معیارهای داوری فیزیک در ایران و جهان

معیارهای داوری فیزیک در ایران و جهان

فرزاد صمیمی، داور بین المللی IFBB است که مقیم کشور امارات است. او که در کارنامه خود تا
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

فرزاد صمیمی، داور بین المللی IFBB است که مقیم کشور امارات است. او که در کارنامه خود تا قهرمانی کشور هم پیش رفته بود و مربیگری درجه ۱ را زمان فدراسیون وزنه برداری دریافت کرده، توانست به کمیته داوران IFBB بپیوندد و حالا تجربه زیادی در امر داوری دارد. از او درباره معیارهای رشته جدید فیزیک پرسیدیم که گوشه ای از صحبت های او را می خوانیم.

معیارهای فیزیک

به نظر من در فیزیک حرفه ای، سادیک (صادق) هادزوویک نفر دوم مستر المپیا و قهرمان آرنولد کلاسیک امریکا می تواند بهترین معیار فیزیک دنیا باشد. البته سادیک امسال در المپیا ظاهرا بر اساس یک اشتباه، ۳ روز آخر بدنش خیلی دچار افت شد.

اگر از روبرو به بدن او نگاه کنید عضلات کامل و شکم خوش فرم، شانه های پهن، کمر باریک و در کل نمای جلویی از عضلات پشت خیلی ورزیده تر است. وقتی به عضلات پشت نگاه کنیم می بینیم به لحاظ توسعه عقب تر از عضلات جلویی بدن است و این یک معیار برای رشته فیزیک است و باید این اختلاف توسعه وجود داشته باشد.

یک فیزیک کار حرفه ای باید عضلات پشت را کامل با جزئیات داشته باشد، اما به لحاظ حجم نباید هیچ حالت پرورش اندام در آن دیده شود چون فیزیک با پرورش اندام باید از هم متفاوت باشند!

یکی از مهم ترین فاکتورها در فیزیک باید تفاوت عرض شانه و کمر خیلی زیاد باشد، هر چه این اختلاف زیادتر باشد نمای بدنی فیزیک کامل تر و چشم نوازتر می شود و اینجا توسعه بخش میانی عضلات سرشانه خیلی دخیل است. ناگفته نماند کسانی که لگن پهن دارند در فیزیک خیلی موفق نخواهند شد و یا حداقل اینطور بگویم که کار برای شان دشوار می شود.

در فیزیک قرار نیست سایز بازو خیلی بزرگ باشد بلکه باید همه عضلات آن مشخص باشد و با پرورش اندام تفاوت کند.

خیلی ها هنوز نمی دانند که استاندارد اصلی فیزیک و پرورش اندام تفاوت های زیادی دارند.

در فیزیک بر خلاف پرورش اندام، نباید جزئیات و ریز عضلات تفکیک شود چون قرار است بدن ساحلی باشد نه با کات کامل و آبگیری کامل!

در مسابقات داخلی دیده می شود به کسانی که بیشترین کات را دارند و آبگیری کامل انجام نداده اند امتیاز می دهند در حالی که معیارهای جهانی این نیست‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍! به نظرم سبک داوران فیزیک در ایران مشکل دارد و چون رشته نوپایی است بهتر است روی نگاه داوران خیلی کار شود و حالا که ظاهرا ارتباط ها با رئیس کمیته داوران جهان و رئیس IFBB خیلی صمیمانه شده بهتر است که مسئولان داوری بیشتر دنبال کلاس های تکمیلی و آموزش های استاندارد از این دست باشند تا بتوانیم به استاندارد جهانی نزدیک شویم و این طور نشود که ما شخص را قهرمان اعلام کنیم، سپس در مسابقات برون مرزی مورد توجه داوران جهانی واقع نشود!

نکته آخری که می خواهم اضافه کنم این است که در فیزیک تفکیک عمیق یعنی خطوط جدا کننده عضلات هر چه عمیق تر باشد خیلی مهم تر از خشک شدن (آبگیری شدید) است این نکته خیلی ظریفی است که شاید خیلی ها به آن بی توجه هستند و آبگیری را با کات عمیقی که با تلاش تمرینی زیاد ایجاد می شود یکسان می دانند.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۸۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۷دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۴دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۳دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۵۲۶دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۲۵دیدگاه

ارسال دیدگاه

6 دیدگاه در “معیارهای داوری فیزیک در ایران و جهان

 1. Avatar
  1. نویسنده
   اصغر مرادی
 2. Avatar
  1. نویسنده
   اصغر مرادی
 3. Avatar
  1. نویسنده
   اصغر مرادی

ارسال دیدگاه