بهرامي نژاد: باشگاه‌هاي بدنسازي نگاه تجاري دارند

مرتضي بهرامي نژاد: اغلب باشگاه‌هاي بدنسازي نگاه تجاري دارند استاديار دانشكده تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي معتقد است

مرتضي بهرامي نژاد: اغلب باشگاه‌هاي بدنسازي نگاه تجاري دارند

باشگاه بدنسازی

استاديار دانشكده تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي معتقد است كه باشگاه‌هاي بدنسازي مكاني براي تمرين و افزايش قابليت‌هاي جسماني و بر اساس سن و نياز ورزشكار است، اما متاسفانه نسخه‌هاي ارائه شده عكس اين قضيه است. دكتر مرتضي بهرامي نژاد مربي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان، درباره‌ي وضعيت باشگاه‌هاي بدنسازي و اهميت آنها در بهبود سطح سلامتي جامعه، اظهار كرد: راه‌اندازي باشگاه‌هاي بدنسازي با توجه به خدمات و امكاناتي كه فراهم مي‌كنند، اگر استاندارد باشد براي سلامتي جوانان مفيد و مناسب است، اما قدر مسلم در خيلي از باشگاه‌ها تجهيزات و خدماتي كه به جوانان ارائه مي‌شود. غير استاندارد است و فاكتورهاي لازم رعايت نمي‌شود. به ويژه در باشگاه‌هاي بدنسازي خصوصي چون بيشتر به دنبال سوددهي بالا و نگاه تجاري دارند به افرادي كه براي نخستين بار و بدون سابقه ورزش به اين باشگاه‌ها مراجعه مي‌كنند توصيه‌هاي استفاده از مكمل‌ يا برنامه‌هاي غير علمي مي‌دهند كه مصرف بي‌رويه آنها آسيب‌هاي جبران ناپذيري را در آينده براي آن فرد در پي خواهد داشت.

وي افزود: دارو يا مكمل بايد بر اساس نياز آن فرد، طول مدت تمرين، سن و جنس تجويز شود نه اين كه هر فردي كه به باشگاه مي‌رود، در همان ابتداي امر مكمل بخورد. چون عملكرد درست دستگاه‌هاي بدن يا آن چيزي كه با مصرف مكمل‌ ديده مي‌شود متفاوت است. بنابراين در وهله نخست بايد سلامتي مطرح باشد پس تجويز مكمل. اين استاد دانشگاه ادامه داد: متاسفانه طي ساليان اخير شاهد مصرف بي‌رويه مكمل‌هايي توسط ورزشكاران رده قهرماني و حرفه‌اي بودم كه موجب مرگ ناگهاني ورزشكار و يا عوارض خطرناك كليوي و كبدي شده است. از اين رو ورزشكار بايد بر اساس نيازش و اين كه در چه مرحله از تمرينات چه نوع مكملي استفاده كند كه به عملكردش و سلامتي وي لطمه نزند. وي از علائم بارز استفاده بي‌رويه و نادرست از مكمل‌ را پارگي عضلاني و تاندوني عنوان كرد.

بهرامي نژاد گفت: در برخي از باشگاه‌هاي بدنسازي بدون توجه به سن، جنس و نوع تمرينات با تجويز يكسري مكمل‌ها و داروها در مدت كوتاهي سبب عضله سازي و تناسب اندام در فرد مي‌شود، در حالي كه تصور نمي‌كند در آينده در معرض چه عوارضي قرار مي‌گيرد. وي در پايان با تاكيد بر امر كه در كشور ما يك سيستم‌ واحد مرجع علمي براي تربيت مربيان باشگاه‌هاي بدنسازي و تيم‌هاي ملي وجود ندارد، خاطر نشان كرد: در تمام دنيا به ويژه كشورهاي پيشرفته‌اي چون آمريكا، كانادا ، انگليس، استراليا و … يك مرجع علمي براي تربيت مربيان بدنساز وجود دارد تا ضمن ارتقاء دانش علمي فرد، اطلاعات خود را نيز به روز كنند، اما چنين سيستمي هنوز در كشور ما شكل نگرفته است.


ثبت دیدگاه