ریکاوری 4

ریکاوری سیستم ATP PC -بادی فول-

ریکاوری سیستم ATP PC سیستم ATP-PC را می توان مسئول اصلی تهیه انرژی لازم برای انقباضات عضلانی در

ریکاوری سیستم ATP PC
سیستم ATP-PC را می توان مسئول اصلی تهیه انرژی لازم برای انقباضات عضلانی در اولین دقایق آغاز تمرین روزانه دانست. این سیستم همچنین در تهیه انرژی لازم برای تمرینات فیزیکی که در کوتاه مدت انجام می شوند نیز اهمیتی فراوان دارد.

 

ریکاوری

حتما می دانید که عضلات سهم عمده ای از انرژی مورد نیاز خود برای رسیدن به انقباض کامل را از شکستن مولکول هایی موسوم به ATP به دست می آورند. زمانی که انرژی موجود در مولکول های ATP آزاد می شوند این مولکول ها به ساختاری موسوم به ADP تبدیل می شوند.مولکول های کراتین فسفات(CP) نیز در این بین نقش مهمی در تبدیل ADP های عاری از انرژی به مولکول های ATP سرشار از انرژی بازی می کنند.
زمانی که شما برای تمرین دادن عضلات خود، انقباضات مداوم و شدید را بر عضلات تحمیل می کنید عضلات نیز در معرض خطر از بین رفتن و تجزیه شدن قرار می گیرند. در این شرایط بحرانی که هر روزه نیز آن را تجربه می کند بدن شما با شکستن مولکول های ATP، انرژی مورد نیاز عضلات را فراهم کرده و از تجزیه کردن پروتئین های موجود در عضلات صرف نظر می کند.
پس از هر جلسه تمرینی که در برنامه دارید و پس از هر جلسه فشاری که بر عضلات خود تحمیل می کنید از میزان ATP موجود در بدن و عضلات نیز به مقدار محسوسی کاسته می شود.
بدن شما در حالت طبیعی برای جایگزین کردن مولکول های از دست رفته ATP که در طول تمرینات روزانه تجزیه شده و به ADP  تبدیل می شوند نیاز به چندین روز (در حدود ۳ روز) زمان دارد. این در حالی است که اغلب ورزشکاران رشته های قدرتی که معمولا به صورت ۳ الی ۴ روز در هفته نیز تمرین می کنند زمانی کافی برای جایگزین کردن مولکول های ATP را در اختیار نداشته و برای رسدن به پیشرفت های عضلانی معمولا کمتر از ۳ روز استراحت را در بین جلسات تمرینی خود می کنجانند.
ناگفته پیداست در صورتی که همچون افراد عادی تغذیه کرده و همچون قهرمانان رشته پرورش اندام تمرین بکنید نتیجه ای جز تمرین زدگی و درد مفاصل نیز نخواهید گرفت و برای احیای ذخایر انرژی موجود در بدن و همچنین برای تامین نیاز بدن به انرژی ، ناگزیر از رعایت اصول تغذیه ورزشی خواهید بود. استفاده از منابع غذایی حاوی قند فراوان مخصوصا در وعده غذای پس از تمرین و همچنین استفاده از مکمل های حاوی کراتین و یا مکمل های حاوی قند ریبوز در احیای هر چه سریع تر ذخایر ATP موثر واقع خواه شد.
گفتنی ها در مورد کراتین گفته شده است اما در مورد ریبوز که نوعی قند می باشد باید به این موضوع اشاره کرد که مصرف مکمل های حاوی این قند به همراه کراتین علاوه بر اینکه در احیای هر چه سریع تر ذخایر ATP موثر واقع می شود بلکه موجب تقویت آثار مثبت کراتین نیز خواهد شد.

بادی فول


ثبت دیدگاه