دفتر امور مشترک فدراسیون های ورزشی  سال پیش از تغییر سه فدراسیون به انجمن صحبت کرد. یکی از فدراسیون هایی که  منحل شد و از ۱۷مرداد امسال رسماً به عنوان انجمنی تحت حمایت فدراسیون ورزش های همگانی فعالیت خود را ادامه داد فدراسیون آمادگی جسمانی و ایروبیک بود.
کوچک کردن  این فدراسیون   در کشور با مخالفت زیادی روبرو شد. تا حدی که  رئیس سابق فدراسیون آمادگی جسمانی هم بعد از تبدیل  این فدراسیون به انجمن گفت: «از تصمیم مسوولان وزارت ورزش و جوانان شوکه شدم.»
به گفته احمد گواری مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون های ورزشی این تبدیل در راستاي كوچك سازي، تجميع امكانات و سرويس دهي بهتر و بیشتر به مربيان ،  ورزشكاران و مخاطبان ونیزبه منظور نظارت دقيق تر صورت گرفته است اما با گذشت ۳ ماه از این تغییر و تحولات فعالیت های این رشته در کشور بهبود که نیافته حتی می توان گفت رشد منفی نیز داشته است. این را سهیلا دستگردی سخنگوی پیشین فدراسیون منحل شده آمادگی جسمانی و رئیس این هیات و مسوول کنونی کمیته آمادگی جسمانی و ایروبیک هیات همگانی استان اصفهان مطرح می کند.
اگر  به کارنامه هیات آمادگی جسمانی و ایروبیک در گذشته و بررسی فعالیت های کمیته جدید آمادگی جسمانی در هیات همگانی بنگریم  می توانیم  ضعف این تغییرو تحولات را متوجه شویم. هیات آمادگی جسمانی و ایروبیک استان اصفهان که با توجه به فعالیت گسترده در برگزاری همایش ها، جشنواره ها، دوره های مربیگری و داوری، کسب عناوین برتر کشور در رتبه بندی فدراسیون به عنوان هیات برتر معرفی شده بود بعد از تبدیل به کمیته آمادگی جسمانی تنها موفق به اخذ جواز برگزاری یک دوره مربیگری شده است.
سهیلا دستگردی با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی این رشته، تبدیل فدراسیون آمادگی جسمانی به انجمن و در استان ها به کمیته را اشتباهی بزرگ تلقی کرد و بیان کرد: تجمیع امکانات و کوچک سازی خوب است اما نه برای این رشته که طبق صحبت های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) جایگاه خود را در جامعه یافته و اهداف خود را پیاده کرده بود،
آمادگی جسمانی در سال های اخیر توانسته بود جمعیت زیادی را تحت پوشش برنامه های خود قرار دهد و به خصوص بانوان را به سمت ورزش سوق داده بود. این رشته در کارآفرینی هم موفق بود به طوری که ۲۴۱۹ نفر مرد و زن در پایان سال ۹۰ در استان اصفهان، از قبال این رشته مشغول به کار شده بودند. هیات های ما در ۲۵شهرستان استان فعال بودند و این رشته حتی جذابیت های خود را به روستاها نیز برده بود.
دستگردی افزود: از سال ۸۴ با تشکیل فدراسیون آمادگی جسمانی و ایروبیک این رشته اوج شکوفایی خود را تجربه کرد و با گذشته چند سال فعالیت فدراسیون با شکلی بهتر، هماهنگ تر و قانونمندتر راه پیشرفت را در پیش گرفته بود.
وی اضافه کرد:  اصفهان در تدریس،  قطب آمادگی جسمانی کشور شناخته می شد. بیشترین تیم ها از اصفهان به رقابت های مختلف اعزام می شود و عنوان های بسیاری در آمادگی جسمانی دختران، ایروبیک دختران و پسران، استپ و امدادی در رقابت های کشوری نصیب ما شده بود. اما متأسفانه با تبدیل هیات به کمیته و در حالی که تمامی اختیارات مدیریت و همچنین بودجه و اعتبارات را از ما گرفتند بسیاری از این فعالیت ها متوقف شده است.
وی همچنین گفت: از ۱۷مرداد ماه امسال که حساب های ما مسدود شد برای انجام برنامه های خود با مشکلات بسیاری روبرو شده ایم. برای در اختیار گرفتن اعتبار چرخه ای باید طی شود که بسیار زمان بر است. ابتدا باید با هیات نامه نگاری کنیم، هیات به فدراسیون، فدراسیون به هیات و دوباره هیات به کمیته تا بودجه برگزاری یک رویداد در اختیار ما قرار بگیرد و این جز کاغذ بازی که دولت خود مخالف آن است چیز دیگری نیست.
دستگردی گفت: پیش از تبدیل شدن به کمیته ما در هر ماه حداقل میزبان ۱۰ دوره مربیگری بودیم اما پیچیدگی کار با تبدیل شدن به کمیته موجب شده تا بعد از سه ماه فقط مجوز برگزاری یک کلاس را دریافت کنیم.
رئیس هیات آمادگی جسمانی شهرستان نجف آباد که رتبه اول استان را در اختیار داشت با تبدیل هیات به کمیته بی دلیل کنار گذاشته شد و این در حالی بود که این تغییر بدون هیچ گونه هماهنگی با مسوول کمیته استان صورت گرفت. وی ادامه داد: در جلسات اداره کل ورزش و جوانان به عنوان مسوول کمیته استان بیان کردم که مسوولان هیات های آمادگی جسمانی از این پس به عنوان مسوول کمیته شهرستان خود منصوب شوند اما با این اتفاق نظر ما را بی ارزش کردند و حرمت ما را شکستند. کمیته آمادگی جسمانی با شیوه مدیریت جدید هیچ اختیاراتی ندارد و این موجب شده است تا این رشته در کل کشور افت شدیدی در ماههای اخیر پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه با انحلال فدراسیون این رشته حداقل می بایست به انجمن مستقلی تبدیل می شد بیان داشت: اگر فدراسیون آمادگی جسمانی تحت مدیریت همگانی قرار نمی گرفت و حداقل به عنوان انجمن مستقل قعالیت می کرد شرایط بسیار بهتر از این بود حداقل اینکه ما صاحب اختیاراتی بودیم.
دستگردی یکی از نقاط مثبت کاری فدراسیون آمادگی جسمانی را خودگردان بودن و تأمین هزینه های خود دانست و ادامه داد: ما با استفاده از امتیازات مسابقات حقوق پرسنل خود را پرداخت می کردیم و همه خرج برنامه ها را از درآمد خود پرداخت می کردیم اما به این شکل دیگر درآمدی نداریم که هزینه کنیم.
مسوول کمیته آمادگی جسمانی استان اصفهان از تعطیل شدن فعالیت رشته پارکور بعد از تبدیل شدن فدراسیون به انجمن خبر داد و گفت: ما تنها استانی بودیم که فضای سالم و امن برای علاقه مندان به این رشته ایجاد و راه اندازی کرده بودیم اما زمانی که می گویند این رشته نباید ادامه فعالیت دهد پاسخ این همه جوان علاقه مند را چه باید بدهیم؟
وی ادامه داد: متأسفانه اعتراضات در حال حاضر کم شده است و کسی صحبت جدی در این رابطه نمی کند. اما اگر از مردم هم بپرسید متوجه می شوید که عده زیادی از شهروندان تصور می کنند آمادگی جسمانی به صورت کامل منحل شده است. امیدواریم وزیر ورزش و سجادی معاون وی که سابقه درخشان ورزشی دارد نگاه ویژه ای به این رشته داشته باشند تا بیش از این دچار مشکلات نشویم.


ثبت دیدگاه