فهرست مطالب

بررسی دو تحقیق تازه و جنجالی درباره ارتباط صبحانه و چربی سوزی:

این بر خلاف آن چیزیست که تا بحال به هر بدنسازی توصیه شده، ولی نتایج دو مطالعه تازه توصیه کرده که غافل شدن از صبحانه می تواند به کاهش کالری دریافتی در طول روز منجر شود، و شاید این استراتژی بهتری برای چربی سوزی باشد. تحقیق تازه ای نشان داده که فواصل زمانی طولانی بی غذایی (مثلا صرف نظر کردن از صبحانه) می تواند شیوه تازه ای برای افزایش طول عمر و کاهش ریسک بیماری های متابولیک باشد. این شیوه ای است که بسیاری از متخصصان سلامتی با موفقیت از آن استفاده کرده اند، و مزایایی را که در طول رژیم های کم کالری در جهت افزایش طول عمر دیده می شود، به آن نسبت داده اند، ولی بدون قربانی کردن کارایی بدنی یا حجم عضلانی. وقتی با محدودیت کالری مقایسه شده، افرادی که تحت ساعات مشخص بی غذایی قرار گرفته اند، حجم عضلانی بیشتر را نسبت به کسانی که تحت رژیم های کم کالری رایج بوده اند، حفظ کرده اند.

در اینجا دو مطالعه را در اختیارتان گذاشته ایم که نشان میدهند حذف صبحانه؛ می تواند جایگزینی برای کاهش کالری دریافتی باشد.

مطالعه اول

در مجموع ۲۴ نفر با وزن نرمال بین سنین ۱۸ تا ۲۳ سال در این تحقیق تحت بررسی قرار گرفتند، و به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. مطالعه از نوع کراس اور بوده یعنی تمام افراد دو گروه تمام مراحل تحقیق را پشت سر گذاشته اند. در هر بار بررسی، به گروه ها یا صبحانه داده نمی شد، یا با مقدار کربوهیدرات بالا و یا صبحانه ای حاوی فیبر زیاد داده می شد. صبحانه شامل کربوهیدرات زیاد ۳۳۵ کالری بود، و صبحانه شامل فیبر بالا حاوی ۳۳۸ کالری.

نتایج:

چنانچه انتظار می رفت، افرادی که صبحانه دریافت نکرده بودند وقتی نوبت به ناهار رسید، احساس گرسنگی بیشتری داشتند. ولی این گرسنگی بیشتر به معنای مصرف کالری بیشتر در وعده ناهار نبود. تلاشی در افراد برای جبران عدم مصرف صبحانه؛ در ناهار دیده نشد، و نشان داد که این می تواند به دریافت مجموع کالری کمتر و چربی سوزی بیشتر در دراز مدت منجر می شود.

مطالعه دوم

در مجموع ۱۸ نفر با متوسط سن ۲۴ سال در این تحقیق شرکت داشتند. این آزمایش هم به شیوه کراس اور انجام شد. در یک جلسه بررسی، افراد مجاز بودند صبحانه ای به دلخواه شان به هر اندازه که می خواهند میل کنند. در جلسه دیگر به افراد صبحانه ای داده نمی شد.

نتایج:

افرادی که صبحانه ای دریافت نکرده بودند، در هنگام ناهار گرسنگی بیشتری داشتند، ولی در هنگام عصر تفاوتی از نظر میزان گرسنگی در دو گروه مشاهده نشد. کسانی که از صبحانه محروم بودند در وعده ناهار کمی غذای بیشتری خوردند. ولی فارق از این اندک غذای بیشتر، کل کالری دریافتی آنها بطور چشمگیری کمتر بود حدود ۴۵۰ کالری در مقایسه با افرادی که صبحانه خورده بودند.
مدیر این مطالعه دکتر دیوید لویتسکی (پرفسور در علوم تغذیه و روانشناسی) می گوید: این یک باور بنیادی این است که اگر صبحانه نخورید، در وعده ناهار یا ساعات بعدی روز تلاش خواهید کردآنرا جبران کنید. ولی ما در یک گروه از افراد عادی نشانه ای برای جبران کالری ندیدیم. اگر از صبحانه صرف نظر کنید، شاید بیشتر گرسنه شوید، ولی بازهم آنقدر کالری اضافی نخواهید خورد که صبحانه از دست رفته را جبران کنید. البته این مطالعات در واقع تنها در زمینه مجموع کالری دریافتی افراد، نتایجی را بدست می دهد، ولی اینکه عدم مصرف صبحانه چه مضراتی می تواند داشته باشد (از جهت ایجاد شرایط کاتابولیک یا کاهش سوخت و ساز بخصوص در ورزشکاران) را مشخص نکرده و برای مشخص شدن این مسائل به تحقیقات بیشتری نیاز است. پس حد اقل تا روشن شدن کامل این ابهامات، بعنوان یک ورزشکار و بدنساز همچنان صبحانه کاملی را در برنامه تغذیه خود جای دهید.

 

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه