فهرست مطالب

استراحت ایده آل

برانچ وارن: برای شما و هر بدنساز دیگری زمان استراحت می تواند متفاوت باشد، بسته به فاکتورهایی مانند تجربه، شدت تمرینات قدرت و عضلات و سالهایی که به تمرینات سنگین پرداخته اید. این فاکتورهای تعیین کننده است و بر این اساس افراد زیادی وجود ندارند که لازم باشد به اندازه من زمانی را به ریکاوری اختصاص دهند مگر اینکه آنها هم ددلیفت و اسکوات را با وزنه ۳۶۰کیلویی اجرا کنند، و مابقی سال را به سختی من تمرین کنند. به یاد داشته باشید که این حرفه من است. استراحت طولانی پس از المپیا باعث قوی تر شدن من و التیام یافتن آسیبهای جزئی برای آمادگی جهت المپیای بعدی می شود؛ ولی مقدار برای هر کس مناسب نیست. برای یک بدنساز متوسط یک هفته وقفه پس از هر شش ماه تمرین خوب است، شاید حتی زیادی هم باشد. البته بجای آن می توانید دو هفته در سال را به استراحت اختصاص دهید. بدنساز با تجربه ای با ۱۰ سال سابقه تمرین سخت و سنگین می تواند یک ماه در سال را به استراحت اختصاص دهد.

با این حال یک اما برای همه اینها وجود دارد. این حرف ها به این معنی نیست که شما هدف خود را تمرین نکردن در زمانی خاص قرار دهید، در عوض باید چنان اشتیاقی به تمرین داشته باشید که تا وقتی بدن شما واقعاً نیاز به استراحت ندارد این کار را نکنید. البته این آگاهی از نیاز بدن تنها بدنبال تجربه زیاد حاصل می شود. باید بیاموزید که شرایط بدنتان را حس کنید. ذهن شما تصمیم گیرنده نهایی است، ولی لازم است که ارتباط خوبی بین ذهن و بدنتان برقرار کنید و شرایط آن را درک کنید. مابقی سال، بخصوص زمانی که در اوج شدت تمرینات هستید باید با بیشترین اشتیاق و انرژی ممکن تمرین کنید. اگر می خواهید بدنی چون سنگ تراش داده شده داشته باشید باید برنامه تمریننات هم انعکاس دهنده همین موضوع باشد. نمی توانید با تمرین برای دو ماه سپس یک هفته وقفه به حداکثر پتانسیل بدنتان دست یابید و بهانه بیاورید که این یک هفته را برای کسب نیروی تازه از تمرین دور بوده اید. در این صورت تنها در طول وقفه ها عضلات تان را از دست می دهید. بسیاری از افراد از این گفته که بدن تنها در زمان استراحت رشد می کند سو برداشت می کنند و فکر می کنند هر چه بین جلسات تمرین استراحت بیشتری کنند بیشتر هم رشد خواهند کرد. اگر اینطور باشد پس شاید اگر تمام سال را استراحت کنید بیشترین رشد را داشته باشید. البته واضح است که اینطور نخواهد شد. این الگوی تمرینات و تئوری من برای بازتوانی است: هفته به هفته برای هشت تا نه ماه پس از دوره استراحت پس از مستر المپیا. من هر روز در باشگاه هستم بجز یکشنبه ها، حتی با وجود تمام مسافرتها یی که دارم، تنها زمان استراحت مربوط است به فاصله میان ستها برای اینکه نفسم به سطحی بازگردد که بتوانم ست دیگری را بخوبی ست قبلی اجرا کنم. تنها تمرکزتان را روی چیزی بگذارید که برایتان اهمیت دارد، برای کسب بیشترین نتیجه تمرین کنید و تنها وقتی بین تمرینات وقفه ایجاد کنید که بدنتان نیاز دارد.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه

1 دیدگاه در “ریکاوری و استراحت ایده آل

ارسال دیدگاه