تمرکز بیشتر در تمرینات با قهرمان ۶ دوره مستر المپیا
دوریان یتس- قهرمان ۶ دوره مسابقه مستر المپیا- را می توان یکی از اسطوره های دنیای بدنسازی به حساب آورد. بزرگان پرورش اندام جهان که تمرینات او را در زمان قهرمانی هایش از نزدیک دیده اند بر این نکته اذعان دارند که کمتر بدنسازی توانایی تمرین کردن با شدتی مشابه او را دارد.این مقاله در سایت بادی فول تهیه شده است.
علاوه بر این بسیاری تمرکز او در زمان تمرین را هم بی نظیر می دانند. چندی پیش وقتی از کوین هورتون (یکی از عکاسان معروف و با سابقه مجله فلکس) پرسیدندکه چه چیز دوریان یتس را از دیگران مستثنی می کرد در جواب گفت: ذهن او؛ تمرکز او در تمرینات با ۹۹ درصد بدنسازانی که من دیده ام متفاوت بود. او به هیچکس نیاز نداشت تا به انجام یک تمرین شدید تحریکش کند. خودش هر کاری را که برای داشتن بهترین جلسات تمرین نیاز است انجام می داد و هیچ چیز نمی توانست مانع او شود. یکبار وقتی برای تهیه عکس از تمریناتش پیش او رفته بودم، نتوانستم عکسهای مورد نظرم را بگیرم، به همین دلیل از او خواستم یک ست دیگر انجام دهد تا بتوانم عکسهای بهتری بگیرم. ولی این کار را نکرد، چون تمرینش تمام شده بود و حاضر نشد ست بیشتری انجام دهد. او قبل از اینکه هر تکرار از هر ست را اجرا کند تصویر کاملی در ذهنش داشت، و همان تصویر ذهنی را هم پیاده می کرد. در نهایت من مجبور شدم برای تهیه عکسهای مورد نظرم یک هفته صبر کنم.
بهتر است چگونگی دستیابی به این حد از تمرکز را از زبان خودش بشنوم.

 

بدنسازی پرورش اندام

دوریان یتس:
توسعه توانایی در تمرکز مثل یکمبارزه است. نباید توقع داشته باشید که تنها پس از چند ماه تمرین به مهارت یک حرفه ای در این زمینه دست یابید. ولی اگر نکات زیر را مد نظر داشته باشید و به آنها عمل کنید می توانید به تمرکز قوی تری در داخل باشگاه برسید.

طبق برنامه پیش روید
تمرکز من در شب پیش از تمرین شکل می گرفت؛ وقتی خودم را برای برنامه روز بعد آماده می کردم. فضای تمرین را با جزئیات کامل در ذهنم مجسم می کردم، برنامه تمرینم را به همراه مقدار وزنه هایی که قصد استفاده از آنها را داشتم طراحی می کردم، بنابراین وقتی در باشگاه در حال تمرین کردن بودم در مورد برنامه، مسئله غافل کننده ای وجود نداشت.
از وقتی پا در باشگاه می گذاشتم چیز پیش بینی نشده ای برای رخ دادن وجود نداشت. دقیقا روی تمریناتی که باید در آن روز انجام می دادم متمرکز بودم؛ اینکه چقدر سخت تمرین خواهم کرد و پمپ ناشی از تمرین چه احساسی خواهد داشت.

دو فکر بهتر از یک فکر است!
یک یار تمرینی پیدا کنید که با روحیه شما هماهنگ باشد، کسی که بتواند به شما در ارائه بهترین میزان کارایی تان کمک کند. یک یار تمرینی خوب پس از مدتی تمرین با شما می فهمد که دقیقا چه زمانی و به چه میزان باید کمک دهد تا بتوانید به اجرای صحیح و روان حرکت ادامه دهید. و مهمتر از اینها او می فهمد که چطور باید به شما کمک دهد تا باعث برهم خوردن تمرکزتان نشود.

ساکت و روان
من ترجیح می دادم وقتی افراد کمی در باشگاه بودند تمرین کنم. البته حتی وقتی باشگاه شلوغ هم بود بجز یار تمرینی ام توجهی به سایر بدنسازان نمی کردم؛ نه نگاهی به دیگران و نه صحبتی با آنها! حتی در بین ستها، اگر به یار تمرینی ام کمک نمی دادم، تنها مقداری آب می خوردم و به زمین نگاه می کردم، چون به هیچ وجه نمی خواستم تمرکز ذهنی ام گسسته شود.

احساس تمرین
هنوز هم وقتی وزنه ای بلند می کنم، دقیقا می دانم چه احساسی خواهد داشت؛ چراکه قبلا این احساس را در ذهنم مرور کرده ام. می دانم که عضلات چگونه منقبض خواهند شد، بنابراین می توانم حداکثر استرس را به عضله هدف وارد کنم، و برای دستیابی به انقباضی کامل وزنه را در تمام دامنه حرکت کنترل کنم.

کوتاه و شدید
برای اجتناب در از دست دادن تمرکز در انتهای جلسات تمرین، طوری برنامه ریزی می کردم که تمرین آنقدر طولانی نشود که انرژی ذهنی و فیزیکی ام روبه کاهش گذارد. با توجه به دیدگاه من در مورد اجرای تنها یک ست در هر حرکت، بندرت تمرینم بیش از ۴۵ دقیقه در هر جلسه به طول می انجامد. البته تمرین پایم ممکن بود بیش از یک ساعت ادامه یابد، ولی با احتساب ستهای گرم کردنی و تمرینات کششی که برای عضلات چهارسر و همسترینگ انجام می دادم.

ذهن خود را تقویت کنید
خود را مجبور کنید تا این نکات را در تمرینات به کار گیرید. هر یک یا دو هفته به یکی از این موارد عمل کنید، مطمئنم تمرکز ذهنی و تاثیر و کارایی تمریناتتان افزایش خواهد یافت. به یاد داشته باشید برای اینکه بدنساز موفقی شوید باید از نظر ذهنی و روانی هم قوی باشید.

 

بادی فول


ثبت دیدگاه