سی ال ای ؛ چربی سوزی یا پول سوزی؟

سی ال ای ؛ چربی سوزی یا پول سوزی؟

اسید لینولئیک ترکیبی یا سی ال ای یکی از قابل بحث ترین مکمل های موجود در بازار است
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
24+

اسید لینولئیک ترکیبی یا سی ال ای یکی از قابل بحث ترین مکمل های موجود در بازار است که در ابتدا به عنوان عاملی ضد سرطان معرفی شده بود اما هم اکنون به دلیل ویژگی کنترل وزن در افراد مختلف با نتایجی متفاوت مورد توجه و بررسی قرار گرفته است. حال سوال این است: این مکمل بحث برانگیز خاصیت چربی سوزی اش بیشتر است یا پول سوزی اش؟

سی ال ای چیست؟ سی ال ای اسید چربی غیر اشباع است که در محصولات لبنی و گوشت حیوانات تغذیه کننده از علوفه و گیاهان سبز، به ویژه گوشت گاو یافت می شود. بروک آلبرت، کارشناس تغذیه می گوید: سی ال ای یک ماده غذایی ضروری است که باید از طریق رژیم غذایی دریافت شود و بدن به خودی خود قادر به ساختنش نیست.

این مکمل ها معمولا در شکل کپسول های ژله ای روغنی، شیری یا محمول مایع عرضه می شود.

عملکرد در بدن:

علاوه بر جلوگیری از رشد تومور، تحقیقات نشان داده است که این مکمل  بر روی سفت شدن شکم و چربی سوزی تاثیر مثبت دارد. طبق نظریه آلبرت این مکمل به تنظیم ترشح هورمون آدیپونکتین که مسئول کنترل اشتها و شکست سلول های چربی است کمک می کند.

مزایا:

طبق نتایجی که از انجام چندین تحقیق بدست آمد مقدار ۳.۲ گرم مصرف روزانه در روز باعث کاهش توده چربی بدن تا حدود ۹۰ گرم در هفته می شود. البته میزان مصرف بالاتر در تحقیقات انجام شده تغییرات قابل توجهی ایجاد نکرد.

مطالعه دیگری که در دانشگاه کارولینای شمالی (در چپل هیل) آمریکا نشان داد در مدت ۱۲ هفته مکمل سی ال ای توده عضلانی بدن را به طور میانگین حدود ۰.۶ کیلوگرم افزایش می دهد.

مضرات:

برخی مشاهدات حاکی از آن بوده که در موارد چاقی مفرط سی ال ای بی تاثیر و حتی خطرناک بوده است. آلبرت ضمن تایید این موضوع اینگونه توضیح می دهد: برای توصیه مصرف این مکمل در مورد همه افراد بسیار محتاط عمل می کنم، چرا که مشاهدات حاکی از آن بوده که این مکمل باعث افزایش مقاومت انسولین می شود که این مسئله هدف اصلی چربی سوزی کلی را مغلوب ساخته و سبب بالا رفتن خطر ابتلا به دیابت می شود. همچنین دیگر مشاهدات نشان داد که افزایش مصرف سی ال ای، علاوه بر میزان دریافتی از رژیم غذایی، باعث عدم تعادل بین آزاد سازی رادیکال های آزاد و توانایی بدن برای از بین بردن تاثیرات جانبی آنها بوسیله آنتی اکسیدان ها می شود. (بر اکسیداسیون چربی تاثیر منفی خواهد گذاشت). بنابراین می توان گفت سی ال ای؛ برای افرادی با اضافه وزن بالا یا افراد مشکوک به فشار خون و دیابت مکمل مناسبی نیست، اما اگر فعالیت فیزیکی نسبتا بالایی دارید، سی ال ای برای کاهش چند کیلو اضافه وزن مناسب خواهد بود.

طریقه مصرف:

به عنوان مکمل رژیمی غذایی، اغلب منابع تحقیقاتی مصرف ۳.۲ گرم مخلوط با شیک پیش از تمرین را کافی می داند، اما آلبرت همچنان بر این باور است که رژیم غذایی غنی از گوشت قرمز بهترین روش دریافت سی ال ای است.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۱۴دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۶۰۰دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۹دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۴۵دیدگاه

ارسال دیدگاه