10 دلیل برای گرم کردن قبل از تمرین

۱۰ دلیل برای گرم کردن قبل از تمرین

تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده که گرم کردن قبل از شروع تمرین یا مسابقه دارای آثار فیزیولوژیک و روانی
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
4+

تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده که گرم کردن قبل از شروع تمرین یا مسابقه دارای آثار فیزیولوژیک و روانی مطلوبی است که می تواند به اجرای موفق منجر شود. مطالعات بر این حقیقت تکیه دارد که بسیاری از رکوردهای ورزشی قهرمانان بدون گرم کردن به دست نیامده است. همچنین برخی مطالعات نشان داده اند که عملکردهای ورزشی بدون گرم کردن قبلی با عملکرد ورزشکارانی که خود را قبلا گرم کرده اند تفاوت های زیادی داشته است.اما چرا گرم کردن قبل تمرین و مسابقه اینقدر مهم است، دلایلش را در ادامه خواهید خواند.

۱۰ دلیل برای گرم کردن قبل از تمرین

۱) گرم کردن باعث افزایش دمای مرکزی بدن و تعریق می شود. این تغییر دمای عضله، سوخت و ساز آن را افزایش می دهد و در نتیجه چسبندگی بافت عضلانی از بین می رود و با افزایش درجه حرارت بدن فرآیندهای سوخت و سازی (متابولیسم) بیشتر می شود و به ازای هر یک درجه افزایش حرارت فعالیت متابولیک (سوخت و ساز) سلول در حدود ۱۳ درصد افزایش می یابد.

۲)گرم کردن میزان خون رسانی به عضلات و بافت های فعال را افزایش می دهد تا اکسیژن سریع تر و به مقدار بیشتر در اختیار بافت های عضلانی قرار می گیرد.

۳) گرم کردن موجب آمادگی بیشتر برای سازگاری سیستم های تنفسی، گردش خون و عضلات می شود و از انباشته شدن اسید لاکتیک جلوگیری می شود و این یعنی تعویق خستگی عضلات.

۴) گرم کردن باعث افزایش منابع انرژی درون عضله و همچنین حرکت هر چه بیشتر منابع انرژی درون سلولی و برون سلولی در عضلات خواهد شد.

۵) گرم کردن سبب می شود جریانات عصبی با سرعت بیشتری انتقال یابد؛ به عبارت دیگر تحریک پذیری بیشتر می شود به طوری که سرعت انتقال جریانات عصبی به عضلات در اثر گرم کردن تا ۸ برابر افزایش می یابد.

۶) گرم کردن به هماهنگی عصبی و عضلانی کمک می کند و موجب می شود که عضلات مخالف مشکل چندانی بر عضلات موافق در حین تمرینات ایجاد نکنند.

۷) گرم کردن باعث می شود سرعت و نیروی انقباضی افزایش یابد. مطالعات نشان داده است افزایش ۲ درجه حرارت، ۲۰ درصد سرعت و قدرت انقباضی عضلانی را در تمرینات بیشتر خواهد کرد.

۸) گرم کردن کمک می کند تا منابع هورمونی که در واقع ارتباط دهنده های شیمیایی در بدن محسوب می شوند، فعال شوند.

۹)‌ گرم کردن احتمال بروز آسیب های مربوط به عضلات وترها (تاندون ها)، مفاصل و رباط ها (لیگامان) به هنگام فعالیت و حرکات ورزشی را کاهش می دهد این مساله به ویژه در مورد فعالیت های با توان بالا و قدرتی از اهمیت زیادی برخوردار است.

۱۰) گرم کردن خطر حملات قلبی در حین ورزش را کاهش می دهد. فعالیت ناگهانی و شدید تمرینی ممکن است باعث نرسیدن خون کافی به قلب شود که این خطر با گرم کردن قبل از فعالیت شدید کاهش خواهد یافت. گرم کردن سبب می شود به دستگاه گردش خون خیلی فشار وارد نشود و این دستگاه به تدریج برای اجرای کار شدید و دشوار (اضافه بار) آماده می شود. اگر فردی مستعد ابتلا به بیماری قلبی باشد و یا قلب از نظر ذخیره و دسترسی به اکسیژن با مشکلی مواجه شود اثر ورزش سنگین بدون گرم کردن می تواند خطرناک باشد.

چگونه گرم کنیم؟

گرم کردن باید شامل یک مرحله عمومی و یک مرحله ویژه باشد. مرحله عمومی شامل حرکاتی است که عضلات بزرگ و بخش های مختلف بدن را در بر می گیرد و مرحله ویژه شامل حرکاتی است که به رشته ورزشی مورد نظر مربوط می شود. هر چه زمان اجرای ورزش مورد نظر طولانی تر و شدت آن کمتر باشد مثل دو ماراتون مدت گرم کردن کوتاه تر خواهد بود.

بر عکس در فعالیت های سرعتی و قدرتی که در زمان کوتاهی اجرا می شود مثل تمرینات با وزنه و بدنسازان مدت گرم کردن بیشتر است. شدت گرم کردن باید مناسب باشد. گرم کردن نباید از نظر شدت و مدت به اندازه ای باشد که باعث خستگی شود (انباشتگی شدید اسید لاکتیک).

گرم کردن باید شامل حرکات کششی و نرمشی، راه رفتن و دویدن آرام باشد. گرم کردن باید در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به طول بیانجامد، به طوری که در ۵ دقیقه آخر شدت آن کمتر باشد و فقط شامل حرکات کششی سبک باشد.

این امر از بروز خستگی زودرس جلوگیری می کند؛ بدون آنکه از تاثیرات گرم کردن کاسته شود. در گرم کردن نباید از دوهای سرعتی استفاده کرد. در زمستان زمان گرم کردن باید ۲۵-۲۰ دقیقه باشد و در تابستان ۱۰-۵ دقیقه باشد.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.
به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در رشد قد
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۹۶دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۵۹دیدگاه
روش دریافت کارت مربیگری بدنسازی
روش دریافت کارت مربیگری بدنساز...
 
۶۰۰دیدگاه
برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۵۸۸دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۵۳۷دیدگاه
سوال جواب های متداول و رایج در بدنسازی و فیتنس
سوال جواب های متداول و رایج در...
 
۴۳۷دیدگاه

ارسال دیدگاه

6 دیدگاه در “۱۰ دلیل برای گرم کردن قبل از تمرین

  1. Avatar
    1. اصغر مرادی
  2. Avatar
    1. اصغر مرادی
  3. Avatar
    1. اصغر مرادی

ارسال دیدگاه