فهرست مطالب

تمرین هوازی عضله ساز

به احتمال زیاد شما هم مثل بسیاری از بدنسازان از تمرین هوازی تنفر دارید. مهم نیست که چقدر از آن بدتان بیاید چون به هر حال نمی توان انکار کرد که برای محو کردن ذخایر چربی و نمایان ساختن عضلات ابزار ارزشمندی بشمار می آید. همچنین در تقویت توان قلبی عروقی و ارتقاء سلامتی نقش بسزایی دارد. و جالب اینکه تحقیقات نشان داده حتی می تواند سایز و قدرت عضلات شما را هم تقویت کنند.

چند ماده غذایی مقوی برای افزایش سایز و قدرت

دانشمندان در دانشگاه ژایواسکیلا تاثیر ۲۱ هفته تمرینات ایروبیک را بر سایز عضلانی قدرت و توان در تعدادی از مردان بررسی کردند. گروه A هفته ای دو مرتبه به تمرین با وزنه پرداختند در حالیکه گروه B علاوه بر این دو جلسه ۶۰ دقیقه ای هم روی دوچرخه ثابت تمرین کردند. دانشمندان به اندازه گیری دور ران، قدرت افراد در اجرای جلو پا ماشین و توان عضلانی پا در ابتدا و انتهای برنامه پرداختند. پس از ۲۱ هفته افزایش بیشتری را در سایز ران و قدرت پاها در اجرای جلوپا ماشین در افراد گروه B نسبت به گروه A مشاهده کردند. اما توان پاها بطور چشمگیری در گروه A افزایش یافته بود.

از علم تا عمل: تمرین هوازی عضله ساز

اگر شما از تمرین هوازی طفره می روید به این بهانه که تصور می کنید باعث ضعیف و لاغر شدن شما خواهد شد، لازم است در طرز نگاه خود تجدید نظر کنید. طبق این تحقیق تمرین هوازی می تواند کمک کند به افزودن بر سایز و قدرت حداقل در عضلات پا، اما اگر به هر دلیل اولویت شما افزایش توان عضلانی است، بهتر است تمرینات هوازی را محدود کنید زیرا که مانع تقویت توان عضلانی شما خواهد شد. راه حل این است که از تمرینات هوازی بصورت دوره ای استفاده کنید.

وقتی برای دستیابی به رشد عضلانی تمرین می کنید با تکرارهای متوسط تا زیاد، بیش از سه جلسه در هفته از تمرینات هوازی استفاده نکنید به این منظور دوچرخه ثابت را بعنوان انتخاب اول خود مد نظر قرار دهید و هرگز بیش از ۶۰ دقیقه تمرین هوازی را ادامه ندهید.

تلاش کنید برای اینکه جلسات تمرین هوازی را در روزهای مجزایی نسبت به تمرینات با وزنه خود انجام دهید یا حداقل در زمان متفاوتی از روز اگر مجبورید تمرین هوازی و تمرین با وزنه را در یک جلسه مشترک اجرا کنید، تمرین هوازی را پس از اتمام تمرین با وزنه انجام دهید.

در طول فازهای افزایش قدرت و توان وقتی از وزنه های سنگین و تکرارهای کم استفاده می کنید، تمرین هوازی را تا حد ممکن محدود کنید. در این شرایط بجای استفاده از جلسات تمرین هوازی طولانی، تمرین با وزنه خود را با شدت بیشتر و استراحت کمتر بین ستها انجام دهید. اگر نمی خواهید بطور کامل از تمرینات هوازی صرف نظر کنید، در این مواقع استفاده از دوهای سرعت و طناب زدن از بهترین انتخاب ها برایتان بشمار می آیند. از تمرین اینتروال استفاده کنید، بعنوان مثال ۶۰ ثانیه دویدن سریع و سپس ۶۰ ثانیه قدم زدن آرام و تکرار این بازه زمانی برای ۱۰ مرتبه اگر احساس می کنید اشتیاق شما برای تمرین هوازی بیش از این است، آن وقت بهتر است به فکر این باشید که رشته ورزشی خود را تغییر دهید و وارد رشته هایی مثل دو استقامت شوید.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه