معاون غذا و وداروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، تنها محل مجاز و رسمی عرضه داروهای مکملی را داروخانه‌ها دانست و افزود: تمامی مکمل‌ها باید دارای برچسب حاوی اطلاعاتی از جمله نوع مکمل، کارخانه سازنده، شرکت تولید کننده و تاریخ تولید و انقضا باشند.

دکتر”ابراهیم صالحی‌فر” ۲۶ مردادماه در نشستی با خبرنگاران ضمن بیان اینکه داروهای مکمل(بدن‌سازی) جزء داروهای هورمونی محسوب می‌شوند، گفت: به هیچ وجه نباید این داورها از سطح باشگاه بدن‌سازی تهیه شوند.

وی با تاکید براینکه مکمل‌ها بايد تحت نظر متخصص تغذیه و یا با توصیه پزشک و یا داروساز مصرف شوند، تصریح کرد: عملا در برخی از موارد مصرف مکمل‌ها غیر منطقی است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، استفاده از داروهای هورمونی در کنار مکملها را منجر به بروزعوارض جبران ناپذیر دانست و اظهار كرد: اغلب مصرف کنندگان این مکملها را جوانان تشکیل می دهند که چندان به تبعات و عوارض این داروها نمی اندیشند و یا اطلاع کافی ندارند.

دکتر صالحی فرد، سرطان کبد، بیماریهای قلبی، عروقی، افزایش فشار خون، احتمال بروز سکته‌های مغزی و نیز پوکی استخوان، کاهش رشد طولی استخوان و کاهش میزان باروری را از جمله مهمترین عوارض مصرف مکملهای دارویی نام برد.


ثبت دیدگاه