پودر پروتئین

پودر های پروتئینی

پودر های پروتئینی پروتئین را به عبارت ساده می توان یکی از سه درشت مغذی مورد نیاز بدن

پودر های پروتئینی
پروتئین را به عبارت ساده می توان یکی از سه درشت مغذی مورد نیاز بدن برای ترمیم بافت ها و برای رشد و توسعه توده های عضلانی دانست که نیاز بدن به این درشت مغذی را می توان از طریق مواد طبیعی غذایی و مخصوصا منابع حیوانی تامین نمود و این در حالی است که امروزه این درشت مغذی به صورت مکمل های غذایی تولید شده و در قالب پودرهایی که به پودرهای پروتئینی معروف شده اند نیز عرضه می شود.

 

پروتئین

تامین نیاز بدن نسبت به پروتئین در شرایطی که در طول روز فعالیت های سنگین بدنی و ورزشی در برنامه نداشته باشیم با استفاده از منابع طبیعی غذایی به خوبی مقدور خواهد بود اما در شرایطی که فعالیت های سنگین بدنی نظیر آنچه که در پرورش اندام و ورزش های قدرتی معمول است را در برنامه روزانه داشته باشیم در طول روز و یا دست کم در برخی ساعات روز از جمله در وعده غذایی پس از تمرین، ناگزیر از مصرف پودرهای پروتئینی خواهیم بود چرا که سرعت جذب این فرم از پروتئین در قیاس با منابع طبیعی آن بسیار بالا بوده و همین مسئله نیز کاتابولیسم شدیدی که پس از اتمام تمرینات سنگین روزانه رخ داده و رفته رفته شدت می گیرد را به خوبی مهار کرده و عضلات را از گزند تجزیه شدن نجات می دهد.
معمول ترین و پر مصرف ترین فرم از مکمل های پروتئینی که امروزه تولید و عرضه شده و به فراوانی نیز مورد استفاده ورزشکاران قرار می گیرد همان مکمل هایی هستند که شما آنها را با نام پروتئین های “وی” می شناسید. این دسته از مکمل ها که معولا از فرآورده های لبنی نیز استحصال می شوند حاوی مقادیر معقولی از اسیدآمینه هایی با زنجیره های کوتاه می باشند و همین مسئله نیز باعث شده است تا پروتئین و اسید آمینه های موجود در آنها به راحتی و به سهولت جذب بدن شوند. این دسته از مکمل ها گذشته از اینکه نیاز بدن به مواد غذایی و از جمله پروتئین ها را به خوبی برآورده می کنند از نظر مزه و طعم نیز به مذاق اغلب ورزشکاران خوش آمده است و با این وجود از این حقیقت نیز نمی توان چشم پوشید که مکمل های پروتئینی دیگری نیز در بازار به فروش می رسند که از آن جمله می توان به سویا، پروتئین تخم مرغ، پروتئین شیر و یا مکمل های ترکیبی تهیه شده از مخلوطی از این منابع اشاره نمود .
حتما می دانید که پروتئین تنها درشت مغذی مورد نیاز بدن آدمی است که علاوه بر سه عنصر اکسیژن، هیدروژن و کربن حاوی عنصر نیتروژن نیز می باشد و اصولا هدف از مصرف این دسته از مکمل های غذایی نیز تامین نیاز بدن به پروتئین و مثبت کردن بالانس نیتروژن در توده های عضلانی بوده است به این معنی که با مثبت شدن بالانس نیتروژن در عضلات،میزان ذخیره شده در عضلات از میزان نیتروژن از دست رفته در این توده ها افزون تر خواهد شد و همین مسئله نیز به نوعی می توان گفت که رشد و افزایش حجم روز افزون در این بافت ها را تضمین خواهد کرد.
از دیگر مزایای پودرهای پروتئینی می توان به قابلیت حمل آسان و سهولت آماده سازی و سهولت مصرف اشاره کرد. برخلاف مواد غذایی طبیعی که آماده سازی و طبخ آنها شدیدا زمان بر است حل نمودن پودر در آب و سر کشیدن آن در کمتر از یک دقیقه محقق می شود ولی با این وجود به این مهم نیز باید اشاره کنیم که پودرهای پروتئینی هرگز جایگزین مناسبی برای تغذیه طبیعی نبوده و تنها برای جبران نقایص احتمالی موجود در تغذیه روزانه کاربرد دارند!

بادی فول


ثبت دیدگاه