تمرین با دمبل

هفت مزیت تمرین با دمبل

تمرین با دمبل مزیت های بسیاری نسبت به تمرین با هالتر دارد. بنجامین فرانکلین بزرگ در نامه اش
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
2+

تمرین با دمبل مزیت های بسیاری نسبت به تمرین با هالتر دارد. بنجامین فرانکلین بزرگ در نامه اش به پسر خود نوشت : “من متعادل زندگی کردم، شراب نخوردم و از تمرینات روزانه با دمبل استفاده کردم تو نیز همین راه را برو”.

اهداف جدی برای حجم و قدرت می تواند از طریق تمرین با دمبل بدست آید. حتی می توان گفت برای به حداکثر رساندن قدرت و هیپرتروفی، تمرین با دمبل باید حداقل یک نقش جزیی در منطقه تمرین فرد بازی کند.

 نگاهی بر هفت مزیت دمبل بر هالتر می اندازیم.

تمرین با دمبل

 1. ثبات سازی و فعال سازی

یک کار تحقیقاتی برای مقایسه فعالیت الکترومیوگرافی سینه، جلو بازو و پشت بازو در زمان اجرای پرس سینه با هالتر، پرس سینه، دستگاه اسمیت و پرس سینه دمبل اجرا شد. نتیجه ی پرس سینه دمبل و پرس سینه هالتر در فعالیت حرکات سینه و پشت بازو مشابه بود. اما نتیجه حرکت جلو بازو با دمبل به طور چشمگیری بهتر از هالتر بود. چرا؟

دمبل نیاز به ثبات بیشتری دارد که به نوبه خود موجب فعالیت بیشتر فیبرهای عضلانی می شود.

تمرین با دمبل

 1. تشخیص و حذف نامتعادل های قدرتی

دمبل ها عضلات زیرین بدن را وادار می کنند به صورت یک جانبه کار کنند. اگر یک طرف بدنتان از طرف دیگر ضعیف تر است هیچ جای فرار و چاره ای نیست. جبران کامل آن با دمبل غیر ممکن است اما دمبل می تواند عامل موثر جنگ با عدم توازن در بدن باشد.

تمرین با دمبل

 1. ایمنی

یک اشتباه در اسکات سنگین ممکن است عواقب بدی برای شما داشته باشد و میله هالتر عامل آسیب زدن به شما می شود. اما تمرین با دمبل اینگونه نیست. موقع موفق نشدن در پرس سینه سنگین کافیست اونارو زمین بیاندازید.

تمرین با دمبل

 1. تکنیک نیروی شدید

مزیت استراحت، مکث و حرکت ست های کاهشی (هرمی معکوس) و ست های کاهشی قدیمی این است که اجرای آنها راحت تر است و برای فرد تمرین کننده که تنها است آسان تر است. تکنیک هرم معکوس منحصر به تمرین با دمبل است. تکنیک های موثر با شدت بالا اکثرا انجام آنها با هالتر توصیه نمی شود.

تمرین با دمبل

 1. بالا بردن طیف حرکت

  یکی از موثرترین روش ها برای بارگذاری بیش از حد عضلات به منظور کسب قدرت و عضله سازی افزایش طیف حرکت است. تنها طیف حرکت زیاد می تواند با پرس و حرکات دمبل کامل شود. دمبل ها می توانند بعد جدیدی از بار بیش از حد به حرکات افزایش دهنده حجم اضافه کنند.

تمرین با دمبل

 1. حرکت آزاد

زمانیکه پرس سینه با هالتر انجام می دهید بازوها و شانه های شما در یک وضعیت ثابت قرار می گیرند و تمرین از طریق طیف حرکتی انجام می شود. در مقابل پرس دمبل به فرد اجازه می دهد الگوی حرکتی را به آرامی تغییر دهد و باعث حرکت آزادانه ی شانه شود. پرس هالتر مجموعه طیف حرکتی دارد که به دلیل وضعیت ثابت انجام اگر کوچکترین اشتباهی صورت گیرد موجب آسیب به شما می شود، ولی پرس دمبل به شما اجازه می دهد شانه های خود را به داخل و خارج بچرخانید یا اینکه آنها را بالاتر و پایین تر از بدن خود ببرید و عضلات خود را بدون درد مورد تمرین قرار دهید.

تمرین با دمبل

 1. جلوگیری از آسیب

درصد بالایی از اتفاقات افتاده در باشگاه ها نزدیک خرک دمبل بوده است. این به خاطر عدم تمرکز افراد می باشد. دمبل ها علت آسیب هایی که مردم می بینند نیستند. درجه زیاد حرکت آزاد در یک طیف طبیعی موجب آسیب کمتر می شود. به علاوه با مشخص کردن و حذف عدم توازن احتمال آسیب به شدت کاهش می یابد.

منبع: muscleandfitness

ترجمه: بادی فول

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۰دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۷دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۸دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۶۴دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۵دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۳۳دیدگاه

ارسال دیدگاه

4 دیدگاه در “هفت مزیت تمرین با دمبل

 1. Avatar
  1. نویسنده
   اصغر مرادی
 2. Avatar
  1. نویسنده
   اصغر مرادی

ارسال دیدگاه