برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه های بدنسازی

تبلیغات

منو
برنامه بدنسازی

موزیک بدنسازی

کلیپ بدنسازی

معرفی کارخانه بدنسازی

آموزش مربیان

کاتالوگ

مقالات

مشاوره تجهیز باشگاه

اخبار بدنسازی

لیست مربیان بدنسازی

لیست باشگاه های بدنسازی

تبلیغات

فهرست مطالب

عضله کوچک

جانی جکسون از جمله بدنسازانی است که در پاورلیفتینگ سابقه ای درخشان دارد. او چند بار هم به عنوان قوی ترین بدنساز جهان معرفی شده و در ادامه شاهد پاسخ های این بدنساز و پاورلیفتر موفق به پرسش هایی در مورد پشت بازو نقش آن در جابجا کردن وزنه های سنگین در حرکات پرسی و برنامه ای جهت افزایش قدرت این گروه عضلانی خواهید بود.
نقش پشت بازو در مقدار وزنه ای که می توان در پرس ها جابجا کرد چقدر است؟ به خصوص که آنها عضله کوچک هستند.

جانی جکسون: «کوچک؟ شاید وقتی آنها را با بخش هایی مثل پا یا پشت مقایسه کنید کوچک به نظر بیایند اما آیا به این معنی است که بی اهمیت هم هستند؟»

بدون شک نه. پشت بازوها در حرکت پرسی اهمیت بسیار زیادی دارند. وقتی در حال رشد بودم، افراد اغلب در مورد قدرتشان در پرس سینه بلوف می زدند و هر کس در تلاش بود برای اینکه به قدرت بیشتری در پرس سینه نسبت به دیگر افراد باشگاه دست یابد. برادرم به من یاد داد چطور به سختی روی پشت بازوهایم تمرین کنم و هنوز هم پشت بازوهایم به نوعی بر جلوبازوهایم غلبه دارد. وقتی ۱۶ سال داشتم با وزنه ۱۳۵ کیلویی پرس سینه می رفتم بیش از اغلب هم سن و سالان خودم در آن زمان و همه اش به خاطر این بود که پشت بازوهایم قوی تر از آنها بود. در واقع ساختن پشت بازوها تنها به بازوهای بزرگ ختم نمی شود و اگر می خواهید به وزنه های سنگینی در پرس سینه دست یابید و سینه های ضخیمی بسازید نباید نقش پشت بازوها را دست کم بگیرید.

بر اساس تجربه ات، آیا اغلب پاورلیفترها تمرینات منظم و خاصی برای پشت بازوهایشان انجام میدهند؟

بسیاری از پاورلیفترها کار تفکیک شده ای روی پشت بازوهایشان انجام نمی دهند. برخی از آنها انواع متفاوتی از پرس ها را اجرا می کنند به خصوص پرس دست جمع برای اینکه پشت بازوها را تقویت کنند. همچنین اجرای پرس سینه روی زمین در بین شان بسیار رایج است. این حرکات به شما امکان می دهد تا از وزنه سنگین تری استفاده کنید برای اعمال بار کاری بیشتری پشت بازوها.
پاورلیفترها شاید کار مجزای زیادی برای پشت بازوهایشان انجام ندهند، ولی با شیوه های دیگری روی آنها کار می کنند. به عنوان یک بدنساز و پاورلیفتر همچنان کار مجزایی را برای هر یک از بخش های بدنم انجام می دهم، به این دلیل که داشتن عضلات پشتیبان قدرتمند اهمیت زیادی دارد این کمک می کند برای استفاده از وزنه های بیشتر. اگر پشت بازوهای شما عامل محدود کننده ای باشد نمی توانید مقدار وزنه خیلی زیادی در پرس ها جابجا کنید و این یک حقیقت است. در واقع پشت بازوها نوعی مکمل برای سینه تان به شمار می آید می آیند و باید به سختی روی آنها تمرین کنید این باعث می شود تا بتوانید در تمرین سینه هم از وزنه های بیشتری استفاده کنید.

از دید تو کدام حرکت مهم ترین اثر را بر افزایش قدرت پشت بازوها دارد؟

پرس روی زمین یکی از حرکات مورد علاقه من است به این دلیل که وقتی در پایین حرکات به حالت استراحت می رسید پشت بازوهای شما کلید پرس کردن وزنه به بالا و رسیدن به انقباض کامل هستند. پس از آن پرس دست جمع را دوست دارم چون در آن می توانید از وزنه های بسیار بیشتری نسبت به حرکات خاص پشت بازو مثل، پشت بازو خوابیده با هالتر یا کیک بک استفاده کنید. پارالل هم حرکت خوبی است.

برنامه تمرین پاورلیفتینگ جانی جکسون برای تقویت عضله کوچک پشت بازو 

پشت بازو با تسمه ۳ست با تکرارهای ۲۰تایی
پشت بازو سیمکش با دستگیره صاف + ۴ ست با تکرارهای ۲۰ تایی
پرس خوابیده دست جمع ۴ ست با تکرارهای ۱۰ تایی

سوپرست شامل: پشت بازو سیمکش با دستگیره طنابی ۳ ست با تکرارهای ۱۵ تایی دیپ با دستگاه ۳ ست با تکرارهای ۲۰تایی
سوپرست شامل: پشت بازو خوابیده با هالتر ۳ ست با تکرارهای ۱۵ تایی
شنا سوئدی دست جمع ۳ ست با تکرارهای ۲۰ تایی

فرم اجرای حرکت مشابه پشت بازو با سیمکش است با این تفاوت که به جای کابل از تسمه های الاستیک استفاده می شود.
جانی جکسون در چهارمین ست از یک ست نزولی سه مرحله ای استفاده می کند و در هر بار کاهش وزنه ۱۵ تکرار انجام می دهد.
جانی یک هفته در میان پرس سینه دست جمع را با پرس روی زمین جایگزین می کند.

آیا هیچ تکنیک خاص و منحصر به فردی در تمرین پشت بازو استفاده می کنی. برای اینکه بتوانی وزنه های بیشتری را پرس کنی؟

اگر شما از حرکات تفکیکی در تمرین پشت بازو استفاده کنید نمی توانید از وزنه های خیلی سنگینی بهره ببرید چون ریسک آسیب دیدگی زیادی خواهید داشت . در عوض باید به حرکات و تکنینک های پایه وزنه های سنگین و حجم بالای تمرین پایبند باشید این می تواند برایتان کافی باشد.

آیا مقدار کاری که عضله کوچک پشت بازو در حرکات پرسی مختلف متحمل می شود برای تقویت و رشد آن کافی نیست؟

بدون شک نه. همانطور که برای عضله ای مثل ساق پا نیاز دارید تا تمرین مستقیمی در نظر بگیرید برای اینکه به قدرت و سایز بالایی دست یابید روی پشت بازو هم باید تمرینات مستقیمی انجام دهید و تمرکز کاملی داشته باشید تا به ضخامت و قدرت بالایی برسید.

آیا این مقاله مفید بود؟ امتیاز دهید

اولین امتیاز را بدهید
آخرین مقالات
پاسخ به پر تکرار ترین سوالات شما

1- چطور یک برنامه بدنسازی یا فیتنس دریافت کنم؟

برنامه بدنسازی، تغذیه و مکمل برای هر فرد با شرایط بدنی او، قد، وزن و سابقه ورزشی اش متفاوت است باید یک مربی با در نظر گرفتن تمامی این شرایط برای شما برنامه طراحی کند.

دریافت برنامه آنلاین

2- چطور برای مربیگری بدنسازی و فیتنس اقدام کنم؟ 

برای مربی شدن نیاز است شما آموزش های اولیه را طی کنید سپس با آماده کردن مدارک و شرایط ثبت نام  جهت شرکت در کلاس های آن اقدام نمایید. بیشتر بخوانید…

3- برای چربی سوزی و کاهش وزن بهترین روش ها کدام است؟

بهترین، جدیدترین و کارآمد ترین روش آموزش، نکات ورزشی و تغذیه مناسب با هدف شماست به طوری که تغذیه ورودی خود را کنترول و تمرینات متناسب با توانایی بدنی خود را دنبال کنید.

4- چطور بفهمم چه مکمل و تغذیه ای برای من مفید است؟

افراد متخصصی که در مورد مکمل و تغذیه دوره دیده اند بهترین مرجع راهنمایی شما جهت تغذیه مناسب و مکمل متناسب هستند. 

سوالات متداول مصرف مکمل ها

5- چطور در خانه، بدنسازی و فیتنس کار کنم؟

وقتی شما یک برنامه راهنما برای تمرین در منزل داشته باشید می توانید با حداقل وسایل ورزشی و حتی با استفاده از لوازم منزل مناسب با زمان و توانایی بدن خود را تمرین بدهید.

اگر سوال جدیدی دارید در زیر این مطلب مطرح کنید تا به سوال و جواب ها اضافه شود.

ارسال دیدگاه

درج آگهی بدنسازی

حداکثر 10 عکس مجاز می باشد