برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

منو
برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه بدنسازی

تبلیغات

برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

مقالات

اخبار بدنسازی

کاتالوگ

مشاوره تجهیز باشگاه

تبلیغات

لیست باشگاه بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

فهرست مطالب

پرسش و پاسخ‌های متداول درباره مصرف کراتین در ورزشکاران

ورزشکاران از یک سو از طرف برخی کارشناسان به مصرف کراتین تشویق شده و از سوی دیگر از طرف پزشکان و متخصصان مکمل‌های ورزشی هشدار دریافت می‌کنند. واقعا کراتین چیست و چه اثراتی دارد.

بی‌تردید در سلسله جبال گسترده بازار مکمل‌های ورزشی کراتین بلند‌ترین قله را به نام خود کرده است. گواه این مدعا میزان فروش و تقاضای بسیار زیاد متقاضیان این مکمل است. کراتین هوادار زیاد دارد. در نظام‌های دسته‌بندی مکمل‌ها نیز کراتین در جایگاه محکمی تکیه زده است. اما همه این نقاط قوت مانع از غفلت نقاط ضعف و مضرات احتمالی آن نمی‌شود. وقوع این نکات منفی هم به خود کراتین و فرآورده‌های آن در بازار برمی‌گردد هم به گروه مخاطب آن که باید به دقت آن را انتخاب نمایند.


 

* آیا مصرف مواد کافئین دار مانع از جذب کراتین می‌شود؟

ورزشکاران معمولا در مورد اثرات مصرف همزمان کراتین و کافئین یا نوشیدنی‌های دیگری که اسیدی هستند پرسش‌هایی دارند. چندین مطالعه نشان می‌دهد که مصرف همزمان کراتین و مقادیر زیاد کافئین ممکن است اثرات بدی بر جذب کراتین داشته باشد. به همین علت است که بعضی از محققین توصیه نمی‌کنند که این دو هم‌زمان مصرف شوند. با این همه، مطالعات دیگر نشان نمی‌دهند که مثلا حل کردن کراتین در چای یا قهوه تاثیری بر جذب کراتین داشته باشد. هشدارهای دیگری هم در زمینه‌ی مصرف همزمان کراتین و آب میوه‌ها وجود دارند و بعضی مدعی شده‌اند که این نوشیدنی‌ها می‌توانند کراتین را کراتینین کنند. با این همه سطح اسیدی کافئین یعنی pH آن بیش از ۴.۵ است، آب انگور حدود ۳ و آب پرتقال حدود ۲.۸ است که اسیدیته آن‌ها خیلی کمتر از اسید معده (یعنی حدود یک یا یک و نیم) است. حال سوال این است که وقتی کراتین در حضور اسید معده تخریب نمی‌شود چگونه قهوه یا آب میوه می‌تواند چنین اثراتی داشته باشد؟


* مصرف چه مواد غذایی باعث جذب بهتر کراتین می‌شود؟

از اوایل قرن بیستم که کراتین خوراکی مورد استفاده قرار می‌گرفت گزارش‌های مختلف نشان داد که کراتین در مسیر جذب خود از روده تا خون دست نخورده باقی می‌ماند و در حین عبور از دستگاه گوارش تغییر نمی‌کند. کراتین در داخل معده به کراتینین تبدیل نمی‌شود و میزان جذب کراتین در روده عامل محدود کننده جذب کراتین در عضله نیست. در حقیقت یکی از راه‌های اندازه‌گیری میزان کراتین ذخیره شده در عضلات حاصل تفاوت کراتین مصرفی و خروجی کراتین ادراری است. به هر حال جذب کراتین از خون به عضلات به عواملی بستگی دارد از جمله این عوامل وجود سدیم و انسولین است به همین خاطر توصیه می‌شود با هر وعده کراتین ۸۰ تا ۱۰۰ گرم ماده قندی یا یک ترکیب قندی/پروتئینی (۵۰ تا ۸۰ گرم کربوهیدرات و ۳۰ تا ۵۰ گرم پروتئین) مصرف شود تا سطح انسولین بالا برود و جذب کراتین افزایش یابد همچنین مصرف ماده ماده‌ای به نام دی ـ پیشیتول ممکن است جذب کراتین را افزایش یابد. مصرف آب میوه‌ها هم جذب کراتین را افزایش می‌دهد.


* آیا ورزشکاران باید کراتینن را به صورت چرخه‌ای مصرف کنند یعنی به طور متناوب مصرف آن را قطع و وصل کنند؟

هنوز اثرات مصرف چرخه‌ای کراتین یا بارگیری کراتین به صورت علمی مقایسه نشده است. با این همه، بیشترین فایده کراتین وقتی به دست می‌آید که مصرف آن با تمرینات همراه باشد. بنابراین اگر ورزشکاری حتی نخواهد از روش چرخه‌ای استفاده کند بهتر است در دوره‌های تمرینی آن را استفاده کند و در تعطیلی تمرینات یا وهله‌های استراحت آن را قطع کند.


* بهترین زمان مصرف کراتین چه زمانی است؟

تحقیقات نشان می‌دهد که تمرینات شدید باعث ترشح هورمون‌های آنابولیک می‌شود. همچنین ما می‌دانیم که مصرف کربوهیدرات و پروتئین و اسیدهای آمینه ضروری پس از تمرینات شدید ممکن است نوسازی گلیکوژن را سریع کند. ساز و کار اصلی این امر افزایش ترشح انسولین و تحریک تولید پروتئین به وسیله‌ی اسیدهای آمینه ضروری می‌باشد. به خاطر این که سطوح انسولین باعث افزایش کراتین می‌شود، مصرف کراتین به همراه کربوهیدرات با پروتئین یا بدون آن پس از ورزش نتیجه بهتری خواهد داشت.


* آیا باید ورزشکاران حتما بارگیری کراتین را انجام دهند یا نه؟

معمولا برای افزایش ذخایر کراتین عضله لازم است که بارگیری کراتین انجام شود. بارگیری آهسته و مصرف ۳ گرم در روز به مدت ۲۸ روز ذخایر کراتین عضله را بالا می‌برد اما نه به اندازه بارگیری کلاسیک. مطالعات نشان داده است که حداقل زمان بارگیری هم باید ۳ روز (۲۰ گرم روزانه) باشد که بعد از آن باید ۳ تا ۵ گرم در روز ادامه یابد. بعضی از ورزشکاران روزانه ۵ تا ۶ گرم روزانه کراتین را ۱۰ تا ۱۲ هفته مصرف می‌کنند که مطالعات نشان می‌دهد این امر تاثیر مثبتی داشته دارد.


* چه شکلی از کراتین بهترین اثرات را دارد؟

در تمام مطالعات انجام شده از پودر کراتین مونوهیدرات یا کراتین فسفات خوراکی یا تزریقی استفاده شده است که البته این نوع دوم گران قیمت‌تر است. با این همه به دلیل محبوبیت کراتین از شکل‌های مختلف آن مثل شکلات کراتین، شیرینی‌های کراتین، کراتین مایع، آدامس‌های کراتین، سیترات کراتین و کراتین جوشان استفاده شده است. در خیلی از تبلیغات ادعا شده است که این انواع کراتین از کراتین مونوهیدرات بهتر هستند اما تاکنون این ادعاها از نظر علمی ثابت نشده است. یک مطالعه جدید حتی نشان داده است که کراتین‌های مایع اصلا ذخایر کراتین عضله را بالا نمی‌برند. سایر شکل‌های کراتین هم موثرتر از کراتین مونوهیدرات نبوده‌اند. به علاوه این انواع دیگر معمولا خیلی گران‌تر از کراتین مونوهیدرات هستند.


* آیا کراتین تولید شده در کشورهای مختلف کیفیت متفاوت دارد؟

کراتین ۳ منشا اصلی دارد: چین، آلمان و آمریکا . بهترین منابع مربوط به کشور آلمان و بعد از آن آمریکا هستند مثلا شرکت Degussa’s CreaPure از آلمان و شرکت Ferro Pfansteihl بهترین کیفیت را دارند و بدترین‌ها مربوط به کشور چین هستند.


* آیا مصرف کراتین در زنان و مردان به یک اندازه تاثیرگذار است؟

در شماری از مطالعات اولیه اثرات نیروزای کراتین در زنان کمتر گزارش شده است. با این همه مطالعات جدید کمتر این تفاوت را نشان می‌دهد با این همه وزن بدن و وزیر غیر چرب در زنان پس از مصرف کراتین با سرعت کمتری بالا می‌رود. اصولا زنان کمتر به مصرف کراتین علاقه دارند و شاید دلیل عمده آن نگرانی از افزایش وزن باشد.


* آیا کراتین در انواع ورزش‌ها کاربرد دارد؟

اگرچه برخی از محققین و مولفین در مورد اثرگذاری کراتین در انواع رشته‌های ورزشی اغراق کرده‌اند، با این همه، می‌توان تاثیرات کراتین را محدود به انواع مشخصی از تمرینات نمود.

۱ـ ورزش‌های انفجاری یا سرعتی مکرر مثلا دوهای سرعت و پرتاب‌ها

۲ـ آن دسته از تمرینات مقاومتی که و نوع تمرینات‌شان مطلقات قدرتی است یعنی اینکه تعداد تکرار بیشتری داشته و زمان استراحت بین مجموعه تکرارهای آن‌ها کمتر است.

۳ ـ در زمینه تمرینات استقامتی، مصرف کراتین همزمان با تمرینات فارتلک موثر گزارش شده است.

۴ـ ورزشکاران قدرتی گیاهخوار هم نتایج خوبی از مصرف کراتین کسب خواهند کرد.


* کراتین از چه زمان و بین چه ورزشکارانی محبوبیت یافته است؟

اگرچه کراتین اولین بار در سال ۱۸۳۲ توسط یک دانشمند فرانسوی کشف شد اما در المپیک ۱۹۹۲ این لینفورد کریستی قهرمان ۳۱ ساله دو ۱۰۰ متر و سالی کارانل قهرمان دو ۴۰۰ متر بامانع زنان بودند که با اعلام مصرف مکمل‌های کراتین روند محبوبیت کراتین را آغاز کردند. تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر مصرف کنندگان کراتین را جنس مذکر، گروه سنی ۲۱ تا ۲۵ ساله و تحصیل کرده یا در حال تحصیل و دارای درآمد نسبتا خوب تشکیل می‌دهند. هرچند شیوع بیش از حد کراتین در چند سال اخیر موجب شده تا این دسته بندی تا حدود زیادی تغییر کند. کراتین مکمل مورد علاقه ورزشکاران رشته‌های قدرتی است ولی ورزشکاران در بسیاری از رشته‌های ورزشی دیگر از آن بهره می‌برند.


* راز تاثیرگذاری کراتین در چیست؟

با تجزیه ذخایر کراتین فسفات در بدن امکان بازسازی ذخایر منابع آدنوزین سه فسفا (ATP) بیش از پیش فراهم می‌شود. مصرف مکمل‌های کراتین بر این روند موثر است و در نهایت دستگاه فسفاژن را تقویت می‌کند. تقریبا تمام کراتین مصرف شده،‌ جذب شده و به جریان خون وارد می‌شود. کراتین موجود در خون به اعضای مختلف از جمله قلب، عضلات صاف، مغز و بیضه‌ها و بیش از همه به عضلات اسکلتی گسیل می‌شود. جذب کراتین توسط بافت‌ها احتمالا به واسطه حضور انسولین صورت می‌پذیرد. کراتین یک ماده فعال اسمزی است بنابراین غلظت بالای کراتین داخل سلولی ممکن است موجب ورود آب به داخل سلول شود (تجمع آب در عضله). بر اساس یک فرضیه موجود، کراتین می‌تواند با افزایش میزان مایعات جمع شده در داخل سلول‌ها و افزایش فشار اسمزی موجب تحریک پروتئین سازی در عضلات شود. در افراد سالم تقریبا ۱.۶ درصد ذخیره روزانه کراتین در عضله به کراتینین تبدیل شده و در ادرار دفع می‌شود. بیشترین کاربرد ورزشی مکمل‌های کراتین به فعالیت‌های سرعتی، قدرتی و شدید تکرار شوند مثل دوهای سرعت مربوط می‌شود. ورزش‌های استقامتی احتمالا هدف خوبی برای مصرف کراتین به حساب نمی‌آیند.


* بهترین روش مصرف مکمل‌های کراتین کدام است؟

امروزه مکمل‌های کراتین در شکل‌های مختلف از جمله کراتین مونوهیدرات، کراتین فسفات و کراتین سیترات در بازار وجود دارد. با این حال، گزارش‌ها نشان می‌دهد که کراتین مونوهیدرات بیشتر از سایر انواع در افزایش قدرت و بافت غیر چربی موثر بوده است. مصرف درازمدت (بیشتر از ۸ هفته) مکمل‌های کراتین چندان امر عاقلانه‌ای نبوده و می‌تواند از نظر پزشکی خطرناک باشد. روش مصرف مکمل‌های کراتین مشتمل بر دو دوره بارگیری و تداوم است. در دوره بارگیری با مصرف مقادیری از کراتین ذخایر این مکمل در بدن به اوج می‌رسد. بارگیری کراتین با دو روش امکان‌پذیر می‌شود.

ـ روش سریع: روزانه ۲۰ گرم به مدت ۵ تا ۷ روز ـ روش آهسته: روزانه ۳ گرم تا یک ماه

پس از دوره بارگیری لازم است روزانه ۲ گرم کراتین به عنوان مقدار “نگه دارنده” مقادیر بار زده شده مصرف شود. مصرف ۹۰ گرم ماده قندی همراه با هر وعده مصرف کراتین موجب بهتر شدن وضعیت جذب کراتین می‌شود. میزان افزایش غلظت کراتین پس از دوره بارگیری، رابطه معکوس با سطح اولیه کراتین عضلات دارد. یعنی هرچه که میزان اولیه ذخایره کراتین در بدن کمتر باشد بارگیری بهتر صورت می‌پذیرد. احتمالا مصرف مقادیر کافی ویتامین E این روند را تسریع می‌کند. معمولا دوره بارگیری و مصرف ۲ گرم روزانه کراتین: تا ۵ هفته عضلات را در وضعیت بارگیری حفلظ می‌کند. محتوای کراتین عضلات در هر دو روش آهسته و سریع حداکثر ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.


* چه عوارضی در انتظار مصرف کنندگان کراتین است؟

عوارض خفیف گزارش شده مصرف مکمل‌های کراتین شامل افزایش وزن، سردرد، گرفتگی عضلانی و ندرتا ناراحتی‌های گوارشی می‌باشد. بر همین اساس امتحان کردن بارگیری کراتین در دوره تمرینات توصیه می‌شود چرا که هر گونه عوارض احتمالی آن در هر یک از ورزشکاران شناسایی شده و میزان مشکلات در دوره مسابقه‌ها به حداقل می‌رسد. همچنین محققان توصیه می‌کنند ورزشکاران از بارگیری سریع کراتین مونوهیدرات در آب و هوای گرم پرهیز کنند. همچنین لازم است تا انجام تحقیقات بیشتر افرادی که دارای سابقه بیماری‌های کلیوی هستند از مصرف کراتین پرهیز کنند. کالج طب ورزشی آمریکا (ACSM) و آکادمی طب کودکان آمریکا (AAP) مصرف کراتین را در افراد کمتر از ۱۸ سال منع کرده‌اند.


* آیا همه ورزشکاران به کراتین پاسخ مثبت می‌دهند؟

در واقع پاسخ این سوال منفی است. مطالعات مختلف نشان می‌دهند که حدود ۳۰ درصد از افرادی که کراتین مصرف می‌کنند به آن پاسخ مناسب نمی‌دهند و به اصطلاح “غیر پاسخ‌ده” نامیده می‌شوند. این دسته از افراد معمولا علائمی مثل سردرد، گرفتگی عضلانی و سفتی عضلانی دارند و پس از مصرف کراتین تفاوت چندانی هم در عملکرد آن‌ها ایجاد نمی‌شود. بهتر است این دسته از افراد از بارگیری کراتین استفاده نکنند یا از بارگیری آهسته (به معنای ۳ گرم کراتین در روز به مدت ۲۸ روز) استفاده کنند تا عوارض کمتری در آن‌ها دیده شود.


* پسری ۱۴ ساله و بازیکن فوتبال همراه با والدین خود به درمانگاه تغذیه ورزشی مراجعه کرده است. پدر و مادر این بازیکن خواستار این هستند پسرشان وزن بیشتری داشته باشد. ظاهرا مربی او همچنین درخواستی دارد و به آن‌ها مصرف کراتین را پیشنهاد کرده است. چاره کار چیست؟

سن ۱۴ سالگی برای پسران واقعا سن خاص و حساسی است و مصرف یک مکمل افزاینده وزن مثل کراتین مخاطرات زیادی دارد. نکته این است که معمولا پسران بعد از این سن (یعنی بعد از وقوع سن اوج رشد قدی که به طور میانگین سن ۱۳.۵ سالگی است به طور طبیعی افزایش وزن را آغاز می‌کنند و معمولا نیازی به مصرف این نوع مکمل‌ها ندارند. بویژه که مصرف کراتین در سنین زیر ۱۸ سال از سوی بسیاری از مجامع پزشکی ورزشی دنیا منع شده است.

* یک پرتابگر دیسک ۲۲ ساله در حین یک مسابقه رسمی قبل از هر پرتاب خود مقداری از محلول کراتین و قهوه را جرعه جرعه می‌نوشد به امید اینکه پرتاب‌های بهتری داشته باشد. آیا چنین ترفندی موثر است؟

بر اساس یافته‌های علمی کراتین برای تاثیرگذاری نیازی به بارگیری سریع و آهسته دارد بنابراین مصرف این مقادیر بعید است که خاصیتی در پی داشه باشد و اثرات آنی یا فوری داشته باشد. برای تاثیرگذاری مناسب باید کراتین مصرف و جذب شده باشد و ذخایر کراتین عضله ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافته باشد.

* کراتین انسولینه چیست و آیا جذب بهتری دارد؟

این اصطلاح یک اصطلاح بازاری است و مبنای علمی ندارد. پودرهار کراتین که در تبلیغ‌شان به این اصطلاح اشاره می‌شود در واقع فاقد انسولین هستند چرا که تا به حال انسولین به شکل خوراکی به بازار ارائه نشده است و ساخت آن در مراحل مقدماتی تحقیقاتی است. در واقع صرفا مواد قندی و ترکیباتی مثل سینولین پی‌اف به کراتین اضافه شده است تا تحریک انسولین را ساده‌تر نماید. پس مبادا گول این گونه تحقیقات را بخورید.

*فرق کراتین کریستالی را با کراتین مونوهیدرات بنویسید.

پاسخ: فرقی باهم از نظر کارایی در بدن ندارند.

 

ایا مصرف همزمان کراتین با پروتئین وی ضرر دارد؟ 

پاسخ: بهتر است بین مصرف کراتین و پروتئین فاصله باشد اما مصرف هم زمان آنها نیز ضرر خاصی ندارد

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

5/5 – (1 امتیاز)
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

67 پاسخ

 1. سلام من یه کراتین مونهیدرات گرفتم یک کیلو هشتصد گرمی چهار ماه تاریخ داره بعد یکم سفت شده بعد موقع مصرف طعم وی یا همون پنیر میده ب ترشی میزنه این سالمه؟ طعم طبیعیش اینه؟

 2. سلام من کراتین منوهیدرات مصرف میکنم وقتی با آب مخلوط میکنم شیری رنگ میشه وتهنشین هم میشه چه جوری از اصل بودنش مطمئن شوم

 3. سلام ببخشید من ۱۰روز اولی که به باشگاه رفتم کراتین مصرف کردم ولی باعث ضعف شدم دیگر ادامه ندادم الان یک ماهه که به باشگاه میرم میخوام دوباره شروع کنم آیا دوباره همان مشکل برام پیش میاد لطفا نحوه مصرفش را بهم بگید۲۲سالمه

  1. معمولا کراتین ضعف نمیده شاید چون تازه کار بودید از تمرین ضعف کردید دوباره تمرین را شروع کردید بدون کراتین وسبک شروع کنید تا مقاومت بدن بالاتر برود بعد افزایش فشار بدهید

 4. سلام میخواستم بدونم کراتین را بعد از دوره بارگیری باید تا چه مدت مصرف کرد؟ و آیا چرخه ی مصرف دارد؟ اگر بله به چه صورته؟ و بهترین زمان مصرف کراتین آیا قبل و بعد از تمرین هست؟ و دو وعده ۵ گرمی قبل و بعد از تمرین مناسب است؟
  و همین سوال را در مورد گلوتامین و نحوه مصرفش داشتم

 5. سلام خسته نباشید بعد از دوره ی کامل چندروز طول میکشه تا اثر کراتین کاملا از بین بره و حجم عضلات کم بشه

 6. سلام خسته نباشید
  من میخواستم یه دوره کات بردارم ولی به دلیل کمبود بودجه فقط میخوام یه آمینو شاخه ای با کزاتین وردارم به نظر شما مصرف این دو bcaa و کراتین ضرر نداره ؟!
  ممنون میشم جواب بدید

  1. پیشنهاد میکنم برروی سیستم تمرینی مناسب وتغذیه تکیه کنید این ۹۸درصد موثراست وان مکملهادرصورت اصل بودن وکامل و مصرف کردن ۲درصد

 7. سلام خسته نباشید.کراتین lsp مونوهیدارت خریدم وقتی با آب قاطی میکنم شیری رنگ میشه و کمی ته نشین میشه.میتونه فیک باشه؟

   1. از مربی باشگاه خریدم.باشگاه مطرحه اسمش.

    البته اینم بگما وقتی مصرف میکنم واقعا انرزیم زیاد میشه و استقامتم رو زیاد میکنه.فقط میترسم ضرر داشته باشه!

 8. سلام کراتین که تاریخ انقضا گذشته باشه میشه مصرف کرد چند تا مقاله نوشته بود اگه کراتین جای خشک و خنک نگه داری شود دوسال بعد تاریخ انقضا میشه مصرف کرد و کراتین من نه تغییر رنگ داده نه بو به نظر شما میشه مصرف کرد یا نه؟

 9. سلام وقت بخیر من کراتینم بیشتر از یک سال از تاریخ مصرفش مونده ولی اخیرا که درشو باز کردم سفت شده بود میتونم مصرف کنم؟
  همون رنگ رو داره فقط سفت و گلوله گلوله شده با دست باید فشار بدم پودر بشه

 10. سلام من کراتینم یه سالو ۸ ماه دیگه تاریخ مصرف داره ولی وقتی خالی میخورمش یکم تلخه بنظرتون فاسده یا همینجوریه از داروخونه گرفتم

 11. سلام من کراتینم ۱۰ روز دیگ تاریخ مصرف داره ولی پارسال درش رو باز کردم حس میکنم یکم تلخ شده الان میشه مصرفش کرد یا خیر؟

 12. سلام وقت بخیر
  یک کراتین و یک گلوتامین دارم که تقریبا شش ماهه که باز کردم و نتونستم مصرف کنم حالا خواستم بدونم که مصرفشون ایرادی نداره؟
  یک پروتئین ۹۰ آیرون مکس هم دارم که نزدیک دوماهه باز کردم و مصرف نکردم .
  یکی از آنزیم های کبدم بالا هست اینا به کبد آسیب میزنن؟
  ممنون میشم به ایمیل بنده جواب رو ارسال کنید . ممنونم

  1. مصرف مکمل با توجه به مشکل کبد اصلا پیشنهاد نمیشود حتما با پزشک مشورت کنید -مکمل اگر تارسخ مصرف داشته باشد فاسد نشده

 13. سلام
  ایا مصرف کراتین با اب سرد بهتره؟
  ایا مهمه با چه میزان اب مصرف شود؟
  و اینکه اگر قرار باشه فقط بمدت ۱ماه تمرین کرد(۶روز در هفته)نیاز به چند روز دوره بارگیری است

  1. سه روز بارگیری میشود ولی باید شرایط هرفرد را درنظر گرفت با اب سرد بهتره مقدار اب مهم نیست

 14. سلام.من یک کراتین دارم یک سال ازتاریخش گذشته ولی درش بازنشده میتونم مصرف کنم ویک کربو هم دارم اونم یک ماه ازتاریخش گذشته واونم درش بازنشده میتونم مصرف کنم

  1. اصلا مصرف نکنید بسیار خطر ناک ومسموم کننده است ممکن است چند ماه گوارش شما را به هم بریزد

 15. سلام ببخشید من حدود یک هفته میشه کراتینم تموم شده میتونم الان بدون وقفه کراتین مصرف کنم دوباره ؟

 16. سلام جناب روزتون به خیر.بنده نوجوانی هستم۱۶_۱۷ساله.میخواستم از مکمل کراتین مصرف کنم.خیلی ها بهم میگن که برای سن من ضرر داره میخواستم بدونم این ضرر شامل چه چیز هایی میشه وایا میشود از این ضرر ها چشم پوشی کرد؟!

 17. سلام
  کراتینی که تهیه کردم پیمانه ای داخل آن وجود ندارد آیا میشود از پیمانه BCAA یا amino X استفاده کرد؟!

 18. سلام ممنون از مطلب خوبتون.
  من یکی دو تا کلیپ در فضای اینترنت دیدم که گفتن یکی از راه های تشخیص کراتین اصل اینه که کامل در آب حل میشه و در آب ته نشین نمیشه ولی کراتین منوهیدارتی که از داروخانه گرفتم و کد اصالت داره وقتی در آب میریزم و حتی چند بار تکون میدم باز مقداری زیر آب ته نشین میشه. میشه گفت که این کراتین مشکل داره؟ خیلی درگیری این موضوع هستم.

  1. نه حل شدن یا نشدن دلیل براصل بودن نیست چون روش تولید ها چند مدل هستند اگر شرکت معتبر باشه نگرانی ندارد

 19. با سلام من یه مارک به نام یورو ویتال گرفتم بعد توی جعبه اسکوپ نداره میخواستم بدونم آیا اینجوریه یا این تقلبیه؟

 20. سلام وقت بخیر دفعه دومم هست که دارم کراتین میخورم . برای بار دوم هم باید دوره بارگیری رو انجام بدم؟

 21. سلام
  در دوره بارگیری باید بعد از هر بار مصرف کراتین ورزش کرد یا خیر یعنی اگر چهار بار کراتین در روز مصرف بشه باید چهار بار هم در روز ورزش کنیم؟

   1. سلام من کراتینم ۳ روز توی کیفم بود و الان که بازش کردم یکم بوی نسبتا بدی میده ولی تا ۱ سال دیگ تاریخ داره خودم فکر میکنم رطوبت گرفته باشه به نظر شما خراب شده یا میشه مصرفش کرد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درج آگهی بدنسازی

حداکثر 10 عکس مجاز می باشد