فهرست مطالب

آهسته غذا بخورید

در رژیم های غذایی یکی از فاکتورهای مهمی که شاید به آن توجه کافی نشده و حتی خود شما شاید تا به حال به ذهن تان هم خطور نکرده، سرعت غذاخوردن است. شاید فکر کنید چه ربطی به رژیم دارد؟ اما مسئله این است که دانشمندان در رابطه با سرعت غذاخوردن و همچنین نوع غذاها تحقیقات زیادی انجام داده اند و تأثیر متقابل آن روی چربی سوزی و چاقی را مشخص کرده اند. پس از مطالعه این مقاله شاید بتوانید از این به بعد در رستوران ها نگاه مختصری به سرعت غذا خوردن مردم کنید و ضمن بررسی چاقی یا لاغری آنها ارتباطی بین آنها پیدا کنید.

سرعت غذا خوردن

یک تحقیق جدید که در مجله «چاقی» ارائه شده فاش کرده افراد لاغر در رستوران های «هر چه می خواهید بخورید» بسیار متفاوت از افراد سنگین وزن غذا می خورند  (در این رستوران ها یک پول به عنوان ورودی از اشخاص گرفته می شود و با همان به فرد اجازه داده می شود هر چقدر که غذا می خواهد بخورد).
دانشمند بریان ونسینک و گروهش از دانشگاه cornell  وعده شام را در ۱۱ رستوران چینی در ایالات متحده آمریکا تحت بررسی قرار دادند. هدف آنها پیدا کردن این بود که هنجارهای غذایی مردم را در این رستوران های خاص بر اساس شاخص BMI بدنشان بررسی و شناسایی کنند. این محققان قد، وزن، جنسیت، سن و رفتار غذایی ۲۱۳ مشتری را مورد بررسی قرار دادند. تفاوت در نشستن، سرو غذا و نوع غذا خوردن در افراد مطالعه شد و بر اساس شاخص BMI مقایسه گردید.

افراد سنگین وزن

این افراد شاخص BMI بالاتری دارند. آنها در این تحقیق خیلی سریع غذا می خورند. آنها هر لقمه از غذا را سریع تر از دیگران می جویدند و رو به میز اردو غذا می خورند.

افراد لاغر

کسانی که شاخص BMI پائین تری داشتند آهسته تر غذا می خوردند. آنها هر لقمه از غذا را با سرعت کمتری می خورند. آنها پشت به میز اردو غذا می خوردند. این تحقیق در واقع عملکرد محققان از دانشگاه Rhode Island  را تأیید می کند که قبل از این نتیجه کار خود را منتشر کرده بودند مبنی بر اینکه آهسته غذا خوردن منجر به کاهش انرژی دریافتی می شود.

مفهوم غذا – زمان

دانشمندان به مفهومی رسیده اند تحت عنوان Time-energy displacement  که یعنی هر چه زمان بیشتری صرف غذا خوردن شود، انرژی (غذای) کمتری میل خواهید کرد هر چه سریع تر غذا خورده شود انرژی بیشتری هم مصرف می شود. صبر کنید، هنوز یافته های بیشتری برای دانستن وجود دارد. یک تحقیق از دانشگاه ALABAMA  نگاهی داشته به سیر شدن، چگالی انرژی (کالری در هر واحد مقدار) و زمان میل کردن غذاهای مختلف. برای به حداکثر رساندن تأثیر Time-energy displacement  یافته شده که انتخاب غذاهایی که شما را ناچار می کنند آهسته تر غذا بخورید. مفیدتر است.

غذاهایی که شما را وادار به کم خوردن می کنند

غذاهایی که فاکتور سیر کنندگی بالاتری دارند. مثل غذاهای سرشار از فیبر و غذاهای آبدار، سریع تر باعث می شوند که حس سیری کنید.
غذاهایی که فاکتور جویدنی در آنها بیشتر است یعنی که نمی توانید مقدار زیادی از آن را در زمان کوتاه میل کنید چرا که لازم است به خوبی جویده شوند.
غذاهایی که چگالی انرژی پائینی دارند مثل سبزیجات پر فیبر و پروتئین های خالص این خاصیت را دارند که قبل از اینکه بخواهید در مصرف شان دچار پر خوری شوید، خسته خواهید شد. نتایج تحقیقات مذکور همچنین تأیید می کند که همه تحقیقات درست می گویند که نباید کالری های خود را بنوشیم.
کالری های مایع به ویژه نوشیدنی های شیرین و دسرها ۲ مورد از بزرگترین منابع کالری اضافی در رژیم غذایی آمریکایی ها هستند.
مشکلی که وجود دارد این است که کالری در شکل مایع می تواند چگالی کالری بالایی داشته باشد و می تواند خیلی به سرعت مصرف شود. کالری مایع همچنین مکانیزم سیر شدن را در مغز فعال نمی کند و مثل غذای جامد روی سیستم گوارش اثر ندارد.

منبع : بشیر

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه