فهرست مطالب

بهترین منابع پروتئین گیاهی برای ورزشکاران

تنها چند ماه دیگر به المپیک تابستانی مانده است. همه ورزشکاران جوجه یا ماهی کباب شده نمی خورند ورزشکارانی هستند که گیاه خوار می باشند و به پروتئین نیاز دارند. منابع پروتئین گیاهی زیر به عملکرد بهتر شما کمک خواهند کرد.

توفو

بهترین پروتئین گیاهی برای ورزشکاران

چه در سالاد مصرف شود یا با فلفل، مارچوبه و پنیر چدار، باهاش املت درست کرده باشید نصف فنجان توفو حاوی ۱۰ گرم پروتیئن می باشد. به علاوه بعضی از توفوها با اضافه کردن کلسیم آماده می شوند، که با مصرف انواع آنها می توانید ۵۰ درصد از کلسیم مورد نیاز روزانه خود را تامین کنید.

تخم مرغ

بهترین پروتئین گیاهی برای ورزشکاران

چه قبل از تمرین ساندویچ املت میل کنید یا تخم مرغ آب پز را به عنوان میان وعده ی فوری بخورید، مصرف تخم مرغ در هر زمان از روز عالی می باشد. کلسترول آنها تهدید کننده نمی باشد، پس از زرده به خاطر پروتئینش و دیگر فواید آن مثل لوتئین لذت ببرید. لوتئین برای سلامت بینایی بسیار مفید است. هر تخم مرغ حاوی ۶ گرم پروتئین است.

سویای سبز

بهترین پروتئین گیاهی برای ورزشکاران

ماهی تنها منبع پروتئین در سوشی نیست. اگر شما یک رول سبزیجات در کنار سویا سبز سفارش دهید ۱۱ گرم پروتئین از این ماده غذایی خوشمزه را به بدن خود می افزایید. اما مراقب باشید زیاد نمک به آن نزنید.

کوینولا

بهترین پروتئین گیاهی برای ورزشکاران

این دانه ی مرسوم در واقع دانه ای از گیاهی مشابه با اسفناج می باشد. کوینولا دارای پروتینی کامل و سرشار از فیبر و همچنین دیگر عناصر کم مصرف مثل منگنز، منیزیم و فسفر است. کوینولا حاوی ۸ گرم پروتئین در هر فنجان می باشد. تمام محصولات پخته ی آن یا حتی به عنوان فرنی صبحانه خوشمزه است.

لوبیاجات

بهترین پروتئین گیاهی برای ورزشکاران

خواه پخته یا بو داده آن را ترجیح دهید خواه کنسرو شده ی آن را، لوبیاها منبع خوب پروتیئن و فیبر می باشند. لوبیاهای کدر رنگ با بیش از ۷ گرم پروتئین و فیبر در یک نصف فنجان عالی می باشند اما لوبیاهای سفید رنگ با بیش از ۹ گرم پروتئین و ۶ گرم فیبر در اولویت قرار می گیرند.

آجیل و کره آجیلی

بهترین پروتئین گیاهی برای ورزشکاران

با توسعه صنعت بادام، بادام هندی و حتی فندق به صورت کره، آسان تر از این روش برای دریافت پروتیئن بسته بندی با چربی های سالم پیدا نخواهید کرد. کره بادام زمینی ۴ گرم پروتئین در هر قاشق غذاخوری دارد، که مقدار مناسب برای افزودن به اسموتی قبل از تمرین است. حدود ۲۳ گرم بادام ۶ گرم پروتیئن دارد اما مراقب کالری و کنترل بخش رژیم ورزشی خود برای انواع آجیل و کره ی آجیل باشید.

نخود

بهترین پروتئین گیاهی برای ورزشکاران

با ۷ گرم پروتئین و ۶ گرم فیبر در نصف فنجان، ثابت شده نخود موجب طول عمر ضربان و نبض می شود. اضافه کردن نخود به سالاد یا برشته کردن آن با روغن زیتون و زیره موجب ارضای نیاز به وعده های هوس برانگیز می باشد.

شیر غیرلبنی

بهترین پروتئین گیاهی برای ورزشکاران

با مصرف نوع جدید شیر غیر لبنی به خصوص در هر روز، افزایش پروتئین بدن کار آسانی شده است و می توانید راحت مزه ی اسموتی های مورد علاقه ی خود را همزمان تغیر دهید. شیر سویا، یا شیر نخود را امتحان کنید.

پودر پروتئین

بهترین پروتئین گیاهی برای ورزشکاران

به عنوان یک گیاهخوار که ورزش می کند، مساله دریافت پروتئین کافی همیشه یک مساله است. یکی از بهترین پودرهای پروتئین، مکملی است که حاوی نخود، جو، تخم کدو تنبل و تخم آفتابگردان آلی باشد.

لبنیات

بهترین پروتئین گیاهی برای ورزشکاران

چه شیر، ماست یا پنیر کاتیج باشد لبنیات حامی و پشتیبان شماست. شیر روزانه حاوی ۸ گرم پروتئین در یک فنجان است. ماست یونانی به طور متوسط ۱۳ گرم پروتئین دارد و پنیر کاتیج در ۱۰۰ خود ۱۰ گرم پروتئین دارد.

منبع : fitnessmagazine.com

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه