برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

منو
برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

فهرست مطالب

خواص ویتامین C

 ویتامین C ،ویتامینی برای کنترل کورتیزول:

چاد نیکولز در سال های اولیه قهرمانی رونی کلمن مشاور رژیم و مکمل های او بود و با همین قهرمانی ها شهرت زیادی برای خودش دست و پا کرد. با اینکه سال های آخر با کولمن همراهی نکرد، اما در حال حاضر از مربیان صاحب نام آماده سازی مسابقه به حساب می آید. او در این مقاله ارزش ویتامین C برای بدنسازان را مورد اشاره قرار داده است.

ویتامین C یکی از مثال هایی است که در آن «بیشتر» مساوی با «بهتر» است. برخی ویتامین ها محدودیت هایی در دز مصرفی دارند. اما از آنجا که بدن انسان دارای آنزیم های ضروری برای تولید ویتامین C نیست مشکلی به وجود نمی آید که آن را از طریق غذا و مکمل غذایی دریافت کنید.

ویتامین C به سرعت وارد بدن می شود و به سرعت هم خارج می شود. با این جریان، مهم است که مصرف آن در روالی منظم برای بدن حفظ شود. بهترین روش برای انجام این کار دریافت چندین دز ویتامین C در طول روز است و حصول اطمینان از اینکه رژیم غذایی تان حاوی غذاهایی از این ویتامین است.

دز مصرفی پیشنهادی توسط FDA حدود ۹۰ میلی گرم در روز برای بزرگسالان مرد توصیه شده و ۷۵ میلی گرم برای بزرگسالان زن.

من به شدت اعتقاد دارم که هر چه ویتامین C بیشتر دریافت شود بهتر است. برای افراد سالم من توصیه ام مصرف روزی ۲ وعده ۵۰۰ میلی گرمی است که از نظرم حداقل میزان است.

با این حال برای کسی که کار می کند و فعالیت های بدنی زیادی دارد یا سطح استرس بالایی دارد و برای تعریق سیستم ایمنی بدن، حس می کنم مهم است ویتامین C حدود ۳ وعده ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی گرمی در طول روز دریافت شود.

ویتامین C یکی از ایمن ترین ویتامین های شناخته شده است که اثرات جانبی خیلی اندکی دارد. بعضی از بدترین عوارض گزارش شده در مورد مصرف اضافی ویتامین C، حس ناراضی در شکم، درد شکم و حالت تهوع است.

به هر حال در مورد مصرف هر ماده ای قبل از آن با پزشک مشورت کنید شاید لازم باشد در شرایطی خاص مصرف این ویتامین را محدود کنید.

ویتامین C چه به صورت غذا و چه مکمل در کنار آهن می تواند به جذب آهن کمک کند و برای کسانی که کم خونی دارند یا آنهایی که تیروئیدشان کم کار است مفید خواهد بود.

 خیلی ها که تیروئید کم کار دارند، آهن بدن و سطح ویتامین C شان نیز اندک است.

خواص ویتامین C

یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که در بهبود سلامت و جلوگیری از بیماری ها تاثیر زیادی دارد. ویتامین C تولید پروتئین کولاژن را اضافه میکند که نه تنها پوست را شاداب و جوان نگه می دارد بلکه همچنین به بهبود زخم ها کمک کرده، مفاصل و استخوان ها را سلامت حفظ می کند و عضلات را بعد از تمرین ترمیم می کند.

به کوتاه شدن زمان سرماخوردگی ها کمک می کند و همچنین تقویت سیستم ایمنی را به همراه دارد.

از تغییرات منفی عروق خونی، تولید لخته و سخت شدن عروق جلوگیری می کند. همه این عوامل می توانند منجر به سکته و حمله قلبی شوند.

همچنین کمک می کند به حفظ سلامت عروق و دیواره شریان ها. این خیلی مهم است چرا که خطوط شریانی اکسید نیتریک را پمپ می کنند و برای سلامت قلب ما سلامت جریان خون و فشار خون بهینه ضروری است و همچنین می تواند ناراحتی ED را در مردها کاهش دهد.

آسیب سلولی رادیکال های آزاد را کاهش می دهد. با حذف رادیکال های آزاد از بدن باعث کاهش التهاب و آسیب سلولی می شود که می تواند منجر به شکل گیری تومورها شود.

افرادی که میزان ویتامین C کافی برای بدن تامین می کنند می توانند چربی بیشتری در طول تمرین بسوزانند (نسبت به آنهایی که ویتامین C بدن شان خالی شده است). علاوه بر این با افزایش سطح ویتامین C زمان ریکاوری بعد از تمرین (در افرادی که ذخایر ویتامین C شان تهی شده) کاهش می یابد.

از دیگر خواص ویتامین C میتوان گفت وقتی که در مقادیر زیاد دریافت شود می تواند در کاهش استرس و هورمون کورتیزول بسیار موثر باشد. کاهش سطح کورتیزول و حذف استرس برای به اوج رساندن توان ورزشی مهم هستند به ویژه برای بدنسازان که خود را برای مسابقات آماده می کنند.

من به صورت منظم ویتامین C مصرفی ورزشکاران را در دوره رژیم افزایش می دهم تا کورتیزول را کنترل کنم.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درج آگهی بدنسازی

حداکثر 10 عکس مجاز می باشد