلی تلاش کنند. البته معمولا افراد این گروه رژیم را کاملا رعایت نمی کنند، بین غذاها چیزی نمی خورند و کارهای بدنیشان بسیار کم است.

پس قبل از پیروی از هر نوع رژیم، با تجربه ای که از وضعیت بدنتان بدست آورده اید باید تعیین کنید که جزو کدام دسته می باشید و در این مورد از پزشک معالج یا مشاور تغذیه خود راهنمایی های لازم را درخواست کنید.

چاقی فقط در اثر زیاد خوردن عارض نمی شود راه های دیگری نیز وجود دارد که آنها هم منجر به چاقی می شوند که اکثرا ناشی از یک بیماری در بدن است.

 •  چاقی در اثر افزایش سن

با افزایش سن سوخت و ساز بدن کاهش می یابد و در نتیجه به غذای کمتری نیاز خواهد داشت. غذا خوردن به روال همیشگی منجر به چاقی خواهد شد.

 • چاقی در اثر کم کاری غده تیروئید

هورمن مترشحه از این غده ضمن انجام کارهای مختلف در سوخت و ساز بدن نیز نقش مهمی دارد. اگر کسی به بیماری گواتر سمی (بزرگ شدن غده تیروئید) دچار شود بتدریج لاغر شده و بر عکس اگر غده کم کار باشد، کاهش هورمون منجر به اختلال در کار سوخت مواد بدن به تدریج چاقتر می شود.

▪ بیماری قند
این بیماری مزمن معمولا با چاقی همراه است. البته در برخی موارد معتقدند که چاقی زیاد منجر به ابتلا به این بیماری می شود.

▪ چاقی در اثر بدی کار غدد داخلی
اکثر اعمال بدن تحت کنترل یک سیستم هورمونی است که توسط قسمتی از مغر بنام هیپوتالاموس و غده هیپوفیز کنترل می شوند. اگر به هر علتی عمل این اندام ها مختل شود، مرضی بنام کوشینگ طاهر می شود که منجر به چاقی بیش از حد می شود.

▪ بد کار کردن کلیه ها و قلب 
کلیه ها وظیفه دفع آب را دارند و هر دقیقه در حدود یک سانتیمتر مکعب ادرار از کلیه ترشح می شود که همراه خود سموم بدن را دفع می کند. اگر کار کلیه به هر ترتیب بهم بخورد آب در نسوج باقی می ماند؛ بدن ورم می کند و وزن زیاد می شود. همینطور وقتی قلب خوب کار نکند و عمل پمپاژ خود را درست انجام ندهد آب در بدن جمع می شود و باعث چاقی می گردد.

▪ چاقی در زنان یائسه و مردان مسن
در خانم ها بدنبال کاهش ترشح هورمون های زنانگی بتدریج وزن افزایش می یابد. در نتیجه این افراد باید متوجه این خطر بوده و در خوردن مواد غذایی امساک کنند.

● چگونه با چاقی برخورد کنیم
اولا تعیین میزان و درجه چاقی براساس جداول و ضرایبی صورت می گیرد که برای همین منظور با توجه به حد نرمال و استاندارد هر جامعه ای تعیین شده است. اگر می دانید که اضافه وزن دارید در درجه اول باید بدنبال علت آن باشید. آیا بیماری خاصی از انواعی که در بالا ذکر شد دلیل آن است؟

آیا تغییری در برنامه غذایی خود داده اید؟
آیا روشهای تهیه و طبخ غذایی شما بهداشتی است؟
آیا زمینه ارثی برای چاق شدن دارید؟
آیا به اندازه کافی فعالیت می کنید؟

معمولا اضافه وزن تا یک پنجم وزن طبیعی را می توان به آسانی با افزایش میزان فعالیت و نظارتی صحیح بر مقدار غذایی دریافتی روزانه متعادل نمود. در موارد دیگر کمک آزمایشات کلینیکی؛ چاقی علت یابی شده و به طبع درمان وزن نیز کنترل می شود.
محققین هفت سازمان بزرگ بهداشتی دنیا معتقدند که شما می توانید بیماری هایی مانند مرض قند؛ سرطان؛ بیماری های قلبی؛ عروقی؛ بیماری های خونی و بیماری های ریوی را به شرط رعایت نکات زیر کنترل کرده و از شر آنها در امان بمانید:

▪ غذایی که می خورید از همه مواد غذایی بوده و متنوع باشد.
▪ از چربیها بخصوص چربی های اشباع شده (جامد) پرهیز کنید.
▪از مصرف نمک اضافه به همراه غذا دوری کنید.
▪ مصرف الکل را قطع کنید زیرا که به شما آسیب های جبران ناپذیری وارد می نماید.
▪ روزانه بین ۶-۸ لیوان آب بنوشید.
▪ در برنامه غذایی خود بیشتر از انواع منابع پروتئینی گیاهی استفاده کنید.
▪ مصرف میوه ها و سبزیجات را کم کم بالا ببرید و سعی کنید این مواد را بیشتر بصورت خام میل کنید.
▪ برای دوری از چاقی از مشکلات فکری بپرهیزید.
▪ در شبانه روز حداقل ۶ ساعت خواب آرام و راحت داشته باشید.

۲) لاغری
لاغری یک مکانیسم مزمن است و مثل هر پروسهٔ مزمن دیگری نیاز به زمان دارد.
سعی کنید در درمان لاغری خود از دارو استفاده نکنید، چرا که دارو غذا نیست و در هر حال دارای عوارضی می‌باشد. (به استثنای داروهای اشتهاآور و تقویتی که توسط پزشک تجویز می‌شود)
در درمان لاغری خود هیچگاه عجله نداشته باشید، یادتان باشد که رژیم غذایی با افزایش وزن تدریجی علاوه بر اینکه قابل تحملتر است، عوارضی نداشته، تقریباً غیر قابل بازگشت می‌باشد.

▪ علل لاغری :
الف) فشارهای درونی، استرس ها و افسردگی ها
ب) ثانویه به بیماری هایی ازقبیل: هیپرتیروئیدیسم (پر‌کاری تیروئید)، دیابت (بیماری قند خون بالا)، بیماری‌های انگلی، بیماری‌های گوارشی و …
ج) اختلال تغذیه‌ای (دریافت کم کالری و زیادی فعالیت)
د) ژنتیک

● درمان‌های لاغری به دو دستهٔ دارویی و رژیم‌درمانی تقسیم می‌شوند.

الف) درمان دارویی:

ـ داروهای اشتهاآور:

این داروها با افزایش اشتها سبب بیشتر خوردن شده، دریافت انرژی توسط بدن را افزایش می‌دهند. سردستهٔ این داروها که در ایران بسیار استفاده می‌شود، سیپروهپتادین می‌باشد. علاوه بر این داروهای تقویتی مثل ویتامین‌ها همچنین عناصر کمیاب مثل روی نیز کاربرد دارند. تمامی این داروها زمانی مؤثرند که شخص از هر نظر سالم باشد.

ـ داروهایی که با احتباس نمک و بدنبال آن آب باعث افزایش وزن می‌شوند:
از این گروه دارو می‌توان از کورتون‌ها نام برد. این داروها با احتباس آب و نمک باعث عوارض زیادی برای بدن شده علاوه بر این عوارض گوارشی، استخوانی و … دیگری نیز دارند.

ـ داروهایی که با کاهش متابولیسم بدن باعث افزایش وزن می‌شوند:
این داروها به صورت کاذب کم‌کاری تیرویید ایجاد کرده، با کاهش متابولیسم بدن سبب افزایش وزن می‌شوند. این گروه نیز با توجه به بر هم‌زدن نظم طبیعی بدن باعث ایجاد عوارض می‌شوند.

ب) رژیم‌درمانی :
ـ ارائهٔ برنامهٔ کامل و علمی از نظر علم تغذیه:
اگر شخص کاملاً از نظر بیماری‌های عامل لاغری بررسی شده و در حال سلامت باشد، با استفاده از یک رژیم استاندارد که تمام مسائل تغذیه‌ای در آن رعایت شده باشد قادر به افزایش وزن خواهد بود.
ـ با توجه به موارد فوق بهترین و سالمترین راه حل ارائه‌شده در مورد درمان لاغری این موارد می‌باشد:

الف) رژیم غذایی صحیح
ب) ورزش مناسب و کافی
در هر رژیم غذایی صحیح باید این گروه های غذایی وجود داشته باشد:
شیر و لبنیات، حبوبات و غلات، میوه و سبزیجات، گوشت

▪ رژیم غذایی باید:

تأمین کننده انرژی مورد نیاز روزانه باشد.
ـ تأمین کننده ریزمغزی ها باشد موادی که به مقدار بسیار کم باید در غذا وجود داشته باشد.
ـ بر اساس فرهنگ غذایی ایرانی باشد.
ـ تنوع لازم را داشته باشد.
ـ در یک رژیم غذایی اصولی افزایش وزن تدریجی است. بطوری که حداکثر یک کیلوگرم در ماه می‌توانید افزایش وزن داشته باشید. به همین دلیل باید حوصله داشته و با دقت برنامهٔ خود را اجرا کنید. ضمناً اگر قبل از رژیم عکسی از خود داشته باشید بهتر خواهد بود.

● CYPROHEPTADINE HCI موارد مصرف‌:

سایپروهپتادین‌ برای‌ درمان‌آلرژی‌ ناشی‌ از تب‌ یونجه‌، کهیر و کهیرغول‌آسا، کهیر ناشی‌ از سرما، میگرن‌ ودرمان‌ بیماری‌ کوشینگ‌ استفاده‌ شده‌است‌.
▪ مکانیسم‌ اثر: این‌ دارو آنتاگونیست‌ گیرنده‌های‌ H۱ و گیرنده‌های‌ سروتونینی‌ می‌باشد. به‌ دلیل‌ خاصیت‌ آنتی‌ هیستامینی‌ آن‌، اثر ضد آلرژی‌ دارد.

▪ هشدارها:
۱) احتمال‌ سرگیجه‌، تسکین‌ بیش‌ از حد، اغتشاش‌ شعور و کمی‌ فشار خون‌ ناشی‌ از مصرف‌ این‌ دارو در سالخوردگان‌ بیشتر است‌.
۲) مصرف‌ طولانی‌ مدت‌ این‌ دارو باعث‌خشکی‌ دهان‌ می‌شود و احتمال‌ گلودرد، عفونت‌ دهان‌ و گلو و پوسیدگی‌ دندان‌ وجود دارد.
▪ عوارض‌ جانبی‌:
عوارض‌ شایع‌ این‌ دارو خشکی‌ دهان‌، تاری‌ دید، خواب‌ آلودگی‌،غلیظ شدن‌ ترشحات‌ نایژه‌ و افزایش‌ وزن‌ می‌باشند.
▪ تداخل‌های‌ دارویی‌:
مصرف‌ همزمان‌ این‌ دارو با مضعف‌های‌ CNS ممکن‌ است‌ اثرات‌ مضعف‌ آن‌ را افزایش‌ دهد. استفاده‌ همزمان‌ این‌ دارو با داروهای‌ آنتی‌ کلینرژیک‌ اثرات‌ جانبی‌ آن‌ را تشدید می‌کند. مصرف‌ همزمان‌ داروهای‌ سمی‌برای‌ گوش‌ مانند سالیسیلات‌ها ووانکومایسین‌ با این‌ دارو ممکن‌ است‌ اثرسمی‌ آن‌ را بر گوش‌ از جمله‌ وزوز گوش‌ و سرگیجه‌ را بپوشاند.
▪ نکات‌ قابل‌ توصیه‌:
۱) احتمال‌ افزایش‌ وزن‌وجود دارد.
۲) بمنظور کاهش‌ تحریک‌ گوارشی‌ همراه‌ با غذا، آب‌ یا شیر مصرف‌ گردد.
۳) در صورت‌ بروز خواب‌ آلودگی‌ از انجام‌ کارهایی‌ که‌ نیاز به‌ تمرکز حواس‌ دارند خودداری‌ گردد.
۴) این‌ دارو می‌تواند عوارض‌ سمی‌ گوشی‌ سالیسیلات‌ها را بپوشاند.

▪ مقدار مصرف‌:

الف) بزرگسالان‌:
در درمان‌ آلرژی‌ مقدار ۴میلی‌گرم‌ ۴ ـ ۳ بار در روز و حداکثر ۳۲میلی‌گرم‌ در روز مصرف‌ می‌شود. در میگرن‌ ۴ میلی‌گرم‌ تجویز که‌ در صورت‌نیاز پس‌ از نیم‌ ساعت‌ تکرار می‌شود. مقدارمصرف‌ نگهدارنده‌ آن‌ ۴ میلی‌گرم‌ هر ۶ ـ ۴ساعت‌ است‌.
ب) کودکان‌:
در کودکان‌ ۶ ـ ۲ سال‌ ۲ میلی‌گرم‌۳ ـ ۲ بار در روز و حداکثر ۱۲ میلی‌گرم‌ در روز مصرف‌ می‌شود.
▪ اشکال‌ دارویی‌: Tablet: ۴mg
ـ فارماکوکینتیک‌: این‌ دارو بخوبی‌ از دستگاه‌گوارش‌ جذب‌ می‌گردد. اثر آن‌ ۶۰ ـ ۱۵دقیقه‌ پس‌ از مصرف‌ خوراکی‌ ظاهرمی‌گردد. دفع‌ آن‌ کلیوی‌ و اغلب‌ به‌صورت‌متابولیت‌ طی‌ ۲۴ ساعت‌ صورت‌ می‌گیرد.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه