فهرست مطالب

مکمل ها را استفاده کنیم؟

این سوالی است که ممکن است برای مربیان و ورزشکاران مبتدی یا آماتور پیش آید. حتی این بحث وارد خانواده هایی که افراد ورزشکار و یا چاق و لاغر دارند شده است. برای پاسخ دادن به این سوال نیاز به کمی تحقیق و بررسی است، تا افراد علاقه مند بتوانند بدون شک و تردید به مصرف و عدم مصرف مکمل ها مبادرت نمایند. البته در تمام دنیا استفاده و یا عدم استفاده از مکمل ها موضوعی است که به شدت مورد بحث کارشناسان و محققان امر میباشد که در این مقاله موافقین و مخالفینی دارد. با توجه به این وضعیت موجود بازار مکمل ها در کشورمان و سردرگمی بعضی افراد و خانواده ها در این موضوع بر آن شدیم تا اطلاعاتی را هر چند اندک در اختیار علاقه مندان بگذاریم باشد که چراغ راهی باشد.

تقاضا برای مکمل های غذایی

در دنیای امروز مکمل های ورزشی به موادی اطلاق میشود که ترکیبی از ویتامین ها و… و یا تک تک اینها باشد که به منظور افزایش عملکرد ورزشی استفاده میشود. محصولات این چنینی ممکن است تغییرات سریع داشته باشد مانند عصاره پرتقال تلخ که به جای افدرین در چربی سوزها استفاده میشود و یا ممکن است با تغییرات تدریجی و طولانی مدت و یا بی اثر باشد.

مکمل ها به طور کلی در تمام دنیا بدون نسخه به متقاضیان ارائه میشود که اخیرا به علت بازار تقاضا شاهد گستردگی تنوع و قابل دسترس بودن آنها در جوامع گوناگون میباشید. این گستردگی و تقاضا را هم در کشور خودمان به طور وسیع و اپیدمی میتوان مشاهده کرد و همین بازار داغ و سود رسان باعث شده تا افرادی به هر شکل وارد بازار شده و سود سرشاری را ببرند. به علت عدم نظارت صحیح و دقیق پای سوداگران متقلب و فرصت طلب نیز به این بازار پرسود باز شده افرادی که از احساسات جوانان به فیزیک مناسب و قوی سوء استفاده کرده و تولیدات تقلبی خود را با قیمت های بالا به دست این مصرف کنندگان خام و بی تجربه میرسانند. معمولا تولید کنندگان عمده این مکمل ها در دنیا یک روند یکسانی را برای روانه کردن محصولات خود به بازار طی میکنند.

در واقع قبل از تولید و ارائه محصول خود به بازار مکمل های مورد نظر باید به تایید واحد نظارت بر مواد غذایی حاکم در آن کشور برسد و بعد از آن طرف تولید کننده میتواند تولیدات خود را وارد بازار کند. در ایران نیز تولید اینگونه مواد و یا واردات آن همین مراتب را باید طی کند. یعنی باید مورد تایید واحد نظارت وزارت بهداشت قرار گیرد. و بعد از آن میتواند فعالیت خود را با برچسب این واحد نظارت آغاز نماید.

لیست مواد غذایی مناسب برای ورزشکاران

البته این روند ورود محصولاتی است که قانونی وارد بازار میشود. محصولات و مکمل هایی هستند که از مجرای غیر قانونی و از طریق قاچاق وارد کشورمان میشود و هیچگونه نظارت و کنترلی بر روی آنها نیست که معمولا تنوع و تعدادشان بیشتر از محصولاتی است که قانونی توزیع میشود حال به این بازار آشفته و متنوع نوع تقلبی و دست ساز آن را که حتی خبره ترین افراد نیز نمیتوانند آنها را شناسایی کنند را اضافه کنید.

تردید در کیفیت

هر مکمل حاوی موادی برای نیاز متقاضیان با ترکیبات متغیری میباشد که به صورت برچسب بر روی محصول نصب می شود. اما سوال اینجاست آیا سازمان های نظارت بر ساخت مکمل ها چه در داخل و چه در خارج قوانین را به طور دقیق و صحیح اجرا میکنند؟ چه تضمینی وجود دارد که ترکیبات روی برچسب ها با مواد موجود در داخل بسته بندی مطابقت داشته باشد؟ بسیاری از کارشناسان مربوطه به مواردی اشاره دارند که سازندگان استانداردهای تولید با کیفیت مناسب را رعایت نمیکنند مخصوصا اینکه این محصولات به طور گسترده از طریق باندهای قاچاق وارد کشورمان میشود.

آیا به نظر شما غیر از افراد سودجو و نا آگاه به موضوع مرجعی هست که تایید کننده مواد برچسب شده بر روی بسته بندی باشد و توجه به همین مسائل باعث شده در صورت اعتقاد به استفاده از مکمل ها مصرف کنندگان را در انتخاب کالای مورد نظر دچار سردرگمی نماید.

نکته ای را که در مورد مکمل ها باید به آن توجه داشت این است که نمی توان به طور کامل منکر اثرگذاریشان شد. هر چند اندک و به همین دلیل است که این صنعت در دنیا با سرعت و به طور چشمگیری توسعه یافته است. اما نباید در میان عموم ورزشکاران از حیطه واقعیات و عقل خارج شد و انتظار معجزه و اثر گذاری یک شبه داشت.

چند توصیه:

مکمل ها را استفاده کنیم؟ برای جواب این سوال باید به نکات زیر توجه ویژه ای داشت:

اول: اینکه فیزیک و تغذیه و نوع ورزش فرد مورد نظر توسط کارشناسان تغذیه و یا کارشناسان و مربیان ورزشی بررسی شود و با توجه به شناخت از این قبیل فاکتورها مکمل تجویز شود.
دوم: تعیین اصالت مکمل که بسیار مهم است.
سوم: چنانچه بعد از استفاده از مکمل حساسیت های گوارشی مثل کم و زیاد شدن اسید معده و یا اختلال در جذب و دفع مواد در روده ها پیدا کردید دیگر ادامه ندهید و استفاده آن را قطع کنید.
چهارم: تاریخ تولید و انقضا محصول را دقیق چک کنید و در نهایت بعد از استفاده از مکمل ها منتظر معجزه نباشید چون که اثر گذاری مکمل ها در بالا بردن کارایی ورزشی بسیار کند و طولانی همراه با تغذیه، تمرین، استراحت خوب و مناسب میباشد.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه

11 دیدگاه در “مکمل ها را استفاده کنیم؟

ارسال دیدگاه