۹ باور غلط در مورد ورزش بدنسازی

۹ باور غلط در مورد ورزش بدنسازی به هر کجا که نگاه کنيد، با منابع مختلف اطلاعاتي در

۹ باور غلط در مورد ورزش بدنسازی

به هر کجا که نگاه کنيد، با منابع مختلف اطلاعاتي در مورد متدها و روش هاي بدنسازي و فيتنس روبه رو مي شويد. طبقه بندي اين متدها به عنوان قانون هايي براي فيتنس، کاري بس چالش انگيز است، اما براي رسيدن به هدفتان، بايد اين روش ها را امتحان کنيد. در اينجا، ۹ مورد از اين روش ها و باورها را بررسي مي کنيم که تا به حال برايتان ناشناخته بوده اند. هرچه زودتر حقايق را درمورد ورزش بفهميد، زودتر به نتيجه ي دلخواهتان خواهيد رسيد.

باور اول: هرچه زمان بيشتری در باشگاه بگذرانيد، نتيجه بهتری خواهيد گرفت

واقعيت: اگر فکر مي کنيد با تبديل باشگاه به خانه ي دومتان نتيجه ي بهتري خواهيد گرفت، کاملاً در اشتباهيد. تمرينات بيش از حد رشد ماهيچه ها را متوقف مي کند و به جاي اينکه بدن شروع به دوباره سازي بافت هاي ماهيچه اي کند، آن ها را از بين ميبرد. به ياد داشته باشيد که بايد تلاش کنيد تا زيرکانه تر ورزش کنيد، نه سخت تر. زماني را که در باشگاه مي گذرانيد، خوب تلاش کنيد. اما بعد به ماهيچه هايتان فرصت استراحت کردن دهيد تا بزرگتر و قوي تر شوند. اگر تمريناتتان بيش از يک ساعت طول مي کشد، شايد بين سِت ها زمانتان را بيهوده تلف مي کنيد و يا اينکه خيلي پرتلاش ورزش نمي کنيد.

باور ۲: اگر مي خواهيد قوي باشيد، بايد جثه تان بزرگ باشد

واقعيت: قدرت و جثه، هيچ ارتباطي با هم ندارند. تمرين هاي قدرتي شامل تمريناتي مي شود که هيچ کدام باعث بزرگ کردن جثه نمي شود. حتي اگر به بسياري از متخصصين و مردان قدرتمند جهان مثل بروس لي و جکي چان هم نگاه کنيد، خواهيد ديد که با داشتن جثه اي بسيار کوچک، اما مردان بسيار قدرتمندي بودند. هيکل کوچک اين افراد سرعت عملشان را بالا مي برد. به همين دليل چنين متدهاي تمريني بسيار بهتر مي باشد. اما بعضي افراد هدفشان اين است که تا مي توانند جثه شان را بزرگ کنند، اما هميشه به ياد داشته باشيد که جثه بزرگ برايتان قدرت نمي آورد.

باور ۳: براي گرفتن بهترين نتيجه، بايد حتماً از جديدترين تجهيزات استفاده کنيد

9 باور غلط در مورد ورزش بدنسازی

واقعيت: انواع مختلفي تجهيزات ورزشي در فروشگاه ها يافت مي شود، و اين مسئله معمولاً انتخاب را دشوار مي کند. صادقانه بگويم، بهترين انتخاب هميشه انتخاب يک جفت دمبل ساده است. زماني که با دمبل تمرين مي کنيد، حتي تا عمق ماهيچه هايتان نيز کار ميکند. همچنين تمرينات متفاوت و متنوعي را مي توانيد با استفاده از دمبل انجام دهيد. اين وسيله قيمت ارزاني هم دارد و مرقوم به صرفه است. از اينرو اگر در باشگاهي عضو نيستيد، با اين وسيله مي توانيد بهترين و نتيجه بخش ترين تمرينات را در خانه خودتان انجام دهيد

باور ۴: با انجام تمرينات قلبي عروقي، ماهيچه سازي نخواهيد کرد

واقعيت: درست است که اين نوع ورزش ها ماهيچه سازي را کمي دشوارتر ميسازد، اما آن را غير ممکن نمي کند. به خاطر داشته باشيد: از آنجا که براي سوزاندن چربي هاي بيشتر ورزشهاي کارديو را انجام مي دهيد، بايد فکر جبران اين کالري هاي از دست رفته را هم بکنيد. اين به اين معني است که مصرف کالري هاي لازم براي ماهيچه سازي را فراموش نکنيد. بهتر است ورزش هاي کارديو را کوتاه تر اما سرعتي تر انجام دهيد، تا طولاني و استقامتي. اين کار به قدرتي تر شدن تمريناتتان کمک ميکند.

باور ۵: فقط با انجام ورزشهاي مخصوص شکم عضلات شکمتان را مي سازيد

واقعيت: تا به حال با فردي روبه رو شده ايد که براي شش تکه کردن شکم خود گوشه اي ايستاده و هزاران مرتبه حرکت بشين-پاشو انجام دهد؟ با اينکه ممکن است به ظاهر خوب عضله سازي کند، اما نخواهد توانست لايه اي را که دور عضلاتش را گرفته است از بين ببرد. براي مشاهده ي اين گروه از عضلات، بايد درصد کلي چربي بدنتان را کاهش دهيد که با انجام حرکات و تمرينات قلبي عروقي و تغذيه مناسب انجام ميگيرد.

باور ۶: تا آخرين حد توان بايد روي يک ماهيچه کار کرد

واقعيت: اگر سعي بر اين داريد که در طي هر تمرين، تا آخرين حد از بدنتان کار بکشيد، بدانيد که راه درستي نيست چون ممکن است باعث تمرين بيش از حد شود. بايد سعي کنيد تا مي توانيد تمرينات خود را در حد متوسط اما صحيح انجام دهيد. ميتوانيد در بعضي از روزها را پرکارتر و بعضي روزها را ملايم تر ورزش کنيد تا بدنتان بتواند نيرويي تازه بيابد. البته نبايد روزهايي که تمرينات ساده و ملايم داريد را بيهوده بگذرانيد. ميتوانيد در اين روزها روي جنبه هاي ديگر تمريناتتان تمرکز کنيد،

باور ۷: ماهيچه به چربي تبديل مي شود

واقعيت: همانطور که امکان ندارد چربي به عضله تبديل شود، ماهيچه هم هيچوقت به چربي تبديل نمي شود. ساختن عضله و آب شدن چربي ها در بدن، دو عمل کاملاً متفاوت هستند، و هر دو اين مراحل مي توانند در يک زمان انجام گيرند، هرچند که خيلي نادر است. در بيشتر مواقع بهتر است که فقط روي يک هدف تمرکز کنيد. دليل اين کار اين است که وقتي مي خواهيد عضله سازي کنيد، بايد بيش از مقداري که مي سوزانيد، کالري مصرف کنيد. اما براي سوزاندن چربي بايد بيش از ميزان مصرفتان، کالري بسوزانيد.

باور ۸: اگر کسي هيکل خوبي دارد، حتماً حرفهايش نيز کاملاً صحيح است

واقعيت: گرچه گاهي اوقات قبول حرفهاي يکي از هم باشگاهي هايتان فقط چون هيکل خودش عالي است به نظرتان کار درستي مي آيد، اما عجله نکنيد. قبل از هر چيز در مورد حرفهاي او تحقيق کنيد چون بعضي افراد ذاتاً به خاطر ژن خوبي که دارند خوش هيکل هستند، و هيکلشان هيچ ربطي به نوع و چگونگي تمرينات آنها ندارد. علاوه بر آن، هر انسان با ديگري متفاوت است. تمريناتي که براي يک نفر جواب ميدهد ممکن است براي ديگري نتيجه بخش نباشد. نيمي از کار شما اين است که ابتدا تشخيص دهيد که براي بدنتان چه تمريناتي مفيد است. پس به حرف همه اطمينان نکنيد، و روي حرف ها اول تحقيق کرده و بعد قبولشان کنيد.

باور ۹: اگر پدر و مادرتان اضافه وزن دارند، شما هم همينطور خواهيد بود

واقعيت: درست است که چاقي تا حد زيادي ژنتيکي است، اما راه هاي زيادي وجود دارد تا بتوانيد اين احتمال را در خود کاهش دهيد. يکي از عوامل مهم براي اضافه کردن وزن، عوامل محيطي مثل پرخوري، جانشين شدن تکنولوژي به جاي کارهاي دستي و ورزش نکردن است. به جاي اينکه بعد از اتمام کار روي کاناپه دراز بکشيد و چيپس بخوريد، به باشگاه برويد. اين کار انرژي زيادي به شما خواهد داد و همچنين به شما کمک خواهد کرد که اين عوامل ژنتيکي بد را از خود دور کرده و چاق نشويد. خوش هيکل بمانيد اينها فقط چند مورد از عقايد و باورهايي بود که حول و حوش بدنسازي و فيتنس وجود دارد. افراد بسياري گول اين باورها را مي خورند و بر طبق اين باورها کار مي کنند. به جاي اينکه شما هم قرباني اين باورها شويد، سعي کنيد که با دقت و نقادانه درمورد آنها فکر کنيد و قبل از اقدام به انجام کاري، همه چيز را خوب سبک و سنگين کنيد تا واقعيت را دريابيد. ممکن است به ظاهر کار دشواري بيايد، اما ارزشش را دارد.


اولین دیدگاه در مورد “۹ باور غلط در مورد ورزش بدنسازی

  1. ali.sp20@yahoo.com'

ثبت دیدگاه