عوارض کم خوابی

اگر به سختی تمرین می کنید و تغذیه خوبی هم دارید ولی از چربی های بدن تان کاسته

اگر به سختی تمرین می کنید و تغذیه خوبی هم دارید ولی از چربی های بدن تان کاسته نمی شود، دلیل این مسئله چیست؟

تمرین و تغذیه مناسب تنها وقتی باعث پیشرفت شما می شود که شرایط ریکاوری و استراحت مناسب را هم برای بدن فراهم کنید. در واقع شاید مشکل شما کم خوابی باشد.

خواب شبانه کمتر از هفت ساعت می تواند آثار مثبت رژیم را کاهش داده یا حتی خنثی کند، بر اساس مطالعه ای که نتایج آن، در نشست سالیانه طب داخلی منتشر شد. مطالعه مذکور نشان داد وقتی افراد تحت رژیم، خواب خود را کاهش می دهند، مقدار چربی که از دست می دهند هم کاهش می یابد – به بیش از نصف (۵۵ درصد) – حتی وقتی پایبندی کاملی به رژیم خود دارند. افراد تحت بررسی همچنین به طور چشمگیری احساس گرسنگی بیشتری داشتند، احساس سیری کمتر پس از وعده های غذایی و فقدان انرژی برای تمرین.

وقتی خواب شما کافی نباشد، بدن دچار عدم تعادل متابولیک می شود، مسئله ای که محققانی در دانشگاه شیکاگو اصطلاح «سستی متابولیک» را برای آن در نظر گرفته اند. آنها به تجزیه و تحلیل این مسئله پرداختند که پس از تنها چهار روز خواب کم، چه اتفاقی در بدن رخ می دهد.

مشخص شد در همین مدت کوتاه، سلول های چربی شما تا ۳۰ درصد حساسیت کمتری به انسولین پیدا می کنند. این به ذخیره سازی چربی بیشتر، بخصوص در کبد منجر می شود و شما را در مسیر دیابت نوع ۲ قرار می دهد

و نتایج بدی هم برای عضلات شما خواهد داشت:

خواب کمتر از شش ساعت برای یک هفته، می تواند باعث کاهش ۱۵ درصدی سطح تستسترون هم شود.

بنابراین نه تنها باید نسبت به نظم تمرین و پایبندی به رژیم غذایی مناسب حساس باشید، بلکه باید به همان اندازه به خواب تان هم اهمیت بدهید. برای کسب بهترین نتایج نیاز به ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه دارید.

به اشتراک بگذارید:
داغترین مطالب سایت
تاثیر پرورش اندام در رشد قدی
تاثیر بدنسازی و پرورش اندام در...
 
۷۵۵دیدگاه
مکمل ارژنین
آشنایی با مکمل ال-آرژنین و سوا...
 
۷۱۸دیدگاه
دریافت برنامه بدنسازی
مشاوره و دریافت آنلاین برنامه ...
 
۴۹۴دیدگاه
نوجوانان ، بدنسازی، تهدیدها وفرصتها
نوجوانان – بدنسازی، تهدی...
 
۴۶۲دیدگاه
تغذیه قبل وبعد تمرین بدنسازی
قبل و بعد از تمرین بدنسازی چه ...
 
۳۳۵دیدگاه
راهنمایی مصرف مکملهای غذایی
بهترین راهنمایی مکمل ها برای م...
 
۳۱۶دیدگاه

ثبت دیدگاه