تغذیه1

تغذيه در دوره تمرينات و آماده سازي بدن نقش مهمي دارد

تغذيه در دوره تمرينات و آماده سازي بدن نقش مهمي دارد ، اما نبايد فراموش کرد که تمرينات

تغذيه در دوره تمرينات و آماده سازي بدن نقش مهمي دارد ، اما نبايد فراموش کرد که تمرينات بدني عمومي و اختصاصي بايد حداقل تحليل سلولي را به همراه داشته باشد تا عملکرد بهتر شود و بهترين وضعيت ممکن را براي آماده سازي و بدنسازي ايجاد کند .
بنابراين ، بايد توجه داشته باشيم که براي داشتن قدرت بدني مناسب ، رژيم غذايي به تنهايي کافي نيست و همراه با رژيم غذايي متعادل ، تمرينات بدني نيز لازم است .

 

تغذیه

اگر رژيم غذايي در تمرينات با رژيم غذايي معمولي فرد متفاوت باشد ، نبايد رژيم غذايي را بدون مرحله انتقال و يکدفعه تغيير دهيم . تطابق با رژيم غذايي جديد که با افزايش کار عضلاني ورزشکار متناسب است ، بايد خيلي تدريجي انجام شود غذاي مصرفي ورزشکاران در دوران تمرينات بيشتر از دوران استراحت است .
کاهش وزن روزهاي اوليه پس از شروع تمرينات گذراست و خيلي زود تعادل وزني برقرار مي شود و بدن با شرايط جديد کاري عادت مي کند .
با دريافت رژيم غذايي متعادل بايد مقدار کافي آب بنوشيد تا روزانه ۵٫۱  ليتر ادرار توليد شود . رژيم غذايي ورزشکار بهتر است به چهار وعده تقسيم شود و مقدار غذا در وعده چهارم کم باشد .
صبحانه
صبحانه بايد يک چهارم کل نيازهاي ورزشکار را تأمين کند . اگر شير همراه با قهوه ميل شود ، هضم کازئين شير مشکل مي شود . بنابراين توصيه مي شود که شير با قهوه مصرف نشود .
ترکيب صبحانه براي ورزشکاران در دوره تمرينات به شرح زير ارائه مي شود . ضمناً مقادير ارائه شده ، حداکثر مواد غذايي براي يک ورزشکار است . بنابراين هر فرد به تناسب فعاليت خود با حفظ تعادل بين مواد غذايي مي تواند از مواد غذايي ارائه شده استفاده کند :

– نان ، کره يا مارگارين با مربا يا عسل . ( آنان را نبايد به صورت تليت مصرف کرد ؛ زيرا بدون جويدن فرو برده مي شود و با آنزيمهاي بزاق مخلوط نمي شود . )

– يک کاسه غلات ( ترجيحاً غلات جوانه زده مخلوط در شير . )

–  يک نوع ميوه خام

– يک تکه گوشت بدون چربي يا يک تخم مرغ ( در صورتي که از مقدار گوشت دو وعده ديگر کم کنيد ، تا مقدار گوشت مصرف معادل مصرف دو وعده شود . )
ناهار
ترکيب ناهار به شرح زير پيشنهاد مي شود :

– گوشت به صورت کباب شده ، فرپخت ، بخارپز و يا آب پز بدون سس چرب ، يا ماهي ( توصيه مي شود حداقل هفته اي دو بار ماهي مصرف شود ) و يا دو وعده تخم مرغ

–  يک نوع سبزي پخته يا سيب زميني ، ماکاروني يا برنج با کره .

– ۳۰  گرم پنير يا يک کاسه ماست با يک برش نان .

–  يک ميوه خام يا اگر غذا را با سالاد شروع مي کنيد ،‌ يک دسر سبک که با شير تهيه شده باشد
شام
شام بايد شامل مواد زير باشد :

– يک نوع سوپ يا سبزي هاي مختلف يا سالاد متنوع

–  گوشت يا ماهي يا مرغ و يا تخم مرغ

– يک غذا با غلات ( نان يا برنج يا ماکاروني و سيب زميني ) به همراه مقداري کره .

– سي گرم پنير يا يک کاسه ماست به همراه يک تکه نان .

– يک ميوه خام يا کمپوت يا يک شيريني تازه بدون خامه
عصرانه
بايد ساده و سبک باشد و در حدود ساعت ۱۷ مصرف شود . مي تواند شامل مواد زير باشد :

– لبنيات ، بيسکويت يا کلوچه ، آب ميوه يا يک عدد ميوه .


ثبت دیدگاه