فهرست مطالب

ویتامینها و مصرف آنها

مکملهای ویتامینی به دو گروه تقسیم می شوند. یک گروه ویتامین های محلول در چربی می باشند که عبارتند از ویتامین های  E-A-K  ویتامینهای محلول در چربی در بدن ذخیره می شوند و نبایستی در زمان مصرف اوردز (بیش از اندازه) شوند. گروه دیگر ویتامین های محلول در آب هستند و این ویتامین ها عبارتند از ویتامین های C  و گروه B. اگر ویتامینها محلول در آب بیش از نیاز بدن مصرف شوند. جای نگرانی ندارد و به راحتی از طریق ادرار دفع می شوند. و به این معنا نیست که هر دزی را بتوان مصرف کرد.

اشتباه اکثر مبتدیان

اکثر مبتدیان بر این باورند که فقط در زمان افزایش وزن بایستی از ویتامینها استفاده شود در صورتی که این افراد سخت در اشتباه می باشند، مثل اینکه بگوئید در موتور اتومبیل های سرعتی فقط باید از روغن استفاده شود و اتومبیل های کند احتیاجی به روغن ندارند .ویتامین ها موادی هستند که نیاز سلولهای بدن را برطرف می نمایند و برای سوخت و ساز بدن نقش مهمی ایفا می کنند. لازم به ذکر است که ویتامین های  A.C.E  از آنتی اکسیدان های فوق العاده قوی می باشند و از اکسید شدن عضلات و سایر سلول های بدن جلوگیری می نمایندکه این مسئله روند پیر شدن را نیز کند می کند اگر شما به یک ورزشکار خصوصاً یک بدنساز ۶۰ ساله که تغذیه رکن اصلی رشد عضلاتش می باشد نگاه کنید با خود می گوئید این شخص نهایتاً ۴۵ تا ۵۰ سال سن دارد. این شخص شادابی و جوانی وبشاشیت عضلاتش را مدیون تغذیه اصولی و ورزشی می باشد که ویتامینها خصوصا ویتامینهای A.C.E نقش اصلی را به عهده داشته اند. در ضمن اعتقاد بر این است دوره مصرف مکملهای خیلی طولانی و پشت سر هم نباشد. ترجیحاً بعد از هر یک ماه مصرف حدوداً یک هفته مصرف را قطع نمائید. در زیر مختصراً به معرفی و فواید گروههای مختلف می پردازیم.

ویتامینE

ویتامین E گلوبول های قرمز را تقویت می نماید. یک آنتی اکسیدان بسیار قوی می باشد و از پیری زود رس جلوگیری می نماید. پوست را شفاف می کند و می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت نماید. این ویتامین در روغن های گیاهی دانه های مغزدار خام، تخم مرغ و سویا یافت می شود.

ویتامین K

ویتامین K ویتامین انعقاد خون است. در زخمها و بریدگی ها از خونریزی جلوگیری می نماید. این ویتامین در گوجه فرنگی و سبزیجات یافت می شود.

ویتامین C

ویتامین C اگر در زمان صبحانه مصرف شود فوق العاده به جذب آهن کمک می کند. پوست را شفاف می کند و به آن طراوت می بخشد اگر بعد از تمرین مصرف شود به دفع اسید لاکتیک و رفع خستگی کمک می کند. سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند. از اکسید شدن عضلات و سایر سلول های بدن جلوگیری می نماید این ویتامین در مرکبات و انواع سبزیجات یافت می شود.

ویتامین D

این ویتامین با کمک کلسیم، فسفر و پتاسیم به رشد استخوانها و دندانها کمک می کند. برای بدنسازی که در ناحیه زانو و مفاصل دیگر درد و تورم دارند اگر با کلسیم و مکمل گلوکزامین مصرف شود می تواند بسیار موثر واقع شود. این ویتامین در جگر و زرده تخم مرغ و همچنین نور آفتاب یافت می شود. لازم به توضیح است نور آفتاب حتماً بایستی بطور مستقیم بر بدن تابیده شود. اگر نور از شیشه بگذرد نمی تواند این ویتامین را به بدن برساند.

ویتامین B1

ویتامین B1 کمک می کند کربوهیدراتها به انرژی تبدیل شوند و برای دردهای مفاصل نیز تجویز می شود این ویتامین در گندم و حبوبات یافت می شود.

ویتامین B2

این ویتامین این وظیفه را بر عهده دارد که کالری مورد نیاز را در اختیار عضلات قرار میدهد و به رشد عضلات کمک میکند این ویتامین در سبزیجات، گوشت، حبوبات، شیر، جگر ، تخم مرغ یافت می شود.

ویتامین B3

این ویتامین به تقویت و نگهداری دستگاه گوارش و اعصاب کمک می کند و از چروک شدن پوست جلوگیری می کند. این ویتامین در نان، سبزیجات، سویا، جگر یافت می شود.

ویتامین B6

این ویتامین از زمان مصرف آمینواسیدها تا زمانیکه آمینواسیدها به عضلات برسند از آنها محافظت می کند و کمک می کند کالری که وارد بدن می شود به صورت انرژی در اختیار عضله قرار گیرد و به دنبال آن عضلات بزرگ میشوند. این ویتامین در بادام، سبزیجات، و انواع گوشت یافت می شود.

ویتامین B 12

به درمان کم خونی کمک می کند و سلامت قلب کمک می کند و در افراد مسن بدلیل ضعیف شدن شیره های گوارش کمک می کند تا مواد غذایی جذب شوند و می تواند به سوزاندن چربی های بدن کمک کند. این ویتامین در تخم مرغ، انواع گوشت، جگر، سیر، سویا، ماهی یافت می شود.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه